Site icon Міні Рівне

Батарейки, енергоощадні лампи, розбиті термометри: що з ними робити (+ Перелік пунктів прийому у Рівному та області)

Більшість побутових відходів є небезпечними не тільки для навколишнього середовища, але й для здоров’я людей.

Батарейки, акумулятори, енергоощадні лампи, термометри – не можна викидати у смітник, та й ризиковано їх лишати вдома, особливо, коли є діти. Куди віддати використані батарейки, енергоощадні лампи та що робити із розбитим термометром у Рівному дізнавалося Міні Рівне.

Так, найлегше, глобально не замислюючись, побутові відходи викинути у смітник, позбирати у коробку і поставити коло контейнера, проте це не вихід. Батарейки не завдають шкоди здоров’ю людину, коли вони псуються, шкодять вони хіба навколишньому середовищу, коли ви їх викидаєте у смітник, бо ж належать до першого класу токсичності. Кожна батарейка має на обгортці спеціальний знак – перекреслений контейнер, а отже викидати їх разом із всіма іншим побутовими відходами категорично заборонено. Розгляньмо склад батарейки: серед головних елементів – катод, анод і електроліт. Також є різноманітні типи батарейок – сольові, лужно-марганцеві, вугільно-цинкові тощо. Беззаперечно, що у цих засобах живлення містяться небезпечні речовини. Стара батарейка, відправлена до контейнера, їде на сміттєзвалище й там буде розкладатися, причому дуже довгий час. А її розпад – це забруднення ґрунту та води. Як показують дані, одна батарейка може забруднити біля чотирьохсот літрів води. Одна! А що говорити, коли їх сотні?

 

Проте вихід вберегти екологію все-таки є: можна зібрати, використані батарейки в коробку, а потім віднести у пункт прийому таких батарейок. Приміром, у Рівному цим займається природоохоронна громадська організація “Екоклуб. Ви можете принести спеціалістам клубу використані батарейки та отримати взамін робочі. Виявляється, що не всі засоби живлення псуються, коли ви їх утилізуєте; активісти цього клубу відбирають діючі батарейки та діляться ними з людьми.

Окрім батарейок часто буває таке, що розбивається термометр або енергоощадна лампа. В такому випадку отруйні пари ртуті становлять загрозу для навколишнього середовища і для вашого дому, зокрема. На прикладі люмінесцентної лампи можемо переконатися, що поводитися із ртуттю потрібно обережно. Адже в середині однієї лампи знаходиться від 3 до 5 мг цієї речовини. А от у термометрі вміст ртуті – близько п’ятсот (!) міліграм. Ртуть відносять до дуже шкідливих хімічних речовин, ця речовина належить до першого класу небезпеки, а отже може викликати важке отруєння. Через пошкодження термометра пари ртуті опиняються в повітрі, а їх вдихання може спровокувати ураження нирок, печінки, а також нервової системи. Ртуть в пароподібному стані найбільш небезпечна для дітей та вагітних. Сильної шкоди один розбита лампа не принесе, більше потрібно переживати, коли розбився термометр, оскільки металева ртуть у вигляді дрібних кульок може закотитися плінтуса, в щілини, під меблі тощо, довгостроково, отруюючи повітря приміщень  У енергозберігаючих лампах ртуть знаходиться у вигляді пари, тобто ніяких кульок на підлозі шукати не треба.

Що робити, якщо розбилася енергозберігаюча лампа чи термометр? Перш за все, не панікувати. Нічого страшного не сталося! Треба вивести з кімнати дітей та домашніх тварин. Провітрити приміщення та зібрати уламки розбитого пристрою. Важливим є одягнути гумові рукавички, (бо ж брати чи термометр, а чи таку лампу голими руками – недопустимо!) бахіли на ноги (якщо такі є вдома) і пов’язати вологу марлеву пов’язку на обличчя. Місце, де розбився той чи інший пристрій, необхідно промити 1% розчином марганцевокислого калію, тобто сильним розчином марганцівки й залишити на одну-дві години. Згодом цю зону промити розчином із мила.  Також варто пам’ятати, що для прибирання ртуті не можна використовувати віник або щітки, і, особливо – пилосос.

Найкращим варіантом є збір ртуті двома листками паперу маленькою дрібною щіткою, шляхом наметування на листочок, витиранням ртутних крапель паперовими серветками, які треба попередньо змочити у олії. Також ртуть можна притягнути змоченим у воді ватним тампоном. Або ж зібрати скотчем. До речі, після прикрого випадку помешкання потрібно провітрювати ще продовж кількох днів, а то й тижня, щоб залишки ртуті назовсім вивітрилися. Ртуть можна зібрати у банку з водою і щільно закрити. Однак, якщо ви не впевнені, чи зібрали усі кульки металу не варто самостійно утилізувати розбитий градусник або лампу такого типу. Службою, яка приймає такі речі є МНС, для виклику спеціалістів досить подзвонити за номером 112.

Не будьте байдужими до навколишнього середовища та до оточуючих. Їдкі випари ртуті якщо не зараз, то пізніше завдадуть шкоди, а ви про це навіть не здогадуватиметесь, коли матимете проблеми зі здоров’ям. Будьте пильними та бережіть себе.

Пункти прийому використаних батарейок у Рівному



    1. Магазин «Енергія», (просп. Миру, 12);
    2. Кінотеатр «Україна» (майдан Незалежності, 2);
  1. ТРЦ “Чайка” (вул. Гагаріна, 16);
  2. ТРЦ «Д» (вул. Здолбунівська, 17/1);
  3. ТОВ «ВІК-КАР» (вул. Пухова, 85);
  4. Тепло-Захід, ТзОВ, вул. Київська, 108а
  5. ГО “Екоклуб”, вул. П. Могили, 28
  6. Рівненський інститут Київського університету права – вул. Короленка, 5
  7. Магазин “Лорд” вул. Драгоманова, 26
  8. MOYO, вул. Макарова, 23, ТРЦ “Экватор”
  9. Мережа магазинів Watsons:
  1. “Вопак”, магазин, Київська,10
  2. Вул.Лермонтова 9, під’їзд 3
  3. SoftServe, Словацького, 4/6
  4. МП “ЯСКРАВО”, вул. Пушкіна, 17 (приміщення 15 школи – вхід з двору)
  5. Магазин “Обнова”, вул. Поштова, 2
  6. Фотостудія Сергія Бусленка, вул. 16-го Липня, 2а
  7. Рівненський НВК №1, вул. Княгині Ольги, 25
  8. Time – cafe “Home”
  9. Рівнеобленерго,  вул. Кн. Володимира, 71
  10. РТБ, вул. Котляревського, 20 а
  11. Магазин автозапчастин “Smart Parts”, вул. Відінська, 1
  12. Рівненський міський палац дітей та молоді, вул. Князя Володимира, 10
  13. ДКП Міське об’єднання парків культури та відпочинку. Парк культури ім. Шевченка, вул. Соборна, 3
  14. Вул. Черняка, 4, під’їзд будинку
  15. Кавярня Fika, вул. Словацького, 9
  16. Супермаркет ФУРШЕТ – ЗЛАТА ПЛАЗА, вул. Короленка, 1
  17. Технічний коледж НУВГП, вул. Орлова, 35
  18. Рівненський державний аграрний коледж, вул. Коперника, 44

Пункти прийому батарейок в Рівненській області:

Гоща та  район:

  1. смт. Гоща:

– “Нова Пошта” (Ярема В.)

– магазин “Цитрус” (Ярема В.)

– магазин “Гінкго” (Ярема В.)

– магазин “Монастирське” (Ярема В.)

– Гощанський районний центр зайнятості (Зубкевич П.)

  1. с. Майків

– відділення Укрпошти (Форманчук О.)

  1. с. Синів

– магазин (Гончар Л.)

  1. с. Горбаків

– кафе “Кавуся” (Повар І.)

  1. с. Бугрин

– магазин (Давидюк Ю.)

  1. с. Кринички

– магазин (Зубкевич П.)

  1. с. Русивель

– магазин (Форманчук О.)

Здолбунів:
1. Будинок побуту, Шкільна 30а:
* “ПП Магеллан+”
* Магазин іграшок
2. “Верховина”, Фабрична 2, продовольчий відділ
3. Магазин “Тетяна”, Шкільна 23а
4. мережа супермаркетів “Колібріс”:
* Шкільна 44,
* Мазепи 11.
5. Ринок “Катеринівський” кіоск №2, Шкільна 42
6. “Лайф”, Шкільна 31
7. “Радіотех”, Стефановича 4.

Радивилів:

с. Рогачів

Якщо інформація матеріалу була для вас корисною – поділіться нею у соціальних мережах!

Exit mobile version