Site icon Міні Рівне

Чому не можна палити опале листя?

Щороку восени та навесні кожне місто України стикається з проблемою спалювання сухої рослинності. Про те, які згубні наслідки для довкілля і здоров’я людей, дітей зокрема, несе такий спосіб наведення порядку, як притягнути до відповідальності паліїв і яка існує альтернатива розповідає прес-секретарка ГО “Екоклуб” Інна Мулявка.

Міні Рівне: Як впливає на довкілля спалювання листя, трави, сухостоїв?

Інна Мулявка: У наших умовах спалювання листя чи сухостою не несе для довкілля жодної користі. Думки про те, що після випалу “трава краще ростиме” чи “урожай буде ліпшим” – абсолютно хибні. Спалюючи рослинні рештки під час осіннього/весняного прибирання своєї присадибної ділянки, поля чи саду ви:



Висока температура знищує мікрофлору ґрунту, що збіднює його склад і порушує його структуру. За нормальних умов залишки трави і листя перегнивають, утворюють гумус і підживлюють ґрунти. Випалювання стерні і сухої рослинності посилюють процеси водної та вітрової ерозії земель. Це призводить до деградації ґрунтів.

Згораючи, сполуки азоту, що є складовою гумусу, потрапляють в повітря у вигляді токсичних оксидів азоту.

Знищуються молоді пагони рослин, насіння, корені майбутньої рослинності, так що земля на кілька років зменшує підріст свіжої зелені. Пошкоджується прикоренева частина дерев, що може призвести до їх хвороб і загибелі. Це призводить до зменшення біорізноманіття і стійкості екосистеми загалом.

Вогнем знищуються гнізда птахів, таких як: польовий і лісовий жайворонки, чайка, очеретяна і звичайна вівсянки, крижень, очеретянка тощо. Також знищуються тварини, що живуть у сухій траві або на поверхні ґрунту: зайці, їжаки, плазуни, земноводні.  Під час пожеж гине багато комах, їх личинки і лялечки, а також сонечка, дощові черв’яки та інші дрібні тварини, які беруть участь у процесі утворення ґрунту. Те, що для людей суха непотрібна трава, для інших живих істот – житло, притулок, їжа, будівельний матеріал для житла.

А також – вражаєте своє здоров’я та здоров’я своїх рідних.

Міні Рівне: У чому полягає шкода для здоров’я людей та дітей зокрема?

Інна Мулявка: Разом з димом у повітря, а потім і в легені людини потрапляють важкі метали: діоксини, бензопірени та різноманітні канцерогенні сполуки. Це провокує загострення хронічних хвороб (астма, бронхіт, тонзиліт) та виникнення нових (в тому числі й онкологічних) захворювань.

У період осінніх туманів у містах зі щільною забудовою та великою кількістю транспорту цей дим може перетворюватися у смог та “зависати” у повітрі на кілька днів чи тижнів.

Особливо небезпечний цей дим для дітей та людей похилого віку, котрі мають чутливу імунну систему, а також людей із серцево-судинними захворюваннями, хворобами дихальних шляхів, алергіями.

Міні Рівне: Яка є альтернатива спалюванню?

Інна Мулявка: Мешканці Рівного (як приватний сектор, так і ОСББ, юридичні особи) можуть скористатися послугами місцевого комунального підприємства КАТП 1728. Вивіз 4 кубометрів листя чи трави (це мінімальний об’єм, який можна замовити; вміщує пів машини ЗІЛ) буде вартувати близько 200 грн. Можна домовитися із сусідами та замовити таку послугу спільно кількома домогосподарствами. Потім ці відходи потрапляють до міського полігону, де поступово перегнивають. Інформацію про вивіз листя можна знайти на платіжках підприємства, а також зателефонувавши за контактами, вказаними на сайті КАТП 1728.

Ще один варіант, яким може скористатися приватний сектор –  компостування. Це безпечно для довкілля і навіть частково вирішує проблему накопичення побутового сміття. Також компост – це забезпечення вашого саду та городу органічними добривами з великою кількістю мікроелементів. Його можна використовувати як мульчу, яка, окрім функції підкормки, буде зберігати вологу та пригнічувати ріст бур’янів біля корисних рослин.

Як правильно робити компост детальніше тут.

Якщо йдеться про утилізацію рослинних решток на полях, хорошою альтернативою може бути їх використання як органічні добрива. Також можна налагодити виробництво солом’яних пелет та спалювати  їх і отримувати теплову енергію, необхідну для господарства. Ця практика широко використовується у Німеччині, Чехії, Польщі, інших європейських країнах. Кілька громад в Україні також планують запроваджувати подібні виробництва.

Як зробити це на рівні домогосподарства

Якщо ви стали свідками спалювання сухої рослинності:



Міні Рівне: Як притягнути до відповідальності палія?

Інна Мулявка: На жаль, порушники рідко притягуються до відповідальності. Лише в одиницях випадків вдається встановити особу (якщо говорити про масштабні підпали на полях, які нерідко закінчуються збитками та згарищами для сусідніх господарств, лісів, природніх об’єктів) та стягнути передбачений Законом штраф.

Також часто люди самі бояться чи соромляться свідчити про випадки підпалу листя, трави, коли це роблять їхні сусіди. Тому потрібно спілкуватися зі своїми сусідами, доносити інформацію про альтернативи спалюванню. Адже безпечне довкілля і чисте повітря неможливе без внеску кожного! Для інформування про небезпеки від спалювання опалого листя та трави можна скористатися листівкою Екоклубу.

Міні Рівне: Які штрафи чи інші санкції передбачені щодо порушника?

Інна Мулявка: За спалювання  трави (листя, очерету, стерні) передбачена адміністративна відповідальність згідно з ст.77-1 КУпАП у вигляді штрафу від 3 до 7 неоподатковуваних мінімумів. За особливо великі збитки – кримінальна відповідальність.

Минулих років таке “прибирання” полів призвело до нищення десятків господарських і житлових будівель, гектарів лісів та лугів, в тому числі знаменитої Долини нарцисів поблизу м.Хуст Закарпатської області. При цьому загинуло десятки тисяч звірів та птахів.

ГО “Екоклуб” закликає утриматися від спалювання сухої рослинності, що завдає збитків людям і природі! Лише від нас самих залежить, яким повітрям будемо дихати ми, наші батьки і діти.

Фото: igormelika.com.ua, www.brainerddispatch.com, Homeveda, UkrMedia

Exit mobile version