У МОЗ розповіли, як психологічно підготувати дитину до школи

Дитина не хоче прокидатися і йти в школу? Або вередує і все робить наперекір, виводячи з рівноваги і батьків, і вчителів? Або навпаки – вчителі кажуть, що дитина млява і майже засинає на уроках?

Якщо ви відповіли «так» хоча б на одне питання – обов’язково прочитайте поради експерта, як правильно налаштуватися на робочий ритм, щоб уникнути таких ситуацій в новому навчальному році.

Як увійти в навчальний рік без стресу для дитини і батьків – радить Вікторія Горбунова, психотерапевт, доктор психологічних наук, автор книг по вихованню – «Виховання без травмування, або Навіщо дітям дорослі?», «Виховання без нервування. Як впоратися з упертюхами, ледарями, плаксами, розбійниками, крикунами і хитрунами».

1. Поступово відновіть шкільний розпорядок дня

Щоб уникнути стресу у вересні, важливо почати відновлювати звичний для школи режим ще в серпні. Це стосується сну і введення «домашніх завдань». «Важливо не робити це несподівано, а крок за кроком домовлятися з дітьми про «відбої і підйоми» і тренуваннях мозку.

Щодо завдань, то, що б ви не запропонували робити, переконайтеся в двох речах: дитині повинно бути цікаво, завдання повинні робитися в ресурсному стані і за попередньою домовленістю про час», – каже психотерапевт Вікторія Горбунова.

Дуже важливо не змушувати дитину займатися, особливо, якщо вона втомилася після активного дня, в поганому настрої або взагалі у неї інші плани (а ви не домовлялися заздалегідь про заняття).

Спробуйте організувати все так, щоб до часу занять настрій у дитини був хорошим, а після навчання заплануйте щось цікаве і бажано активне. Велопрогулянку або приготування солодощів.

Дбайте, щоб дитина спала вдосталь. Вчені довели, що регулярний режим сну в ранньому дитинстві пов’язаний з когнітивною діяльністю і може позитивно впливати на здоров’я протягом всього життя.

2. Створіть книгу спогадів і напишіть цілі на наступний рік

Зараз це може бути не просто фотоальбом, а й презентація з відео про те, що відбувалося влітку, і мікроблоги, і навіть сторінки в «Інстаграм».

Згідно з дослідженням, сімейні ритуали забезпечують створення певного режиму, допомагає направляти поведінку дитини і покращувати емоційний клімат в родині, сприяє ефективному раннього розвитку дитини. Збагачує словниковий запас, розвиває емоційно, формує соціальні та академічні навички.

Крім того, дітям подобаються своєрідні «новорічні резолюції», коли вони перед навчальним роком становлять для себе цілі, яких хочуть досягти, і домовляються з батьками про винагороди.

«Ставтеся до такої резолюції доброзичливо і з гумором, тому що це не “купівля” хороших оцінок або поведінки, а скоріше виклик», – радить психотерапевт Вікторія Горбунова.

3. Позитивний настрій

Позитивний настрій – це одна з найважливіших і складних завдань. Щоб сформувати позитивні асоціації з новим навчальним роком, потрібно говорити з дітьми про початок навчання і всіляко демонструвати своє позитивне ставлення.

«Помічайте і обговорюйте з дітьми, що хорошого є в новому початку. А це і зустріч з друзями, і нові цікаві знання не тільки в школі, але і в гуртках », – каже Вікторія Горбунова.

Спробуйте зробити так, щоб всі покупки до школи – від ручок до одягу – дитині подобалися. Справа тут не в бюджеті, а в тому, як ці речі вибираються, обігрується і якими історіями обростають.

 

Дарина Савгір

Джерело

Mini-Rivne

Якщо у Вас є новини, питання, пропозиції щодо співпраці - пишіть на mini.rivne@gmail.com

Залишити відповідь