“Дитячий лікувальний масаж без медичних показів як таблетки для профілактики грипу” – інтерв’ю

Масаж для діток – тема багатьох батьківських дискусій: потрібен він чи ні, матусин чи професійний, робити вдома чи в лікарні, та безліч інших моментів. Міні Рівне вирішило розібратись у питаннях дитячого масажу з допомогою рівненського масажиста-реабілітолога Марії Прокопчук.


Довідка: Прокопчук Марія – масажист (класичний та лікувальний масажі), інструктор з раннього плавання, проводить заняття по авторській методиці динамічного плавання, курси гідрокінезотерапії для дітей з неврологічними, фізіологічними відхиленнями, працює з особливими дітками. Займається кінезіотейпуванням з лікувальною, профілактичною метою. 
Працює у родинному центрі “Сімейка”. Навчається на реабілітолога в НУФВСУ. Постійно відвідує курси та семінари для поглиблення знань.


– З якого віку можна починати робити масаж малюкам?

– Розминати і погладжувати дитину можна від самого народження. Але якщо мова йде про професійний лікувальний масаж, то його краще робити не раніше, ніж у півтора місяці, у два-три місяці – оптимально.

– Яка різниця між професійним масажем та маминим?

– Мама може робити масаж щодня. Зазвичай це профілактичне погладжування, що сприяє покращенню кровообігу. Під час маминого масажу тканини  шкіри насичуються киснем, поліпшується робота внутрішніх органів. До того ж, це тактильний контакт мами з дитиною: найважливіше, що є у перші місяці, та й у перші роки життя малюка.

На відміну від маминого масажу, лікувальний проводиться тоді, коли у дитинки є певні проблеми зі здоров’ям. А ще, лікувальний масаж має свої обмеження – його не можна проводити більше, ніж 10-15 сеансів, тому що йде потужний вплив на м’язи і весь організм дитини. Можна “перекачати”, і взагалі зробити гіпертонус дитині. Це не так просто, однак можливо.

Знаю одну дівчинку, якій у шість місяців робили професійний масаж щодня, її няня-масажист. Її настільки “перекачали”, що в 6 місяців дитина почала ставати на ніжки. Звичайно, її м’язи та кістки були до цього не готові, ніжки і спинка почали викривлятися. Лікар, звичайно, заборонив вставати, і як тільки дитина вставала її потрібно було зразу класти, а дитина не розуміла чому – вона вже може, і їй цікава нова навичка. Важко було і батькам, і дитині. Тому лікувальний масаж робиться, коли є підтверджені лікарем покази та конкретний діагноз, а не для “профілактики”, щоб дитина краще розвивалася.

– Як краще робити масаж: з олійками, у рукавичках чи просто руками?

– У рукавичках масаж не проводиться, бо це абсолютно неприємно дитині, до того ж, втрачається контакт з мамою. У дітей шкіра дуже тоненька й ніжна, тому легко масажується, там нема такого розминання й розтирання як у дорослих. Тому я проти використання олійок під час масажування малюка мамою. По-перше вони не потрібні, а по-друге, як згадувалось, шкіра малюків дуже тоненька, пронизана капілярчиками і всі домішки, що є в олійках, при масажуванні відразу потрапляють у кров і можуть викликати алергію. Крім того, навряд чи консерванти й ароматозатори є корисними для дитини, навіть якщо алергії не буде, то в організмі все це дитині теж не потрібне.

Однак масажист може використовувати їх для кращого результату, коли у дитини якесь певне захворювання, ДЦП наприклад, тоді так, олійки використовуються.

– А де краще проводити масаж, вдома чи в лікарні?

– Звичайно вдома! Річ у тім, що у перший рік дитя дуже сильно відчуває маму, її емоційний стан. Якщо мама вдома – мама впевнена, домашня обстановка розслабляє і маму, і малюка. Якщо ж мама приходить до лікарні на масаж, вона бачить навколо дітей, що плачуть, кашляють, чхають. У мами одразу думки, що тут можна заразитись чимось, вона починає переживати, бо турбується про дитину, і натомість дитя теж стає неспокійне, адже відчуває мамимі емоції. Натомість вдома все рідне і звичне, можна запросити масажиста в той час, коли малюк не спить і знаходиться в гарному настрої.

У лікарні зазвичай призначають сеанс на певний час і не важливо, хоче малюк спати, їсти чи ще щось. А ще додається виснажлива дорога. І під час масажу діти часто засинають, сплять дуже довго, мамі доводиться вдягати сонного малюка і добиратись з ним додому. Також у малюків часто стаються випорожнення під час сеансу, зригування, бо покращується кровообіг і робота видільної сиситеми відповідно. Мамі доводиться тягнути гору серветок. А вдома зробили масаж і все -дитинка задоволена заснула. Тому я за домашні масажі.

– Які є види дитячого масажу?

– Є лікувальний і профілактичний, але виділяють ще і гігієнічний масаж. Лікувальний робиться при конкретних діагнозах, профілактичниймамою вдома щодня для покращення кровообігу та роботи м’язів, сюди також можна порекомендувати і заняття на фітболі, і масаж-гімнастика. А гігієнічний – це потирушки і погладжування дитини одразу після народження. Навіть пом’яти стопу дитини – це теж масаж, але більше гігієнічний.

– Яка користь маминого профілактичного масажу?

– У першу чергу, це покращення кровообігу і роботи внутрішніх органів. Але в сукупності з гімнастикою, плаванням, організм дитини зміцнюється і загартовується, адже масаж роблять роздягнутій дитині.

– Чи варто робити масаж без показів, просто щоб дитина краще розвивалась?

– Знаєте, я в такі моменти згадую наших бабусь, дідусів – їм ніхто ніколи не робив масажі. Якщо робити профілактичні масажі і підходити до цього з розумом – це корисно, та якщо дитя і так здорове, а йому роблять лікувальний масаж, це не дуже добре, тому що порушується природний розвиток і можна щось десь погіршити.

Ми ж не починаємо пити пігулки від грипу з вересня місяця: а раптом захворіємо, а лікуємося по факту, точно так і з лікувальним масажем. Щоб дитина краще розвивалась, можна відвести її в басейн на плавання, займатись гімнастикою, на фітболі – це піде тільки на користь.

– Які є протипокази до масажу?

– Це висока температура і різні захворювання, перезбудження нервової системи, коли дитина постійно плаче, дерматити.

Також не бажано робити масаж увечері, бо він, як і заняття спортом у дорослих, збуджує нервову систему і дитині буде важко заснути, сон погіршиться. Тому робити масаж краще у першій половині дня.

Від себе ще додам такий протипоказ як поганий настрій або втома у мами. Якщо мама не хоче зараз робити дитині масаж, але робить з почуття вини, користі не буде – вона буде трішки роздратована, а діти, як ми згадували, дуже гостро сприймають мамині емоції. Масаж має бути максимально приємним та позитивним спілкуванням мами з дитиною.

У яких випадках потрібен масаж і які проблеми найчастіше дітям вирішують за допомогою масажу?

– Зазвичай це кривошия і дисплазія, той же гіпертонус, але тоді масаж спрямований на заспокоєння нервової системи. Часто масаж призначають, коли дитина не перевертається з животика на спинку, або в три місяці погано тримає голівку. Також тоді, коли дитина погано сидить чи погано сідає, коли є викривлення спинки, ці проблеми теж коригуються масажем. Масаж призначають і при проблемах з ніжками, при плоскостопості, вальгусі і так далі.

– Які види масажу найчастіше призначають дітям з народження до трьох років і з трьох до шести?

– Взагалі до року, навіть до 6 місяців, найчастіше призначають зміцнюючі і профілактичні масажі, лікують кривошию, дисплазію, гіпотонус. Після року –  масажі на укріплення спинки, виправлення плоскостопості. З трьох до шести років починаються масажі на виправлення осанки, лікування сколіозу.

До речі, зараз дуже змістився вік всіляких проблем з осанкою, викривлення спини. Якщо раніше це були школярі, то зараз – дошкільнята. Основна причина – засилля планшетів і смартфонів, діти сидять з ними ледь не увесь день, сидять неправильно і починаються проблеми з осанкою.

– Чи можуть батьки самостійно зрозуміти, що дитині потрібен професійний лікувальний масаж та записати її на курс масажу, чи це тільки за призначенням лікаря?

– Залежно від віку та проблеми дитини, це можливо, адже мама постійно бачить свою дитину і може помітити що щось не так. Знову ж таки, батьки схильні шукати проблеми в маленьких дітей, навіть якщо їх немає, тому проконсультуватись з спеціалістом дуже бажано. Але якщо батьки не панікують та бачать, що є певні проблеми, свої сумніви також потрібно розповісти лікарю.

Та є і інша сторона медалі – не всі спеціалісти взагалі бачать якісь проблеми, тому коли у батьків є реальні сумніви, краще показати дитину кільком лікарям. Щодо осанки, то потрібно щодня спостерігати за дитиною – як вона стоїть, сидить, їсть, чи не згорблена спинка, чи не перекошена, звертати увагу на лопатки і їх розміщення.

При перших підозрах на проблему обов’язково звертатись до кількох спеціалістів, але самолікуванням займатись я б не радила. Бо можна натрапити на масажиста, що має виключно комерційний інтерес, що переважить інтереси пацієнта і з таким підходом можна тільки нашкодити. Тому краще перед курсом масажу відвідати лікаря.

– Зараз лікарі дуже часто призначають малюкам масажі з найменшого віку, невже у нас стільки дітей з проблемами?

– Це перестраховка найчастіше, для заспокоєння маминих нервів. Лікар бачить перелякану маму і відчуває себе зобов’язаним щось призначити, щоб і дитині не нашкодити, і мамі було добре. Якщо сказати: “просто зачекайте, це саме пройде, купайте та заспокоюйте малюка”, мама може почати сумніватись у його професійності. Тому лікарі і призначають масажі при гіпертонусі  тощо.

Зараз лікарі вважають, що гіпертонус – це захворювання. Насправді гіпертонус – це напруження м’язів-згиначів. В утробі мами діти майже не користуються м’язами, а після народження – активно ці м’язи розвивають, щоб магти можливість себе захистити – згрупуватися. Виникає перенапруга, виникає гіпертонус, але зазвичай у дітей він самостійно проходить приблизно до трьох місяців.

І маминого масажу в таких випадках цілком достатньо, у комплексі із заспокійливими ванночками. Це сприяє заспокоєнню нервової системи, гіпертонус проходить.

Якщо дитині в півтора місяці призначають масаж від гіпертонусу, то зазвичай це не є лікувальний масаж – це ті ж погладжування, які робила б мама. Загалом, масажу може навчитися будь-яка мама, єдине, я за те, щоб мама вчилась у професіонала.

Це має бути людина, яка дійсно знає, що і як робити. Це моя суб’єктивна думка, але коли мама вчиться у професіонала і правильно виконує масаж, ефективність його краща. Адже коли до дитини приходить чужа людина, дитина може не сприйняти її, плакати. А мама є мама, вона і погладить, і заспокоїть. Тому якщо в дитини нема яскраво вираженого захворювання, я б радила мамин масаж.

– Як обрати хорошого масажиста, на що потрібно звертати увагу.

– Якщо чесно, я б порадила скористатись “сарафанним радіо”. Дуже багато мам роблять масажі діткам, і не зайве буде їх розпитати про кожного конкретного спеціаліста та на основі відгуків вибрати того, хто підходить вам. Звичайно, потрібно звертати увагу на стаж роботи, освіту, але відгуки матусь про те, допоміг їй той чи інший спецаліст чи ні – основне. Після курсу масажу результати видно одразу і можна зробити адекватні висновки.

– Які є ознаки того, що дитині не підходить техніка масажу чи масажист, на що потрібно звертати увагу мамі?

– Тут нема токого поняття “підходить-не підходить”, є поняття “потрібно”. Якщо, наприклад, у дитини кривошия, дисплазія, то крім масажу тут інших варіантів немає. Лікувальний масаж часто болючий, він не подобається дітям, але робити його необхідно. Але не варто вибирати спеціаліста, який не подобається мамі. Наприклад, мама не в захваті від відношення його до дитини, або саму дитину дратує конкретно ця людина, навіть якщо він бачить її уперше і ще не має асоціації “масажист-масаж-боляче”, тоді краще змінити масажиста. На мою думку, хороший масажист повинен уміти заспокоїти дитину.

Конретизую, що під час профілактичного масажу – плач не допустимий, мама повинна звернути на це увагу.

– Як підготувати маля до сеансу масажу та як правильно поводитись, щоб він був максимально корисним?

– Найголовніше, це домовитись про сеанс масажу на той час, коли дитя не спить, коли воно в гарному настрої, здорове і веселе. До приходу спеціаліста потрібно підготувати місце, де буде проведений масаж, найчастіше це столик з ковдрочкою, щоб поверхня була достатньо тверда, іноді підходять тверді дивани або ліжка. Підготувати пелюшку, іграшки, і знаходитись поруч з малятком, щоб забавити або відволікти. Тоді все пройде легко і приємно.

Надія Малафєєвська

Автор персональних дитячих казок та віршів, журналіст-копірайтер, мама з трирічним стажем.

2 thoughts on ““Дитячий лікувальний масаж без медичних показів як таблетки для профілактики грипу” – інтерв’ю

Залишити відповідь