Site icon Міні Рівне

Ігри з калюжами

Говорити про користь прогулянки – все одно, що доводити комусь необхідність рухатися і дихати. Насичення легень киснем, рухова активність, викид енергії, хороший апетит і міцний сон – все це дарує дітям прогулянка. А ще це просто прекрасне проведення часу, коли можна багато чого побачити, дослідити і пізнати. Але наш теплий дощовий клімат раз у раз вносить корективи в режим дня. Погода сира, дощ то мрячить, то перестає, і калюжі за вікном. Що ж робити? Відповідь вам підкаже кожна дитина: звичайно ж, гуляти і грати! З чим? Ігри з калюжами!


Деяким батькам це може здатися дивним, але калюжа – прекрасне джерело не тільки бризок і дощової води, але і безлічі цікавих розвиваючих ігор. А щоб під час прогулянки не переживати за одяг малюка і його взуття, придбайте для дитини «непарадні» (і бажано непромокаючі) штанці, гумові чоботи та немарку курточку, в яких маленькому першовідкривачу буде зручно підкорювати світ.

Хочемо відразу сказати, що в першу чергу з дитиною треба обумовити правила поведінки в калюжі. Так-так, є і такі правила 🙂 Попередьте дитину перед виходом на вулицю, що вона повинна робити, а що – не робити. У різних мам критерії допустимого різні. Одна може спокійно дивитися, як дитина закопується по вуха в бруд, сідає в одязі на землю і т.д., для іншої навіть крапелька води на штанцях неприпустима.
Нижче ми привели загальні рекомендації :
Можна: спокійно ходити по калюжах і бруду, копатися в них паличкою і лопаткою.
Не можна: Носитися по калюжі, лізти в неї руками, забризкувати оточуючих.
За порушення негайне видворення на сушу до кінця прогулянки.

Якщо збирається група дітей, то промовляємо ці правила і їм. Кожній дитині виділяємо своє місце у калюжі з таким розрахунком, щоб випадкові бризки від одного не долітали до інших.

Калюжі бувають такими як футбольне поле! Тому не залишаємо все на самоплив! Якщо дитина сама придумала собі заняття – добре, якщо вона не знає, що робити, – запропонуйте їй ідею для гри. Інакше від нудьги вона почне експериментувати не в тому напрямку, в якому нам би хотілося;)

Як тільки ви бачите, що у дитини закінчилася фаза продуктивної гри, і вона починає балуватися, то це сигнал виходити з калюжі. Переведіть її увагу на якесь інше заняття – швидше за все це зробити буде нескладно, адже дитина вже награлася. Відбутися це повинно до того моменту, як малюк розійдеться, щоб зберегти і свої і дитячі нерви і повернутися додому щодо сухими і чистими.

Отже, на які ж ігри може надихнути звичайнісінька калюжа?

Ігри з калюжами на прогулянці

  Кораблики

Весняні струмочки що біжать або осінній дощ влаштували потоп у дворі, кожна калюжа – це прекрасне море, що чекає своїх кораблів. А кораблі ви зробите разом з дитиною. Матеріалом може послужити що завгодно: газета, пінопласт, шкаралупа волоського горіха або «ванночка» від йогурту, непотрібна пластикова мильниця або картонні пакети від молока. Щогла вийде з шпажки або зубочистки, вітрило – з непотрібного яскравого клаптика,або листочка, а прапор можна вирізати з паперу. Не забудьте для водонепроникності обклеїти паперові частини корабля яскравим скотчем, так ваш пароплав довше протримається на плаву.

Риболовля

Відмінна гра для дітей 2-4 років. Досить захопити з собою з дому котушку з нитками, щоб знайдені на вулиці гілочки і прутики перетворилися на справжнісінькі вудки. Замість гачка на іншому кінці нитки можна прив’язати що-небудь важке – камінчик, жолудь, каштан. Маленькі рибалки із задоволенням порибачать в калюжі, а якщо там будуть плавати листочки-рибки, гра стане ще веселіше.

Першопрохідці

Яка найглибша калюжа в нашому дворі? А в сусідньому? А якої вона довжини, якщо вимірювати в кроках? А чи можна її перестрибнути? А вичерпати іграшковим відерцем? Немає меж дитячоій уяві, і всяку калюжу можна досліджувати і виміряти різними способами. Малюкові досить просто потьопати по калюжах, відчути глибокі та дрібні місця, влаштувати каскад бризок.
З дитиною яка трошки старша можна ненав’язливо зайнятися географією, досліджувати межі самої великої калюжі, відшукати в ній затоки і протоки, мілину і найглибшу «Маріанську» западину. Можна дати калюжі ім’я на честь її першовідкривача і урочисто нанести її на карту, де вже відзначені імена і розміри всіх досліджених вами калюж.

Переливання або калюжомір


Діти обожнюють лити і переливати воду. Запропонуйте дитині лопаткою наповнити відерце або виміряти скільки лопаток/пасочок/відерець вмістила в себе калюжа. А потім цю воду можна розподілити в інші ємності, наповнювати, виливати і наповнювати заново 🙂
Потрібні відерце, пасочки, одноразовий стаканчик, пластикова пляшка і т.п.

Споруда каналів


Ця гра підійде для калюж, розташованих не на асфальті. Для гри знадобиться лопатка, відерце і мамине ангельське терпіння. Можна запропонувати дитині з’єднати калюжі, зробивши між ними канал; розширити русло каналу; поглибити калюжу і … все що самі придумаєте … У моєму дитинстві після дощу заливало футбольний майданчик … Ось де можна було розвернутися по-справжньому!

Морський бій

Відмінна гра для будь-якого віку. Розвиває дрібну моторику, координацію, увагу, влучність. Мета її проста: жбурляти камінцями, жолудями або каштанами в калюжу здалеку. З таким завданням впораються навіть малюки і будуть дуже раді тому, скільки плескоту, бризок і кіл на воді піде за кожним кидком.

А дітям старшого віку запропонуйте потопити ворожий корабель (листок, паперовий пароплав або дощечку). Якщо гравців кілька, листя-кораблики можуть бути різнокольорові – жовті та червоні, кленові та дубові.

Тоне не тоне

Для цього знадобляться різні предмети: камінчики, гілочки, палички, формочки, фантики. І калюжа глибше …
Кидаємо всі предмети по черзі в калюжу і дивимося, потоне чи ні. Можна заздалегідь питати дитини про те, яким буде результат.

Малювання

Для справжнього художника немає ніяких перешкод. Калюжа може стати відмінною заміною фарбам, а підошви гумових чобітків – альтернатива пензлику. Всього-то й потрібно, що зайти в калюжу, а потім вийти і походити по асфальту, малюючи слідами візерунок, квіточку, зірочку, букви і слова. Можна прокладати стежки від однієї калюжі до іншої, а можна намалювати калюжі промінчики або щупальця і перетворити її в сонечко або восьминога. Єдина умова для подібних витівок – асфальт повинен бути сухим, тому відразу після дощу в таку гру не пограєш.

Всюдихід

Тут для гри знадобиться машинка на мотузочці. Саме їй належить борознити простори калюж. Можна перевозити цінний вантаж (каштани, гілочки, листя), а можна і пасажира ( гумову або пластикову іграшку). А дитині постарше можна запропонувати перетинати калюжі на велосипеді. Бризок і задоволення буде однаково багато, головне – не забудьте завбачливо відійти в сторону, якщо на вас надітий не спеціальну дощовик «для ігор з калюжами», а улюблене пальто або плащ.

Пошук скарбів

Як відомо, на дні моря таїться багато скарбів: розбиті кораблі, скрині з золотими монетами і навіть цілі затонулі цивілізації! А чи знаєте ви, що і на дні кожної глибокої калюжі обов’язково ховаються скарби? Особливо, якщо мама їх туди сховає, а потім запропонує маленькому шукачеві скарбів провести розвідку і пошук. І не забудьте спорудити спеціальний «лкалежншукач» з відповідної палички або лопатки з довгою ручкою. Як скарб може виступати все, що завгодно, від непромокаючої іграшки до будь-яких природних матеріалів, що підвернути під руку.

Фотополювання: Калюжа, посміхнися, тебе знімають!

Це гра для дітей трошки старших, яким можна дати в руки фотоапарат і які люблять робити знімки. Ви помічали, що в кожній калюжі що-небудь відбивається? Небо, дерево, ліхтар, будинок … Можна вийти на прогулянку і влаштувати фотополювання, щоб створити справжню фотогалерею зображень. Не забудьте зробити і власний автопортрет, адже відображення в калюжах – самі завзяті і усміхнені!

Exit mobile version