Site icon Міні Рівне

Як вберегтися від кліщів під час пікніку

У травні, коли температура грунту підвищується до 3-5 градусів на полювання виходять кліщі. Це невеликі павукоподібні, з дуже неприємною особливістю: для виношування яєчок самці необхідна кров. Їх «діяльність» триває до початку осені, коли температура грунту знову падає до 3-5 градусів. Дуже сильно популяції кліщів збільшуються в роки, коли тепла зима змінюється дощовим літом.

Крім того, що вони доставляють неприємності самим фактом присутності на тілі, кліщі є ідеальними переносниками для цілого ряду патогенних мікроорганізмів: риккетсий, спірохет, бактерій, грибків, вірусів і ін. Найстрашнішим є те, що вони – основні переносники кліщового енцефаліту – дуже серйозного захворювання, при важких формах якого смертність сягає 25-30%.

За свідченням очевидців, цьогоріч активність кліщів почалася досить рано, що пояснюється раннім потеплінням. Рівненські ентомологи наголошують про те, що варто дотримуватися ряду рекомендацій, щоб не зловити цього гидкого і небеспечного павучка. Цьогоріч фіксують аномально високу кількість кліщів не тільки у лісосмухах, чагарниках, полях, але й у парках міста Рівного. Що робити, щоб не вчепити кровососа, що робити, коли вже вчепився і що з ним робити, якщо розкаже Міні Рівне.

Найкраща профілактика укусів кліщів – це правильно підібраний одяг, у якому ви та дитина збираєтеся на відпочинок.

На дію репелентів надіятись не варто. Як показує практика, вони діють від сили найближчу годину після нанесення і швидко вивітрюються. Часте застосування репелентів шкідливо для людини. Особливо шкідливо потрапляння його в їжу.

У теплу пору року (при температурі вище 15 градусів) досить щільних бавовняних штанів (що не обтягують, підійдуть джинси ) і бавовняної сорочки з довгими рукавами. Кофта з капюшоном теж буде корисна. Добре, якщо рукава верхнього одягу стягуються гумками.

Одяг повинен покривати за можливості всі відкриті ділянки шкіри. Повторюся, небезпечніше за все потрапити в те місце, де багато кліщів. Тому по можливості, не повинно бути відкритих ділянок шкіри. Для захисту шиї можна пов’язати хустку або косинку.

Проти кліщів є простий і ефективний прийом. Перш ніж “присмоктатися”, кліщ рухається по тілу людини. Людина в більшості випадків відчуває пересування кліща по своєму тілу, якщо спокійно посидить хвилин 10. Тому рекомендується після подолання кліщо-небезпечних місць (чагарники, лісосмуги поблизу річок, озер), зробити привал, наприклад, на “поїсти” і “прислухатися” до своїх відчуттів.

У спекотну погоду правильніше одягатися в світлий одяг. Білий колір не приваблює комах і не так сильно розігрівається на сонечку.

Головний убір

Обов’язково одягніть головний убір! Це може бути кепка, хустка, бейсболка, панамка, капелюх з великими полями – теж підійде. Головний убір оберігає голову від укусів комах і від прямих сонячних променів.

Взуття

Кілька слів про кліщів

В основному кліщі зустрічаються в зонах з рослинністю різних видів: на узліссі, по сусідству з пасовищами, прогалинами та просіками, заливними луками і заболоченими місцевостями, лісонасадженнями з підліском і заростями чагарників. Крім того, великі популяції кліщів бувають в старих затемнених хвойно-листяних лісах з підлісками з чагарника і високої трави, а також на узбіччях лісових доріг і лісових вирубках.

Основний принцип полювання кліща – чекати можливу жертву сидячи на невисокій рослинності, на нижньому боці листка. Якщо гілка або травинка буде пошкоджена потенційним господарем, то кліщ відчіплюється і падає на жертву. Всупереч поширеній думці про лазіння по деревах кліщі намагаються не підніматися вище півтора метрів.

Пам’ятайте, що бажано в поході уникати сухих дерев, і по можливості триматися далі від листяних. Це допоможе знизити ризик бути укушеним.

Як захиститися від кліщів

Як показує статистика, у дорослих людей найчастіше укусів піддаються ноги, а також область сідниць і геніталій. У дітей 75% укусів кліщів припадає на голову. В інших випадках укусів піддаються руки і ноги, тіло, область сідниць і геніталій.

Улюбленими місцями укусу для кліщів є волосиста частина голови, внутрішні поверхні стегон, область пупка. Також об’єктом атаки служать відкриті ділянки шкіри. Тому при поході в ліс необхідно одягатися в такий спосіб:

По можливості використовувати «енцефалітку» – протикліщового костюм. Цей одяг сделанатак, щоб забезпечити максимальний захист від проникнення кліща під одяг. Рукава сорочки і штанини брюк цього одягу закінчуються еластичними манжетами, які м’яко, але щільно облягають зап’ястя і нижню частину гомілки, сорочка забезпечена капюшоном, який обшитий по краю еластичною стрічкою.

Для правильного використання «енцефаліткі» необхідно сорочку заправити під пояс штанів, а низ брюк – в чоботи або довгі шкарпетки типу гольф. Капюшон одягається на голову і застібається.

Якщо ж Ви не можете знайти собі такий костюм – підготуйте йому заміну з звичайного одягу. Найкраще для цього підходять спортивні костюми, які застібаються на «блискавку». На голову краще всього надіти кепку типу бейсболки або пов’язати косинку. В якості взуття краще використовувати чоботи, підійдуть і туристичні черевики, але тоді шкарпетки повинні бути довгими і з щільною гумкою. Воріт застібають повністю, а на манжети рукавів пришивають додаткові гумки, якщо це необхідно.

ВІдео – профілактика та першадопомога при укусі кліща

Exit mobile version