Що робити, коли дитину вкусила комаха

Відпочивати на природі та не стикнутися з комахами майже неможливо. І для дорослих, і для малих укуси комах викликають не тільки дискомфорт, а й можуть значно погіршувати самопочуття та викликати важкі алергічні реакції. Отож, що робити, якщо раптом ви помітили укус комахи у дитини або дорослого розкаже Міні Рівне.

Види алергічних реакцій на укуси комах та перша допомога 

До 5% людей мають схильність до загальних реакцій на укуси комах. Організм людини може бути дуже чутливим до токсинів комах, і в таких людей можуть виникати алергічні реакції, які можуть впливати на весь організм – систематичні (вони найнебезпечніші для здоров’я) або локальні – проявлятися лише у місці укусу.

Місцеві симптоми: свербіж, припухлість та почервоніння шкіри, діаметром почервоніння понад 10 см і більше.

Що робити, якщо дитину вкусила якась комаха:

  • прикласти холод на місце укусу, не менш ніж на 10 хв;
  • нанести протиалергічну мазь (Феністил гель, Псилобальзам, гідрокортизонова мазь 1%);
  • дати антигістамінний препарат загальної дії відповідно віку;
  • якщо після нанесення мазі немає ніякого ефекту, доцільно використати гормональний протизапальний засіб.

Загальна, системна алергічна реакція: місцева реакція, сильний свербіж, висип по всьому тілу, набряк шкіри та слизових оболонок, утруднене дихання.

Перша допомога: 

  • прикласти холод на місце укусу, не менш ніж на 10 хв;
  • якщо вкушена кінцівка: зробити туге бинтування на 5 см вище місця укусу, потрібно контролювати накладену пов’язку і потрібно ослабити, якщо виникає набряк кінцівки.
  • якщо укус був на голові чи шиї – придавіть місця укусу
  • дати антигістамінний препарат загальної дії відповідно віку;
  • використати гормональний препарат або звертатися за медичною допомогою

Якщо дорослого чи дитину комаха вкусила вперше, то ризик системної алергії – мінімальний, можлива місцева реакція у місці укусу. Однак вірогідність реакції зростає з кожним наступним укусом. Якщо після вжалення, наприклад, бджолою виникла тяжка алергічна реакція, варто бути дуже обережним, бо наступний укус може бути більш небезпечний.

Укус бджоли

Отож, укус бджілки є дуже болючим. Укус цих комах може викликати алергію частіше, ніж від інших представників даного виду. До того ж, бджоли ніколи самі не нападають, поки їх не потривожити. Саме в такому випадку, комаха починає захищатися за допомогою жала. Причому жальце у цих працьовитих бджілок зазубрене, тому бідолахи не можуть витягнути їх після укусу, й відривають від нього нижню частину тільця. Саме тому швидко гинуть.

Оси ж бувають агресивнішими за бджіл, особливо, коли відчувають голод. Різниця жала оси у порівнянні з бджолиним є великою, адже жальце у цієї гладке. Саме тому вона може вжалити людину аж кілька разів поспіль. Окрім цього, оси навіть частіше, ніж бджоли переносять різноманітні інфекції. Це відбувається тому, що їхньою їжею є харчові продукти в смітниках, різноманітні відходи. Якщо вас чи дитину вкусила бджола чи оса – після цього на місці укусу утворюється припухлість, вона стає червоною, нерідко – багровою, завжди болісною, з’являється свербіж. Отож, необхідно акуратно видалити жало нігтем, проте не можна видавлювати його. Далі промити ранку водою або протерти її спиртом. Також необхідно прикласти до місця укусу холодний компрес або шматок льоду.

Проте, якщо людину вкусило кілька бджіл, або ще гірше – ос, тоді може з’явитися реакція на токсини. Потерпілий скаржиться на нудоту, слабкість в усьому тілі, навіть може блювати. Схожа реакція виникає, якщо людина страждає на алергію від укусу. Тоді потрібно негайно випити протиалергійні препарати, не чекати, поки постраждалому стане гірше. І якщо симптоми не минають, місце укусу розпухає, людині стає важко дихати, потрібно терміново звернутися до лікаря, можна навіть викликати швидку допомогу.

Якщо вас вкусив овід або ґедзь

Укус ґедзя важко сплутати із вжаленням бджолою, адже виникає сильний біль на набряк. Після цього  з’являється ущільнення, почервоніння. Також рана може довгий час кровоточити, навіть не згортаючись. Потерпілий жаліється на свербіж та печіння.  Дуже рідко виникає алергічна реакція на таке ураження, проте тоді у людини навіть може піднятися температура тіла, збільшуються лімфовузли, утворюється твердий вузлик на  місці ранки. Якщо ж це звичайний, нічим не обтяжений випадок – симптоми минають через один-два дні. Ґедзі можуть переносити важкі хвороби, інфікуючи людину через кров. Серед них – сибірська виразка, туляремія, філяріоз, також може розвинутися гнійне запалення. Щоб цього уникнути, потрібно користуватися засобами захисту від комашні й обробити ранку антисептиком. Перша допомога наступна:  необхідно придавити місце укусу, це зменшить розповсюдження слини комахи в шкірі. Так, як і у випадку із бджолами, необхідно покласти на припухлість мішечок із льодом, промити ранку милом, в тому числі й господарським, використати антисептик. Щоб уражене місце не свербіло, можна зробити компрес з харчової соди.

Укуси комарів – це, мабуть, найменш шкідливі ураження із всіх перелічених, проте й вони додають не меншого дискомфорту. З’являється свербіж, почервоніння. Тому варто помастити місце укусу спиртом або будь-яким іншим антисептиком, можна його намилити (часто використовують господарське мило) або ж нанести спеціальний аптечний засіб після укусу комах. Часто використовують розчин питної соди. Важливо пам’ятати: дитина не повинна розчісувати ранку, щоб туди не потрапила інфекція.

Як же вберегтися від неприємного комариного дзижчання і не менш набридливих укусів?

Захиститись від комарів просто:

  • користуватися фумігаторами, причому використовувати цей засіб можна й тоді, коли в кімнаті присутня дитина. Проте такий вид захисту необхідно застосовувати тоді, коли на вікні є москітна сітка, щоб повітря краще циркулювало і не зовсім корисні речовини швидко вивітрювалися;
  • під час прогулянки із дитиною не варто вдягати яскраві сукенки, бо такі кольори завжди приваблюють комарів. Також треба уникати квіткових парфумів, бо вони також звертають увагу комарів;
  • часто на вікнах вміщують москітну сітку, яка оброблена спреєм для відлякування комах;
  • від кровопивць стають у пригоді репеленти. Якщо ви боїтеся і вагаєтеся, чи вік Вашої дитини дозволяє користуватися цими кремами, гелями, а чи спреями – почитайте інформацію у додатку до засобу. Саме там зазначений вік дитини, з якого цими спреями можна користуватися. Треба стежити, щоб засіб не потрапив у очі малюку. Обов’язково необхідно прослідкувати, яким чином дитина нанесла крем, або ж використати крем чи гель по призначенню самому, не залучаючи маля.
  • не варто розпилювати спреї в авто чи в транспорті.
  • кровопивці бояться запаху лаванди, чайного дерева, евкаліпту, базиліку. Тому можна змочити хусточку олійкою із цих засобів та покласти її на підвіконня;
  • коли крилаті ненажери дошкуляють вам у лісі, розведіть багаття і вкиньте у нього ялинові шишки чи гілки ялівцю і побачите: комарі відступлять.

Найпоширеніші дитячі засоби від комарів та після їхніх укусів, якими користуються мами:

Ледум, Настойка Календули, Феністил, Сила бальзам, Непоседи, Некусайка, Москитол. Але не забувайте підбирати репелент тільки відповідно до віку дитини й користуйтеся ним виключно за інструкцією.

  • Для немовлят найбезпечніший захист від комах – москітні сітки – на ліжечко, на коляску, на вікна в дитячій.
  • Відмінний варіант – браслети від комарів, які виготовляються з еластичної полімерної тканини і просочуються натуральними гіпоалергенними рослинними складами, що відлякують комарів, але не містять токсичних речовин, а тому безпечним навіть для грудних дітей, вагітних і жінок, що годують. Дітям від року надягайте їх на ручку, а тим, хто молодший – вішайте на коляску, зовні, по одному з кожного боку – їх запах буде, відлякувати комах.
  • У приміщенні можна використовувати фумігатори з дитячими рідинами або пластинами від комарів. Якщо дитині понад рік – ставте їх на пару годин, а потім виймайте з розетки, якщо дитина старше трьох – фумігатор можна спокійно залишати й на всю ніч. А ось в кімнаті немовлят краще тримати пристрій не тримати. Години за три до відходу до сну включаєте, знищує комах, потім виключаєте. І через годину можете класти малюка спати.
  • Дітям від року найкраще користуватися репелентами у формі крему, молочка, гелю або бальзаму – вони легко наносяться на шкіру, залишаючи на ній захисний шар. До того ж багато дитячих репелентні креми й гелі (а молочко особливо) не тільки відлякують комах, але також захищають від сонця і доглядають за шкірою малюка.
  • У дитини може виникнути місцева алергія на деякі репеленти, тому перш ніж використовувати якийсь новий засіб, обов’язково спробуйте його на невеликій ділянці шкіри.
  • Користуючись будь-якими дитячими репелентами стежте, щоб дитина не пхала руки в рот, і не злизувала мазь з інших частин тіла.
  • Не варто застосовувати репеленти в формі спреїв, оскільки у деяких дітлахів вони при вдиханні можуть викликати астматичні напади. Якщо так сталося, що інших засобів під рукою не виявилося – користуйтеся «пшикалкою» з обережністю. Розпилювати засіб здалеку, уникаючи попадання в обличчя, і краще наносити його не на шкіру, а на одяг дитини.
  • Від мошок є гарний народний засіб, його можна використовувати навіть для немовлят. Дитячий крем потрібно змішати з ваніллю або ванільним цукром і змащувати відкриті ділянки тіла. Але майте на увазі, від комарів цей спосіб не рятує.
  • Відпочивайте, насолоджуйтесь літом, проте не забувайте брати із собою спреї чи гелі, які відлякують комах. Саме тоді відпочинок не зіпсує настрій, а навпаки – зарядить позитивом та енергією на увесь рік.

Сподобалась стаття? Поділіться з нею друзями, щоб жоден малюк не був покусаний!

Mini-Rivne

Якщо у Вас є новини, питання, пропозиції щодо співпраці - пишіть на mini.rivne@gmail.com

Залишити відповідь