Розвитку сучасної медицини та травматології зокрема характерні швидка інтеграція і технічні новації, здатні забезпечувати точність та ефективність процесу лікування. Серед вагомих досягнень інноваційної ортопедії слід назвати застосування автоматизованих комп’ютерних систем у виготовленні імплантатів.
На початку 2010 року галузь, у якій застосовувався 3D друк протезів, вважалась експериментальною. За 10 років ситуація кардинально змінилась. За рахунок зниження вартості технології і появи нових матеріалів, попит на автоматизоване проектування у медицині збільшився на 20%. На думку фахівців клініки Остеоніка, показник буде зростати до 15% щорічно. Найзатребуванішою адитивна технологія буде у виготовленні ортопедичних, щелепних, лицевих, черепних імплантів. Медична практика майбутнього загалом залежатиме від інтелектуальних програм, адаптованих до тіла людини.
Моделювання 3D застосовується у багатьох хірургічних галузях. В ортопедію технологія прийшли у 1990-му, коли вперше під час ендопротезуванні коліна (колінного суглоба) використали індивідуальний шаблон, виготовлений методом тривимірного друку. Шаблон мав орієнтири для гвинтів. Так почалася ера використання індивідуальних шаблонів в протезуванні. Технологія суттєво покращила якість навігації під час хірургічних маніпуляцій на різних ділянках скелету.
Найсучаснішими та найперспективнішими серед адитивних технологій вважаються такі напрямки:
- тривимірне моделювання щодо виготовлення пластикового прототипу кістки;
- індивідуальне протезування\ортезування на базі 3D-сканера певної частини тіла;
- розробка та виготовлення персональних кастомних ендопротезів та металофіксаторів (тривимірний друк титаном);
- вирощування органічних тканин із стовбурових клітин (біопринтинг).
Розробкою нових методик і вдосконаленням вже відомих 3D технологій успішно займаються і в Україні. Серед послуг, які надає відома вітчизняна клініка – індивідуальні прототипи, кaстoмні ендопрoтези та індивідуaльні нaвігосистeми. У комплексі з діагностичними заходами при травматологіях, технологія дає суттєвий результат. Напрямок вважається перспективним як з практичної, так і наукової точки зору.
Пластикові прототипи, які застосовують під час доопераційного лікування або в ході протезування, дають шанс хворим на повноцінне, фізично активне життя. Багато хто з пацієнтів клініки Osteonica навіть не сподівались на те, що зможуть самостійно пересуватися. Унікальність методики в тому, що вона підходить навіть для випадків, які вважались складними, безперспективними.
Якщо у Вас є новини, питання, пропозиції щодо співпраці – пишіть на mini.rivne@gmail.com