Книги про ЦЕ: що читати дітям від 2 до 10 років

Перед тим, як вручити книгу на тему сексуальної грамотності дитині, обов’язково прочитайте її самі. По-перше, тільки ви можете вирішити, чи підходить вона зараз синові/доньці або поки варто не поспішати з такою інформацією. По-друге, будете готові відповісти на питання дитини, якщо такі з’являться під час прочитання. У дошкільному віці ці книги краще читати разом, щоб мати можливість відразу обговорювати прочитане. Це не тільки корисно, але й цікаво! По-третє, ви зможете говорити з дітьми однією мовою.

Пам’ятайте, що будь-які відгуки про дитячі книжки про секс і сексуальність – усього лише рекомендації. Остаточне рішення про покупку приймаєте тільки ви. Завжди враховуйте, наскільки книга відповідає віку дитини і цінностям вашої родини.

Книги для віку 2+

У скільки починати читати «книги про ЦЕ»? Як тільки малюк починає цікавитися своїм тілом, геніталіями. Тобто приблизно в 2-3 роки. У цей час можна купити видання з анатомії для найменших. Наприклад, підійде «Моє дивовижне тіло».

«Моє дивовижне тіло»

Рут Мартін, Аллан Сандерс

Є російською та українською мовами, вартість близько 250 грн. Автори дуже просто і цікаво відповідають на важливі питання: звідки беруться діти, як я пісяю, чому ми такі різні, як доглядати за своїм тілом? Навіть лікарі в захваті від подачі матеріалу!

Наприклад, на питання «Звідки я?» Книга відповідає так: «Життя малюка зароджується всередині мами. Спочатку він схожий на дрібну крапельку желе! А до народження йому рости аж 40 тижнів – це близько 9 місяців. Дізнаймося, як росте маля». І тут же намальована вагітна жінка, у якої «відкривається» животик. Також показані стадії росту та формування дитини. Кращі рекомендації!

«Звідки беруться діти»

Кэті Дейнс

Чудова книга для наймолодших. Читати можна з двох-трьох років. У виданні понад 40 віконець, які цікаво відкривати й розглядати. Неймовірно якісний друк, яскраві кольори, неймовірно гарні ілюстрації. Дуже позитивно і з величезною любов’ю розповідається про розмноження тварин, комах, риб, птахів. І, звичайно, трохи про людей.

Є прості відповіді на запитання малечі – як з’являються діти, коли народжуються, що потрібно немовлятам, як вони ростуть. Впевнена, що дівчатка і хлопчики, які з самого раннього віку вивчали книгу «Звідки беруться діти», будуть легше сприймати всю інформацію про зачаття, розмноження і народження дітей в більш старшому віці. Для першої книги про ЦЕ – ідеальний варіант. Тільки російською (переклад з англійської). Вартість 300-500 грн.

«Загадка животика пані Лубіду»

Марі-Франсін Хеберт

Тексту в книзі настільки мало, що ви встигнете прочитати її прямо в книжковому магазині хвилини за три. Зате багато приємних картинок, які цікаво розглядати і, можливо, обговорювати.

Вся історія побудована на роздумах про те, хто ж живе в животику мадам Лубіду. Пташка думає, що кішка. Кішка сподівається, що мишка. Є припущення, що… м’яч. Старший син вірить, що там братик, а молодша дочка чекає сестричку.

Добре підійде дітям, які не ставлять питання про вагітність і народження дітей. Якщо ж дитина допитлива, після цієї книги доведеться йти ще за парочкою, щоб пояснити, як малюк потрапив у живіт, як його звідти дістали, яка у всьому цьому роль тата і як виходить то дівчинка, то хлопчик. Також книга ідеальна для батьків, які вважають, що в інших виданнях все занадто докладно і відверто. Тут же просто весела історія. Формат А4. Якість відмінна. Вартість 160 грн. Є російською – «Загадка животика мадам Лубиду».

«Хто ховався в маминому животі»

Для наймолодших (від 2 до 5 років). Дуже багато малюнків і мало тексту. Ідеально для родин, де чекають на появу другого чи третього малюка. Тут нічого немає про секс. Розповідь починається з того, що мама вагітна і закінчується народженням дівчинки. Із цікавого: на сторінках книги є віконечка з паперу, які можна відкривати/закривати, дивитися, як поживає малюк всередині животика. Але папір дуже тонкий, є варіант, що діти дуже швидко відірвуть цей креатив. Ціна – від 75 до 85 грн. Мова – українська. Раджу тим, у кого зовсім маленькі дітки, і ви не хочете поки що заглиблюватися у тему.

Книги для віку 4+

«Малечі про інтимні речі»  

Юлія Ярмоленко

Це книжка про статеві органи та гігієну для дітлахів 4-10 років. Я довго чекала саме на такий варіант книги і… не дочекалася. Є безліч крутих дитячих видань про те, звідки беруться діти, як відбувається запліднення, як маля народжується. І геть нічого про статеві органи, гігієну, «туалетну» тему, білизну, ерекції та менструації.

Хочеться, щоб сучасні діти більше знали про своє тіло, гігієну, фізіологію. Щоб не боялися звертатися до батьків, якщо щось турбує, бентежить, і краще піклувалися про здоров’я.

Тож про що книжка?

– Про назви статевих органів і їхню будову.
– Про правила інтимної гігієни для дівчаток і хлопчиків.
– Про те, як безпечно користуватися громадськими вбиральнями.
– Про те, як правильно ходити в туалет по-великому.
– Про менструації, ерекції, засоби гігієни, білизну, ріст грудей, презервативи й усе, що цікавить дітей цього віку.

Українською, російською книга називається «Интимный ликбез с родителями и без». Придбати в Україні можна в книжкових магазинах, на різних сайтах, для інших країн – ось це посилання. Незабаром книга вийде і англійською. Вартість 180 грн. https://sexinforia.com/adu

«Не в капусті й не лелека»

Анна Герцог, Жоэль Турлоніас

Є українською та російською мовами. Вартість 88 грн. Хороший друк, формат, палітурка. А які прекрасні малюнки! Ідеально підходить для дітей дошкільного та молодшого шкільного віку (від 2 до 8 років), а також для сімей, де чекають на другу, третю чи четверту дитину. Можливо, відразу найменшим буде цікаво розглядати лише малюнки, а батькам доведеться дещо спростити текст, якщо він виявиться досить складним для малюка.

На які питання є відповіді? Як працюють гормони, що таке матка і чому вона не може лопнути, трохи про секс і зачаття, які на смак навколоплідні води, про різницю між двійнею і близнюками, що таке штучне запліднення, з чого починається вагітність, чому діти схожі на своїх батьків і багато інших. У книзі не показані пологи і немає відповідей на деякі популярні дитячі питання, але ще раз повторюся: книга для найменших.

«Я і він. Про хлопчаче без секретів»

Юлія Смаль

Тільки українською. Для 5-9 років. Захоплююча розповідь 6-річного хлопчика Макса про те, як він досліджував пеніси. Чудова книга для допитливих дітей. Ілюстрацій мало, зате піднімається багато важливих питань, які хвилюють хлопчиків у цьому віці: як влаштовані чоловічі статеві органи, які у них функції, чому у різних людей вони мають різний вигляд, чому захворювання сечо-статевої системи – це не тільки неприємно, а й небезпечно. Впевнена, що книга сподобається і дітям, і їхнім батькам концентрацією корисної інформацієї, яку можна обговорювати легко і з гумором.

Цього року Юлія Смаль обіцяє книгу і для дівчаток – «Віточка-квіточка і її дівочі секрети». Це справді корисні і потрібні видання. Вартість 195 грн.

«Звідки я взявся?»

Віржині Дюмон

Незважаючи на крихітний розмір, це прекрасна книга. На ній виросло вже не одне покоління, і вона дає дуже делікатні й точні відповіді на всі питання дітей про зачаття, вагітність і пологи:

– Де я був, доки не з’явився на світ?
– Дружба і кохання – це одне й те саме?
– У закоханих обов’язково з’являться діти?
– Звідки я вилазив, коли народжувався?
– Коли я зможу стати татом чи мамою?

Хороша відповідь на питання, як це – займатися коханням: «У ці хвилини чоловік і жінка стають дуже близькі, їх тіла тісно притиснуті один до одного. Пеніс збільшується в розмірах і проникає всередину жінки, в її статеві органи. Займатися коханням дуже приємно. Ці хвилини особливої ​​близькості, коли закохані забувають про все на світі, називають інтимними стосунками».

Тільки російською мовою, на пром.юа можна знайти за 40 грн.

«Майя та її мами»

Лариса Денисенко, Марія Фоя

Дуже зворушлива, чесна і важлива книга. Вона не про секс, а про родини. Про те, що всі ми різні, але нам однаково потрібні рівні можливості, безумовна любов і розуміння. Адже це і є основа статевого виховання – толерантність, прийняття і довірливі стосунки. Для дітей від 4 до 10 років. Після скандалу на Львівському книжковому форумі видавництво «Видавництво» виклало книгу у відкритий доступ, щоб усі бажаючі могли ознайомитися з текстом.  Рекомендуємо «Майю» купити. Бібліотеки та громадські організації можуть отримати книгу по заявці абсолютно безкоштовно. Тільки українською мовою.

«Відверта розмова про «ЦЕ»

Свого часу це була найоптимальніша книга з сексуальної освіти для дітей від 5 до 10 років (видавництво рекомендує для 6-12 років). Є в двох варіантах – українською та російською мовами. Вартість близько 200-260 грн. Багато малюнків, діалогів на найрізноманітніші теми, розповідь ведеться в художньому стилі.

Починається книга з азів – тіло і відчуття людини, будова статевих органів, різниця між хлопчиками і дівчатками. З кожним розділом теми ускладнюються і поглиблюються: розглядаються статева зрілість, зміни в тілі під час пубертату, стосунки між людьми, сексуальний потяг. І, звичайно ж, описано зачаття, внутрішньоутробний розвиток, пологи, усиновлення, контрацепція. Окрема вдячність авторам за частину «Про що не можна мовчати», де описані дотики – приємні і неприємні, секрети, про які не варто мовчати, і в цілому про сексуальне насильство. Наприкінці книги є рекомендації для батьків і вихователів – навіщо потрібна ця книга, як її читати, що таке правильне сексуальне і емоційне виховання дітей.

Думка автора: зараз є більш класні видання з сексуальної освіти для дітей дошкільного та молодшого шкільного віку. Однак безліч діалогів і ситуацій, які подаються у «Відверта розмова про «ЦЕ» дозволяють батькам докладно обговорювати з дітьми кожен момент. А це дуже і дуже важливо.

«Звідки я взявся? Правдиві відповіді на «незручні» запитання»

Хосе Р. Діас Морфа, Катерина Марассі Кандія, Пілар Мігальон Лопесоса, Мерседес Палоп Ботелья

Одне з найсучасніших видань на тему сексуальності для дітей. Є українською та російською мовами. Вартість – 130-165 грн. Підходить для віку від 5-6 років до 8-10.

Класні ілюстрації, чудовий текст. Тут і про фізіологію, і про статеві органи, і про мастурбацію, і про зачаття, і про вагітність/пологи, і про контрацепцію. Дуже легко, позитивно, делікатно. Книга говорить про різноманіття: і сім’ї бувають різні, і діти приходять до батьків по-різному, і для любові немає стандартів. Надіємось, питання сексуальної орієнтації (гетеро-, гомо-, бі-) вас не злякають, так як зараз вони піднімаються практично в кожному виданні із серії «дітям про секс». І це правильно. Також порушено тему сексуального насильства і вміння говорити «ні», пару сторінок присвячено тому, що таке СНІД і як він передається. У книги також цікава структура, так як є глави для дорослих (мам і тат) з інформацією для роздумів.

І найцінніше в книзі «Звідки я взявся?» – словничок з 78 термінів, які допоможуть батькам відповісти на непрості запитання дітей. Наприклад, що таке презерватив, сексуальність, прокладка, овуляція, статевий акт, клітор, кесарів розтин, оргазм, ерекція. Можливо, не всі визначення вам сподобаються, але як шпаргалка – просто на відмінно. Рекомендую!

«Давай поговоримо про ЦЕ. Про дівчаток, хлопчиків, немовлят, сімю та тіло»

Робі Г. Харріс, Майкл Емберлі

Вартість 310-360 грн. Дуже легка, делікатна книга, написана з гумором і простою мовою. Підходить для дітей від 4 до 7-8 років. Окрема вдячність авторам за те, що не вказують на різницю між дівчатками і хлопчиками за родом занять, почуттів, переживань, зовнішнім виглядом (цьому присвячений цілий розворот, який буде зрозумілим навіть найменшим). А також за те, що показують дітей/дорослих з інвалідністю.

На 30-й сторінці переплутані матка і піхва (написи на зображенні), хоча в інших випадках зазначено все вірно. Швидше за все, помилка при верстці російського видання. Окремі теми розкрито у вигляді коміксів. Наприклад, як сперматозоїд запліднює яйцеклітину. Також розкрита тема хороших і поганих дотиків, коли варто точно сказати «ні» і негайно розповісти іншим про неприємну подію.

Це перша книга із серії «Це абсолютно нормально». Якщо ви прочитаєте рецензії в інтернеті, то знайдете дуже різні думки батьків. Але більшість – позитивні, із твердженням, що дитині сподобалося. Правда, хтось пише, що в 5-6 ще рано читати «Давай поговоримо про ЦЕ», а хтось – що в 8-9 уже запізно. Тому орієнтуйтеся тільки на свої відчуття – вони найправильнішіі! Із мінусів – книга тільки російською мовою.

«Безпека в інтернеті»

Дженніфер Мур-Маллінос


Автор: “Книгу «Безпека в інтернеті» я купила «за компанію». Вона недорога і по «моїй» темі. Рекомендую дітям від 5 до 10 років. Старшим, швидше за все, буде не цікаво, тому що історія, розказана у книзі, досить примітивна. Коротко: школярки знайомляться в соцмережі з хлопцем. Той виявляється не підлітком, а дорослим, і починає переслідування.

Якщо не знаєте, з чого почати розмову з дітьми про безпеку в інтернеті або як з дитиною скласти правила використання соцмереж та перебування на різних сайтах, це видання – саме для вас. Останні сторінки розраховані на батьків, і базові правила там є, можна взяти їх за основу. Але я б рекомендувала всі пункти розширити і доповнити, обговоривши з дитиною кожен момент. Вартість 50 грн. Є українською і російською.”

Книги для віку 7+

«Велика книга почуттів»

Ґжеґож Касдепке

Є українською і російською мовами (в російському перекладі назва звучить як «Тільки без поцілунків! Або Історія про те, як справлятися з емоціями»). Вартість близько 170-230 грн. Вік – 4+.

Вчити дітей потрібно не тільки анатомії і фізіології, але й почуттям. Тому, що нормально сердитися, радіти, сумувати чи відчувати страх. Що емоції можуть бути дуже складними, і з ними часом нелегко впоратися. На окрему увагу заслуговує розділ «Звідки беруться діти?» – батьки просто в захваті від нього. Тому що інформація подана максимально легко, делікатно, щиро і по-дитячому безпосередньо. Одна з найдобріших книг для дітей і їхніх батьків!

«Давай поговоримо про те, звідки беруться діти. Про зачатті, народженні, немовлят і сім’ях»

Робі Г. Харріс, Майкл Емберлі

Наступна книга цієї серії призначена для віку 7+ (на перекладі зазначено 12+, я б не звертала на це уваги) і розглядає питання зачаття, розвитку і народження дитини.

«Мія дорослішає» і «Бруно дорослішає»

Моніка Пейткс


Книги про дорослішання дівчаток і хлопчиків. Із плюсів: естетично гарні, зручний формат, прекрасні малюнки. Дуже делікатно подаються важливі теми. Написано легко й цікаво.

Из мінусів (і їх досить багато): у книзі про Мію підтримуються стереотипи,  що волосся треба голити («це набагато красивіше»). Щодо тампону вжито некоректне порівняння: «тампон вводиться в піхву, так само, як ми робимо, коли кров тече з носа». Ні, не так само. Якщо ввести тампон не достатньо глибоко, це може призвести до запаморочення і навіть втрати свідомості. У рекомендаціях є перебування на сонці, хоча зараз лікарі цього не радять. У книзі про Бруно вживаються такі слова як орхідометр, крипторхізм і гінекомастія, значення яких знають тільки спеціалісти. Дітям від 7 до 11 років (а саме для цього віку підходять ці видання) такі складні терміни точно не потрібні. І щодо здорового харчування у мене дуже багато питань. На щастя, альтернатива цим книгам в Україні є. І вона ничже з моїми найкращими рекомендаціями.

Тільки українською, вартість від 95 до 113 грн за одну.

«Як я дорослішаю»

Аніта Найк, Філ Вілкінсон

Автор: “Хочу порекомендувати вам дві круті книжки про дорослішання дівчат та хлопців, що вийшли у видавництві «Книголав». Їх варто придбати в сімейну бібліотеку, якщо в родині підростають допитливі діти, які цікавляться своїм тілом, фізіологією, сексом, дітонародженням, почуттями, гігієною. І, звісно, якщо ви хочете, щоб вони були грамотними й здоровими. Ідеально для 7-12 років.

Після моєї рекомендації «Як я дорослішаю. Посібник для дівчат та хлопців» в інстаграм-блозі мені написала підписниця: «Я придбала. Це неймовірно круті книжки! Перш, ніж подарувати племінникам, прочитала сама. І просто не могла відірватися. Як же мені не вистачало такої важливої інформації в підлітковому віці! Скількох проблем, хвилювань та побоювань можна було б уникнути!».

Книжки гарні, написані неймовірно цікаво й просто, є базова інформація про головне. А ще мені подобається, що в кінці посібника для дівчат є інформація про дорослішання хлопців. І навпаки. Це класно! Бо й хлопці, й дівчата мають знати фізіологію один одного. Так їм буде простіше порозумітися – і в школі, і в дружніх стосунках, і в шлюбі. Тому від усього сердця раджу!”

Тільки українською. Вартість 200 грн за одну.

«Книжка, яка нарешті пояснить тобі геть усе про дівчаток і хлопчиків»

Франсуаза Буше

Ну дуже смішна й позитивна книжка! Чудовий подарунок дівчаткам і хлопчикам від 7 до 12 (хоча на обкладинці зазначено 9-13). Невелика за форматом. Тексту настільки мало, що навіть справжні ледарі не встигнуть втомитися від читання. Зате багато малюнків, які можна довго розглядати, шукати в них прихований сенс, інтерпретувати по-своєму. І дискутувати! З батьками, бабусями і дідусями, сестрами і братами, друзями та однокласниками.

Підходить сім’ям з прекрасним почуттям гумору, які усвідомили, що ніяких «ніжних принцес» і «справжніх чоловіків» ростити не треба. Любов, підтримка і прийняття допоможуть дівчаткам і хлопчикам знайти себе в цьому житті. Однак будьте уважні! На сторінках живе черв’як-гермафродит (мій улюбленець). І згадуються люди-трансгендери. А також одностатеві стосунки. Але це не заразно, інфа 100%.

Не про секс, а про рівність. Є російською, 180 грн.

«Таємниці анатомії»

Керол Доннер

Дуже багато дорослих з особливою теплотою згадують цю книгу свого дитинства (вона була видана російською мовою ще наприкінці 80-х), так як вперше про своє тіло дізналися саме з неї. І це дійсно непоганий варіант для початку статевого виховання. Щоправда, з рекомендаціями за віком вийшла невелика плутанина – хтось каже, що раніше 7-8 років читати її безглуздо, а комусь книга полюбилася з 4-х років. На щастя, не так давно книгу перевидали, і вона доступна за ціною від 560 до 650 грн. Підходить на подарунок дітям від 4 до 12 років. Тільки російською мовою.

Автор – Юлія Ярсоленко
Джерело 

Mini-Rivne

Якщо у Вас є новини, питання, пропозиції щодо співпраці - пишіть на mini.rivne@gmail.com

Залишити відповідь