День Святого Миколая традиції та звичаї

День Святого Миколая – одне з найсвітліших і чудесних свят в році. Діти і дорослі – всі ми в цей день чекаємо чогось чарівного і дивного і віримо в чудо.

Читайте також: Вірші до дня Святого Миколая

Святий Миколай є одним з найбільш шанованих в Україні святих. Про це можна судити хоча б на підставі того, що в країні зведено велику кількість церков, названих на його честь.

В році два свята Миколи – перший весняний (22 травня) і другий зимовий (19 грудня).

Зимовий Миколай опікується знедоленими, хворими. До нього посилають молитви землероби, скотарі і рибалки, останніх, до речі, він рятує від усіляких небезпек на воді.

Але, звичайно, більше всього приходу Миколи чекають діти. За легендою Святий Миколай приходить до дітей у ніч з 18 на 19 грудня і приносить подарунки тим, хто добре себе вів весь рік. Неслухняні діти вранці знаходять замість подарунка гілочку або паличку (різочку).

 

Як правило, напередодні 19 грудня прийнято робити добрі справи, допомагати тим, хто цього потребує, і радувати подарунками не тільки своїх дітей, а й просто знайомих або незнайомих малюків. Чужих дітей не буває. Всім хочеться дива, особливо напередодні новорічних і різдвяних свят. Це дуже вдалий час розповісти дитині про те, що таке благодійність, і як можна допомогти іншим людям. Ви можете купити цукерок і просто роздати їх перехожим або разом з дитиною відвідати літню самотню сусідку.

А ще, не забудьте загадати бажання в ніч з 18 на 19 грудня. Згідно з повір’ям, таке бажання обов’язково збудеться. Навчіть свою дитину вірити в чудеса і чари і перетворите ці дні в новорічну казку для всієї родини!

Традиції свята святого Миколая

Святий Миколай – покровитель землеробства, мореплавства, торгівлі, рибалок, мандрівників, а також захисник бідних та дітей.

Традиція святкувати день святого Микола, обдаровуючи дітей, почалася в Німеччині. У Х столітті в Кельнському соборі в день пам’яті святого Миколая 6 грудня, учням церковнопарафіяльної школи стали роздавати солодощі. А пізніше в будинках по всій країні почали вивішувати черевички або шкарпеточки для того, щоб святий Миколай поклав туди дітям подарунки. Ці традиції швидко поширилися по всій Європі. Правда, подарунки отримують в цей день тільки слухняні діти, а неслухняним дістається різочка. Але малюки, як правило, в очікуванні свята і, звичайно, подарунків, не бешкетують, намагаючись дати зрозуміти святому Миколаю, що вони завжди готові бути хорошими.

У ряді країн світу прийнято, щоб до малюків святий Миколай приходив зі своєю свитою. Його супроводжують двоє ангелів і двоє чортів. Перші повинні повідомляти своєму покровителю про хороших дітей, другі ж нашіптують Миколаю про вередунів та неслухняних діток. Перемагає завжди добро: ніхто з малечі не залишається без подарунків.

Згідно з українським звичаєм, святий Миколай приходить до дітей з подарунками в ніч з 18 на 19 грудня. В Західній Україні для подарунків святого Миколая ставили на підвіконні черевички, діти на сході країни зазвичай шукали подарунки під подушками.

Кажуть, Миколай увесь день перед святом працює – випікає зірочки в дарунок дітям. Ці зірочки, потрапляючи до лантуха Миколи, стають схожими на свого майстра, тож печиво, яке діти знаходять під подушкою вранці, називають миколайчиками.

Зараз у багатьох українських сім’ях теж прийнято дарувати дітям “миколайчики”, якими називають не тільки печиво, але й інші подарунки від святого Миколая.

Але день святого Миколая – свято не тільки для дітей. Раніше в Україні саме з цього дня молодь починала готуватися до святок, сватання і вечорниць: ткали придане, шили наряди і майстрували маски для святкових розваг.

Годили святому Миколаю окропленням будинків, стаєнь і худоби святою водою.

Існувало також повір’я: якщо в ніч на святого Миколая загадати заповітне бажання, то святий його обов’язково виконає.

День Святого Миколая прикмети

 

З днем Святого Миколая пов’язано багато народних прикмет. По погоді цього дня можна судити про майбутню весну. Якщо випав великий іній або сніг, значить, весняні посіви принесуть рясний урожай. Ясний день віщує гарну погоду на день Святого Миколая в травні.

На грудневого Миколи стартували ярмарки, на яких продавали надлишки борошна і зерна. Обманювати покупців вважалося великим гріхом, і згідно з повір’ям, сам святий ходив по світу і стежив, щоб люди не ображали один одного.


Цей день – останній шанс на рік віддати борги. Якщо не повернули борг до Миколи, то не повернуть ніколи. У святки повертати гроші вважалося поганою прикметою. Прадіди вірили, що в цей день навіть вороги можуть примиритися і стати друзями, тому всі сусіди збиралися за одним столом, готували пироги і пили пиво. Молоді хлопці та дівчата йшли на посиденьки, шили наряди і готували маски, в яких ряджені ходять колядувати на Різдво.

– На день святого Миколая зима ходить із цвяхом.
– Підійшов би Николин день, а то буде зима на санках.
– Коли на Михайлів день зима закує, то на Миколу розкує.
– Провезли зиму на санях до Миколи, ось тобі і відлига.
– Коли зима до Миколиного дня слід замітає, дорозі не стояти.
– Хвали зиму після Миколиного дня.
– Ціни на хліб будує Миколин торг.
– На Микольщину клич одного, клич і ворога, обидва будуть друзі.
– У доброго мужика і на Микольщину торг варто.
– Микольський торг всьому указ.

Ворожіння на Миколая

Дівчата на Святого Миколая ворожили на судженого: знімали черевичок, поверталися спиною до хвіртки, і кидали його. Куди показує ніс черевика – звідти і прийде свататися наречений. Якщо ж ніс дивиться в бік воріт дівчини – весілля в цьому році чекати не варто.

Також дівчата могли поставити в воду по цибулині. І чия перша проросте – та перша піде під вінець. Щоб дізнатися, яким буде наречений, дівчата описували його на папері, потім клеїли папірці на бортик таза з водою, і запускали свічку – до якого папірця вона припливла, такий наречений і буде у дівчини, яка запустила свічку у воду.

Нагадуємо: найкращий спосіб стати щасливим – це дарувати один одному подарунки в цей день, адже справжнє щастя для кожної людини – творити добрі справи!

Вам сподобалася стаття? Поділіться нею з друзями!

Mini-Rivne

Якщо у Вас є новини, питання, пропозиції щодо співпраці - пишіть на mini.rivne@gmail.com

Залишити відповідь