Site icon Міні Рівне

Що насправді треба було читати на канікулах (і ще можна встигнути)

Серпень – останній місяць літніх канікул. Ті, хто вже прочитав усі твори зі шкільного списку літератури на літо (ага, відмінники), можуть з легким серцем узятися за книжки для душі.

Ті ж, хто досі ніяк не подужає цей обов’язковий список, можуть «розбавити» його якоюсь класною книжкою сучасного автора, щоб зберегти любов чи хоча б прихильність до читання. А щоб батькам і юним читачам було легше орієнтуватися, які саме книжки пасують до літніх днів, «ЛітАкцент» підготував своєрідний «читацький путівник». Для цього ми попросили людей, які читають дитячу літературу не лише для власного задоволення, а й професійно, порадити різні цікаві видання для дітей та підлітків. Як результат, маємо дуже різні списки – на будь-який смак і читацький досвід. Обирайте!

Анна Третяк, дослідниця дитячої літератури, літературна критикиня, зв’язкова простору української дитячої книги «БараБука»:

Важко вибрати п’ять книжок для всіх дітей шкільного віку, адже там ми бачимо і першачків, які щойно навчилися читати, і випускників, думки яких зайняті ЗНО та вступними іспитами. Тому я пропоную принцип добору читання на літо та кілька можливих назв за цим принципом, а діти зможуть обрати читання згідно зі своїми смаками та досвідом.

Отже, я вважаю, що програма мінімум на літо – це щонайменше п’ять книжок: одна смішна (для гарного настрою), одна про почуття (дружбу чи любов), одна серйозна, проблемна книжка (яка наштовхне на роздуми та сприятиме духовному зростанню), одна пригодницька (детективи, фантастика), і, нарешті, одне пізнавальне видання згідно зі сферою зацікавлень читачів (біографії видатних осіб, книжки про науку, літературу, фотозйомку чи будь-що інше для кожної конкретної дитини).

Для молодшого шкільного віку

Читачам з початкових класів я раджу звернути увагу на дві книжки Галини Ткачук – «Тринадцять історій у темряві», яка дозволить посміятися зі страхів, і «Вечірні крамниці вулиці Волоської» – магічний детектив, який проведе читача київськими вуличками, горами і дахами. Видання Лариси Денисенко «Майя та її мами» допоможе довідатися, яким різноманітним є світ навколо, а історія Галини Кирпи «Мій тато став зіркою» м’яко наштовхне на думки про те, як це – прощатися з рідними. Книжка-картинка Надьожної (Надії Кушнір) «Як Гусь свою любов шукав» своїм легким гумором допоможе подолати сумні думки, а нон-фікшн «Голосно, тихо, пошепки» від Аґрафки занурить у світ звуків та тиші.
Галина Ткачук «Тринадцять історій у темряві» («Темпора», 2016)
Надьожна «Як Гусь свою любов шукав» (Vivat, 2017)
Лариса Денисенко «Майя та її мами» («Видавництво», 2017)
Галина Кирпа «Мій тато став зіркою» («Видавництво Старого Лева», 2015)
Галина Ткачук «Вечірні крамниці вулиці Волоської» («Темпора», 2014)
Аґрафка «Голосно, тихо, пошепки» («Видавництво Старого Лева», 2017)

Для середнього шкільного віку

Школярам, яких уже не відлякує обсяг книжок, раджу розпочати позакласне читання веселою дилогією про Андрія Говоруху від Саші Кочубей. Соціально важливу тему самотніх людей читачі знайдуть у «Біглі-старшому» Оксани Лущевської, а її ж книжка «Задзеркалля» змусить замислитися про те, як наші слова впливають на життя інших людей. Романтично-фантастичний роман Сергія і Марини Дяченків «Ритуал» можна сміливо вважати класикою новітньої підліткової прози, а трилогія Сергія Оксеника «Лісом. Небом. Водою» з перших же сторінок затягне школярів у вир небезпечних пригод у постакаліптичному світі. Ну, а щоб вивчення фізики далося трохи легше, раджу не оминути увагою «Білу трішки чорну-пречорну книжку» Кузька Кузякіна, яка легко пояснить, чому не існує ні чорного, ні білого кольорів, а також багато інших цікавинок.
Саша Кочубей «Сім нескладух Говорухи», «Книга рекордів Говорухи» («Фонтан казок», 2016, 2017)
Оксана Лущевська «Бігль-старший» (Vivat, 2017)
Сергій і Марина Дяченки «Ритуал» («А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА», 2015)
Оксана Лущевська «Задзеркалля» («Видавництво Старого Лева», 2016)
Сергій Оксеник «Лісом, небом, водою» («Смолоскип», 2014)
Кузько Кузякін «Біла трішки чорна-пречорна книжка» (Vivat, 2017)

Для старшокласників

Старшокласникам догодити найважче, їм традиційно вже не до читання, тому я обрала лише ті книжки, у яких вони можуть знайти актуальні їм думки та проблеми. До таких належать щоденник молодої дівчини – «Старшокласниця. Першокурсниця» Анастасії Левкової та відверта повість Надії Білої «Крута компанія». Боротьбу із системою та відчуття польоту читачі знайдуть у романі «Дика енергія. Лана» Сергія і Марини Дяченків. Два твори зі списку присвячено літературі: «Як писали класики», цікавий екскурс у створення відомих творів від Ростислава Семкова, привідкриє завісу над письменницькою кухнею, а написані нелітературною мовою «Шидеври вкраїнської літератури» дадуть змогу свіжим оком подивитися на твори зі шкільної програми (і хтозна, може ця книжка допоможе скласти іспит з літератури краще за будь-який офіційний посібник). А коли випускні іспити вже позаду, можна бадьоро дивитися в майбутнє, і тут у пригоді стане видання «По світу по освіту», яке розкриє перед можливості та виклики закордонного навчання.
Анастасія Левкова «Старшокласниця. Першокурсниця» («Видавництво Старого Лева», 2017)
Надія Біла «Крута компанія» («Академія», 2017)
Сергій і Марина Дяченки «Дика енергія. Лана» («Теза», 2006)
Михайло Бриних «Шидеври вкраїнської літератури» (Laurus, 2013)
Ростислав Семків «Як писали класики» (Pabulum, 2016)
Тамара Марценюк «По світу по освіту» («Смолоскип», 2015)

Міра Київська, спів засновниця і головна редакторка незалежного культурного проекту «Букмоль»:

Міра Київська

Сучасна дитяча література є надзвичайно розмаїтою. І обрані мною книжки є, сподіваюся, добрим тому підтвердженням. Вони різняться за жанрами та форматами, торкаються різних тем і проблем, апелюють до різних читачів, пропонують різні точку зору на світ і різні способи їх репрезентації. Єдине, що об’єднує цю строкату п’ятірку, – кожна з цих книжок хоч і з’явилася в українському перекладі лише цьогоріч, у світі вже давно встигла знайти тисячі шанувальників. І не без причин.

Фанні Брітт, Ізабель Арсено «Джейн, лисиця і я» (Vivat, 2017)
Бо це один із найкращих графічних романів сучасності, який вишукано, красиво, оригінально та глибоко розповідає не про супергероїв, а про те, що болить багатьом дітям та підліткам: про шкільне цькування, про те, що допомагає йому протистояти, і про вміння приймати себе такою, якою ти є.

Анна Хьоґлунд «Про це говорять лише з кроликами» («Видавництво», 2017)
Бо дітям і підліткам потрібна екзистенційна література. Бо занадто чутливий кролик, який не знає, як жити у цьому абсурдному та жорстокому світі, є у кожному й у кожній із нас. Бо це унікальна майже-доросла книжка-картинка, читання та розглядання якої приносить справжню насолоду.

Джаклін Вілсон «Розмальована мама» («Навчальна книга – Богдан», 2017)
Бо книжки Джаклін Вілсон – зразок справді якісної масової літератури для дітей та підлітків. Вони легко читаються і водночас спонукають замислитися про важливе. Якщо хтось досі не встиг ознайомитися з творчістю Вілсон, зробити це можна разом із останньою виданою в нас книжкою, з трошки наївним і водночас дуже потрібним проблемним романом «Розмальована мама».

Вернер Ґольцварт, Вольф Ерльбрух «Про малого крота, який хотів дізнатися, хто наклав йому на голову», («Чорні вівці», 2017)
Бо ця маленька книжка-картинка уже стала класикою світового дитліту, що розважає, інтригує, вчить і зовсім трошечки повчає. Класика, здатна переконати найзатятіших нечитак у тому, що книжки – це цікаво та весело.

Філіп де Кемметер «Тато на зв’язку» («Читаріум», 2017)
«Тато на зв’язку» – одна з небагатьох в Україні дитячих книжок про татусів, яка закохує в себе смішними та дещо незграбними ілюстраціями, харизматичним героями та страшенно актуальним сюжетом про залежність від інтернету загалом і від соціальних мереж зокрема.

Наталя Марченко, старший науковий співробітник Інституту біографічних досліджень НБУВ, провідний бібліограф НБУ для дітей, «автор-організатор» спеціалізованого ресурсу КЛЮЧ НБУ для дітей:

Наталя Марченко

Літнє читання, як на мене, відрізняється від будь-якого іншого можливістю не відволікатися на обов‘язкові шкільні навантаження та наявністю поряд так само «вільних» дорослих і друзів, із якими можна проговорювати прочитане. Тому книжки для літнього читання мають насамперед забезпечувати діалог – із собою та іншими.

Малеча й молодші школярі

«Велика ілюстрована книга казок українських та іноземних письменників» («А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА», 2017)
З великою сердечністю й розумом дібрані та проілюстровані літературні казки, скомпоновані так, що не помічаєш відмінності чи несуголосності між уславленими зарубіжними й вітчизняними авторами. Чудовий привід для родинного читання та спілкування.

Кузько Кузякін «Біла трішки чорна-пречорна книжка» (Vivat, 2017)
Книжка подивує, збентежить і порадує малих і старших. Чимало корисної інформації викладено дуже стильно й цікаво. Можна експериментувати, думати, разом відкривати невідоме у звичному.

Сергій Пантюк «Тимко і ґелґотунчик Шкода» («Фонтан казок», 2016)
Чи не перша по справжньому новітня «сільська» історія, в якій традиційне й модернове відчувається саме сьогочасним. Екологічність мислення. Гармонійне сутнісне єднання «цивілізацій» у героєві. Цікава захоплююча оповідь. Легкий стиль.

Мар’яна Савка «Колисанки і дрімливі вірші», («Видавництво Старого Лева», 2017)
Ніжна, сердечна, світла поезія. Чарівні настроєві ілюстрації. Така книжка так і проситься до рук літнього підвечірку, коли можна пригорнутися одне до одного й читати вголос чи декламувати (чи й наспівувати) саме ось такі вилюблені теплі слова.

Таня Стус «Де Ойра?» (Vivat, 2017)
Для родинного читання та осмислення. Ціннісні настанови подані в гармонії мальованої та оповідної історії. Спонукає малюка (й родину загалом!) до саморозвитку. Історія проста й водночас дуже глибока. Оповідь емоційно нюансована, світла.

А також читайте, 10 українських книг про які знає увесь світ

Середній шкільний вік

Сергій Гридін «Відчайдушні» («Академія», 2017)
Класична «канікулярна» пригодницька повість, у якій «літнє читання», «сільська проблематика», «суспільні негаразди» та ще кільканадцять інших «проблематик» постали у формі легкої захоплюючої історії дорослішання підлітка. Чудова річ для переказування друзям.

Дара Корній «Чарівні істоти українського міфу. Духи природи» (Vivat, 2017)
Елегантно видана книжка відомого майстра підліткового автентичного фентезі знайомить із зафіксованими у розмаїтих розвідках збирачів і дослідників чарівними істотами українства. Кожна окрема оповідь і збірка загалом створюють казкове враження повноти й достойності нашого міфопорстору. Чудові ілюстрації та розумно зорганізований допоміжний апарат додають книзі вишуканості. Розрахована на родинне читання. Малюки, підлітки й батьки – кожен знайде для себе щось цікаве.

Анна Коршунова «Комп і компанія» («Час майстрів», 2017)
Одна з найкращих вітчизняних книжок інклюзивної проблематики. Головний герой опиняється у ситуації, коли вимушений визнати, що його звичайне життя здорового міського підлітка програє поряд із наповненим живими вчинками й емоціями буттям «особливого» ровесника і його сільської компанії. Книга порушує й (головне!) вирішує низку складних соціальних проблем суспільства та дорослішання. Легко читається. Дуже позитивна. Спонукає до переосмислення життя підлітком.

Оксана Мардус «Ключ до книги скрижалей» («Фонтан казок», 2016)
Захоплююча динамічна оповідь, заснована на історичних фактах, не тільки розкриває невідомі сторінки минулого, а й заохочує до пошуків коренів свого роду, з‘ясування історичних таємниць своєї малої батьківщини. Книжка може стати чудовим приводом для створення підліткового гурту «шукачів» чи родинної подорожі до місць, де жили предки тощо.

Володимир Рутківський «Гості на мітлі» («Видавництво Старого Лева», 2016)
Книга, що єднає покоління: читана батьками та все ще щиро цікава дітям. Крізь захоплюючу історію розкрито філософію кордоцентризму, складні гендерні питання, неприродність засновків тоталітарного світу. Гарна мова. Чудові діалоги. Може бути основою для чудової імпровізованої вистави. Книжку цікаво обговорювати як в колі підлітків, так і в родині.

Старші підлітки і юнь

Надія Біла «Крута компанія» («Академія», 2017)
Одна з найпровокативніших підліткових книг останнього часу. Чіпляє відвертістю, живими сценами шкільного життя та буття молодіжних компаній, позитивним настроєм і доторком до справді складних для підлітка проблем – сексу, вибору між «крутим» і «добрим» тощо. Цікаво читати є про що поговорити в своїй компанії та навіть з батками.

Анастасія Левкова «Старшокласниця Першокурсниця» («Видавництво Старого Лева», 2017)
У легкій, добре стилізованій під мислення юнки формі книжка розкриває недалеке минуле України. Авторці вдалося зберегти «бачення» реалій тогочасного життя саме в переломленні тогочасного підлітка. Тому нинішнім ровесникам героїні стає зрозумілішим той близький, але вже такий далекий світ. Книжка дуже цілісна та концептуальна. Сприяє формуванню критичного мислення та самовизначенню підлітка.

Оксана Лущевська «Вітер з-під сонц» («Фонтан казок», 2016)
Сонячна історії перших почуттів, у якій кохання – лише частина життя. Дуже важлива, захоплююча й значима, але частина. Порушує низку соціальних проблем, пропонуючи по-справжньому «західний» підхід до їхнього вирішення. Книжку цікаво обговорювати як в колі підлітків, так і в родині.

Марія Морозенко «Я закохалася» («Академія», 2017)
Дуже відверта й водночас правильна у способі діалогу з юним читачем книга про перші складні взаємини: закоханість, пристрасть, зраду, довіру тощо. Оповідь вирізняє «звичайність» головної героїні, з котрою можуть себе асоціювати більшість її ровесниць-читачок. Це зразок відвертої виваженої розмови з підлітками людини дорослої й мудрої, вартої довіри. Книжка для рефлексування та розмов із друзями.

Володимир Рутківський «Сині Води» («Темпора», 2011, «Навчальна книга – Богдан», 2015)
Сутнісно «чоловіча» історія про становлення, вибір і мужність. Книга розкриває один із замовчуваних в нещодавньому минулому моментів вітчизняної історії, прививаючи читачеві ази толерантності й осмисленого патріотизму, відповідальності за свою долю тощо. Динамічний сюжет, випуклі характери, чудова мова. Буде цікава і батькам із дідусями також.

Володимир Чернишенко, перекладач, незалежний критик, член дитячого журі книжкової премії «ЛітАкцент року»:

Володимир Чернишенко

Список я склав у порядку дорослішання дітей.

Меган МакДоналд, серія книжок про Джуді Муді («Видавництво Старого Лева», 2015-2017)
Порівняно з іншими книжками «Видавництва Старого Лева» якось не прозвучала так, як вона того гідна, книжка «Джуді Муді». Абсолютно феноменальна серія, абсолютно феноменальний стиль. Там прекрасні оригінальні ілюстрації. Для молодшої школи – те, що треба. Але на фоні всього того, що видає ВСЛ, ця серія трохи загубилася. Тому всім, хто не читав, раджу звернути увагу. Маленькі короткі книжки, дотепні, ідеальні для того, щоб «затягнути» дитину до читання.

Малгожата Стрековская-Заремба, серія книжок про Філіпека (ВД «Школа», 2016)
Друга – трошки доросліша, трошки серйозніша, і так само ніхто її особливо не згадує – серія книжок про Філіпека, видає ВД «Школа». Дуже хорошою мовою перекладена, проілюстрована оригінальними ілюстраціями. Це історія про життя хлопчика Філіпека і його родини. Це, можна сказати, сімейне читання. Про життя його двору. Так само орієнтовано на молодшу школу і написано жвавою цікавою мовою, піднімаються складні теми. Класна штука.

Іван Андрусяк, «28 днів з життя Бурундука» («Фонтан казок», 2017)
На третьому місці опинився Іван Андрусяк. «28 днів з життя Бурундука». Тут питань немає, класно проілюстрована, а її частина («8 днів з життя Бурундука») потрапила в каталог «Білих круків». А потім був епік фейл із виданням «Закоханий бурундук», яке було оформлено як для 10-річних, а насправді було орієнтоване на підлітків. Цього разу книжка, яка вміщує поки що всі історії про Івана Боднарука, гарно поредагована і гарно проілюстрована Ганною Осадко. Тим самим неповторним стилем, який уже полюбився читачам у книжках Джаклін Вілсон.

Джин Вебстер «Довгоногий дядечко», («Навчальна книга – Богдан», 2017)
Четверта позиція – абсолютно несподівана: Джин Вебстер «Довгоногий дядечко». Важливо що? Завдяки прекрасній серії видавництво «Урбіно» про «Енн із Зелених дахів», піднявся інтерес до англомовної класики дитячого читання. Адже це був золотий період – кінець 19 – початок 20 століття для англомовної дитячої літератури. Класно, що цей пласт прийшов у нашу літературу. Він багато в чому сформував смаки того покоління, яке рве шаблони і творить обличчя сучасної дитячої літератури: Ролінґ, Вілсон, Вайброу… Я сподіваюсь, ці твори читатимуть наші письменники і черпатимуть і там натхнення теж.

Джон Грін «Паперові міста», «Провина зірок», «У пошуках Аляски» («КМ-БУКС», 2016, 2017)
І останній пункт вже для підлітків. Так само дуже недооцінений українською критикою, не знаю чому, може, тому що він масовий, попсовий Джон Грін «Паперові міста», «Провина зірок», «У пошуках Аляски». Це якраз момент, коли школярі перестають бути школярами, випускаються, коли вони входять у доросле життя. До того ж, у зв’язку з переходом на 12-річку, наші випускники зможуть з випускного роз’їздитися власними автами, як герої Ґріна. з’являється дуже цікавий прошарок ще не дорослих, але вже не підлітків, якого раніше не було.

Підготувала Марія Семенченко
Фото Івана Любиш-Кірдея, Марії Семенченко

Джерело  Сайт ЛітАкцент

Exit mobile version