Час готуватися до найсвітлішого для християн релігійного свята в році – Великодня. Як фарбувати яйця знають всі – і займаються цим з року в рік. Портал Міні Рівне розповість, як зробити процес більш захоплюючим, і зацікавити ним навіть найменших, звівши його в ранг доброї сімейної традиції.
Читайте також: Шаблони великодніх яєчок-розмальовок
Перед будь яким фарбуванням або прикрашанням яєчок їх потрібно підготувати, відварити їх, щоб вони не лопнули:
- за годину до відварювання дістаньте яйця з холодильника, щоб вони стали кімнатної температури;
- проткніть кінчик яйця тонкою голкою, тоді вони не потріскаються при варінні;
- додайте в воду пару столових ложок солі, що теж запобігти розтріскуванню.
А після фарбування яйця можна зробити гладкими та блискучими, протерши їх ганчіркою, змоченою в будь-якій рослинній олії (але ця порада стосується лише однотонних яєчок).
Нижче пропонуємо вам різноманітні креативні способи, як прикрасити яйця до свята, розраховані на дітей різного віку:
Натуральні барвники для яєць
Цей спосіб фарбування швидше нагадує урок хімії або фізики, адже він в повній мірі розкриває фарбувальні здатності дарів природи. У рожевий колір яйця забарвить буряковий сік, жовтий дасть лимонна цедра, березове листя або відвар календули, помаранчевий – морквина, апельсин. Ну і класика жанру- лушпиння з цибулі.
Рожевий колір дає сік буряка, блідо-жовтий – лимон, апельсин, морква, жовтий – листя берези, квіти календули.
Зелений колір виходить не тільки від зеленки, але від петрушки, шпинату, кропиви. Червонокачанна капуста забарвить яйця в несподіваний блакитний відтінок. Кава залишить приємний бежевий тон на білих яйцях або коричневий на жовтих, а фіолетовий – квітки фіалки.
Деякі барвники діють не дуже інтенсивно, наприклад, фіалка або шпинат, тому в таких відварах яйця можна залишати на всю ніч. У каструльку налийте воду, додайте оцет (1 ст. л.) і натуральний барвник. Доведіть до кипіння. Дайте відвару настоятися (близько 30 хвилин). Варіть у відварі підготовлені яйця в залежності від бажаного відтінку – від 15 до 30 хвилин. При необхідності можна залишити яйця у відварі і довше – на добу.
Як зробити плямисті яєчка?
Найпростіше – це занурити яйця в харчовий барвник (синій + трохи зеленого) і потім забризкати їх за допомогою щітки або жорсткого пензлика з коричневою акриловою фарбою.
Якщо взяти плямисті перепелині яйця, то знадобиться тільки барвник.
Ефект мармуру на яйцях
Узораи на яєчках за допомогою підручних матеріалів:
- домогтися хаотичних цяточок можна, якщо перед фарбуванням мокрі яйця обкачати в рисі або пшоні;
- малюнок у вигляді листочка можна отримати, приклавши перед фарбуванням до яйця листочок петрушки і зафіксувавши його марлі або капронової панчохи;
- для того щоб яйце перетинали рівні лінії, можна приклеїти на його шкаралупу малярський скотч або натягнути на нього гумку для грошей;
- символи або літери ХВ можна приклеїти на перед фарбуванням, використовуючи пластир або малярний скотч. Після забарвлення їх слід обережно зняти;
- яйця «в клітинку» вийдуть, якщо зварити їх обгорнутими в сітчасті панчохи або в сітку від фруктів або овочів.
- мереживний малюнок прикрасить яйце, якщо перед фарбуванням на ньому закріпити цікавий мереживний мотив, вирізаний з серветки
Скотч або самоклеючий папір
При нанесенні перед фарбуванням на яйця смуг або візерунків (різних силуетів) за допомогою малярного скотча або ізоляційної стрічки можна отримати дуже симпатичні великодні яйця.
Яйця, прикрашені мереживом, бантиками, намистинами, паперовими прикрасами і т.д.
Пофарбовані яйця можна прикрасити тасьмою, бантиками, мереживом, намистинами, гудзиками і інший фурнітурою для шиття, приклеюючи прикраси з допомогою клею ПВА або клейстеру.
Великодні яйця, розписані фломастером, маркером, восковими крейдою, фарбами
Вже пофарбовані однотонні яйця можна розмалювати
1. Перманентні маркери
2. Фломастерами
3. Восковою крейдою
Потрібно накришити воскові олівці. При цьому дрібні частинки розплавляться і створять гарні візерунки. При розфарбовуванні яйця поставте їх на підставку, після завершення роботи дайте їм висохнути протягом години.
Або розмалюй яйце восковими крейдою. Малюнок проявиться після закінчення процедури фарбування
4. Фарбами. Тут лише одна рекомендація проявити фантазію)
5. Дряпанками
На зварені, пофарбовані в темний колір яйця гострим предметом: ножем, шилом, ножицями, товстою голкою наносять ажурний візерунок. Але перш ніж видряпати візерунок, його необхідно нанести на яйце олівцем. Більш світлий написаний малюнок на темних яйцях виглядає дуже ошатно.
6. Декупаж
Для прикрашання великодніх яєць в техніці декупаж можна взяти ошатні серветки з яскравим весняним малюнком. Картинки які сподобалися вирізують і акуратно наклеюють клеєм ПВА (для безпеки в якості клею можна використовувати яєчний білок) на поверхню звареного яйця, зверху ще раз обмазують клеєм. Прикрашене яйце висушують.
7. Блискітки
Зварені яйця обмазують клеєм або клейстером або яєчним білком, обсипають дрібними різнокольоровими блискітками, дають висохнути. Зверху ще раз обмазують допомогою клею (клеєм, клейстером, білком). Якщо клей нанести не на всю поверхню білого яйця, а окремими точками, кружечками, контурами і обсипати блискітками, то блискітки приклеїться тільки до змазаних місць і вийде біле яйце з блискучим малюнком.
Ще один спосіб. З двостороннього скотча виріжте кружечки, квіточки, будь-які інші фігурки. Приклейте їх до яйця. Зніміть захисний шар паперу. Обсипте яйця блискітками. Вони приклеїться до липким місцях і вийде блискучий візерунок на гладкому яйці.
8. Просто загорнути в різнокольорову фольгу
Дуже простий спосіб зробити золоте або срібне пасхальне яєчко. Щільно загорніть варені яйця в тонку різнобарвну фольгу, яку можна придбати в будь-якому магазині товарів для творчості.
9. Обв’язати гачком
Дівчатка можуть спробувати обв’язати крашанки гачком, використовуючи різнокольорові нитки. Можна обв’язувати тільки простими стовпчиками, а можна і незвичайними візерунками.
10. Обклеїти тканиною
1.Великодні яйця можна прикрасити, обклеївши їх різнокольоровими клаптиками тканини. Для цього використовують прямокутні строкаті клаптики, які з протилежних сторін надрізають тонкими смужками, щоб тканина щільно облягала нерівну поверхню яйця. Щоб приклеїти тканину, поверхню яйця повністю змащують клеєм.
2. Ще один спосіб задекорувати крашанки за допомогою клаптиків.
Нарізаємо клаптики на тонкі смужки. Яйце змащуємо клеєм. Поступово притискаючи смужку тканини до поверхні яйця (починати потрібно з тупого кінця яйця), повністю обмотуємо його. Смужку тканини можна закладати складками, щоб вийшла більш фактурна поверхня. Використовуючи смужки різних кольорів, можна створити дуже незвичайні наряди для пасхальних яєць.
Строкаті яєчка за допомогою крапель воску
Яйце фарбують в один колір. Коли воно охолоне і висохне, на нього капають гарячим воском (наприклад, за допомогою запаленої свічки). Тепер яйце опускають в інший барвник, він повинен бути не гарячим, щоб віск не розплавився. Цю процедуру можна повторити ще раз, щоб отримати різнокольорові плями. Починати фарбувати потрібно зі світлих кольорів. Наприклад, жовтий – помаранчевий – червоний. Якщо перші краплі воску нанести на незабарвлене яйце, цятки будуть білими. Віск потім акуратно зіскоблюється. Щоб прибрати залишки воску, яйце потрібно трохи нагріти (наприклад, піднести збоку до полум’я свічки) і витерти серветкою.
Барвиста палітра – кольорові нитки
Фарбування яєць за допомогою муліне.
Для отримання хитромудрих ліній розфарбовуємо яйця різноколірними нитками муліне: Обмотайте яйця нитками та зваріть.
Яйце-саморобка
Щоб зобити з яєчок веселих курчат варимо яйця вкруту. Фарбуємо в яскравий жовтий колір. Клеєм абоклейстером описаним вище прикрашаємо яйця деталями, вирізаними з кольорового паперу. Це крильця, дзьобик, гребінець, лапки, хвостик і інші (бантики, вії, кучері) – все залежить від фантазії. Очки можна приклеїти або просто намалювати.
Білосніжні візерунки цукровою пудрою
Урізноманітнити і зробити традиційні крашанки більш стильними допоможе цукор. Незвичайні візерунки, набивна фактура робить яєчну шкаралупу чарівною.
- Фарбуємо стандартним способом, використовуючи різні барвники.
- Склянку цукрової пудри змішуємо з невеликим обсягом води так, щоб утворилася досить густа консистенція. Отримана маса повинна бути однорідна, тобто не містити грудок. Якщо цукрової пудри немає, її легко можна зробити самостійно, для цього цукор (його повинно бути більше, ніж склянка) досить помістити в кавомолку. Якість пудри не поступається магазинній.
- В кондитерський шприц набираємо цукровий розчин. Наносимо візерунок і даємо можливість розчину застигнути.
Веселкові яйця і сила кольорів
- Відваріть яйця, обов’язково круто.
- Остудіть (бажано, щоб яйця були теплими, тоді процес нанесення фарби буде ефективніше).
- В окремих ємностях розведіть, обрану вами фарбу згідно інструкції. Бажано щоб фарби були контрастних кольорів.
- Обов’язково додайте в кожну з ємностей по 2 столових ложки оцту.
- Перемішайте.
- Опустіть кожне з яєць в ємність з фарбою, акуратно притримуючи його ложкою.
- Залиште їх в розчині на деякий час. Це дозволить Вам домогтися рівномірного розподілу фарби.
- Дістаньте вже пофарбовані яйця та дайте їм обсохнути, залишивши висихати на паперовому рушнику.
- Пофарбоване яйце візьміть пальцями (можна використовувати пінцет) і опустіть в іншу фарбу, але тільки не занурюйте повністю, а лише до половини.
- Протримаєте його в розчині фарби протягом хвилини. Важливо, щоб фарба встигла взятися до шкаралупи.
- Дістаньте і ретельно висушіть на рушнику з паперу. Таку послідовність можна проводити кілька разів, змінюючи тільки барвисті розчини.
Яйця, прикрашені крупою
Для прикрашання великодніх яєць можна використовувати різні крупи (рис, сочевиця, пшоно, кукурудзяна крупа, чорний перець горошком та ін.), дрібні макарони.
Зварені круто яйця обмазати клейстером і викласти на них крупу. Крупи можна укладати у вигляді різних візерунків.
Як приготувати клейстер? На 1 склянку води 1ч.ложка з гіркою крохмалю. У киплячу воду влити тонкою цівкою розведений в холодній воді крохмаль (крохмаль розвести в невеликій кількості холодної води, щоб не було грудочок), прокип’ятити суміш 1-2 хвилини, остудити. Клейстер готовий.
Цим же способом можна прикрасити яєчка святковою посипкою.
Бісерні яйця
Дуже нарядно виглядають яйця, прикрашені бісером. Потрібно взяти зварені круто яйця і гарненько викупати їх в розтопленому парафіні.
Парафін (уламки або залишки свічок) розтоплюють в широкій металевій ємності (можна використовувати будь-яку консервну банку) на плиті. Яйце починають прикрашати, коли воно повністю вкрите парафіном і досить охололо, щоб парафін не прилипав до рук.
Спочатку тонкою голкою на парафіновий шар наносять бажаний малюнок. Пінцетом беруть по одній бісеринці потрібного кольору, нагрівають кожну над полум’я свічки не більше 1-2 секунд і приклеюють на парафінове яйце. При зєднанні з нагрітим бісером парафін плавиться і міцно приклеює бісер. Таким способом можна створити справжній витвір мистецтва.
Фарбування варених яєчок
Вище ми писали про фарбування сирих яєчок, а чому б не спробувати пофарбувати вже очищені варені яйця за допомогою тих же природних інгредієнтів: буряка, цибулі, чорниці та червоної капусти.
Яйце якийсь час кип’ятиться в відварі з певного овоча і на очах стає кольоровим.
Найкрасивіший ефект від червоно капусти. І ніякі барвники не потрібні) Можна і листочків додати.
Спробуйте також поекспериментувати зі шпинатом, куркумою, кавою, чаєм, соком граната.
А якщо варені яйця покатати по столу і побити ложкою, щоб шкаралупа потріскалася і потім опустити у відвар, то вийде такий гарний візерунок.
Діліться в коментарях як ви готуєтесь до Великодня з дітками!
Дякуємо що ви ділитесь з друзями!
Якщо у Вас є новини, питання, пропозиції щодо співпраці – пишіть на mini.rivne@gmail.com