Site icon Міні Рівне

Мікрохвильова піч: як обрати правильно

Мікрохвильова піч – незамінна помічниця на кухні кожної сучасної родини та реально функціональна річ, яка допомагає зекономити дуже багато часу на кулінарні процеси. Приготувати нашвидкуруч якусь страву, розігріти, розморозити  – справа декількох хвилин. НВЧ-піч https://comfy.ua/microwave-oven/ – незамінний кухонний прилад, якщо вдома є дошкільнята, школярі чи студенти. Однак досі є люди, які переконані, що така піч шкідливо впливає своїм випромінюванням як на їжу, так і на людей, і може провокувати виникнення хвороб. 

Шкода мікрохвильовки: міф чи правда?

НВЧ-печі пройшли довгу еволюцію технічних змін та удосконалення, і цілком безпечні для використання. Щоб звести нанівець усі побоювання, варто розібратися у принципах роботи цього пристрою.

Кожна мікрохвильова піч оснащена магнетроном. Саме він генерує мікрохвилі, які впливають на поверхню їжі й взаємодіють з молекулами води, що містяться у продукті, тим самим прогріваючи страву швидко. Проникає таке випромінювання на 1-3 см в глибину продукту. Такий вплив не відрізняється ні по безпечності, ні екологічності від інших способів приготування їжі: смажінню або випіканню. Крім того, середина НВЧ-печі оснащена спеціальними екранами, яка утворює так звану “клітку Фарадея”, що не дає виходити випромінюванню за межі приладу, і тим робить користування мікрохвильовкою безпечною.

Яку мікрохвильову піч обрати: особливості та технічні характеристики

Перед тим, як купувати мікрохвильовку варто визначитися з цілями, для яких вона потрібна. Від цього залежить і ціна, і функціональність кухонного пристрою.  

Види мікрохвильовок за функціями:

Важливий параметр об’єм НВЧ-печі:

Мікрохвильовки за типом управління бувають:

Типи покриттів

Правила користування мікрохвильовкою

  1. Користуйтесь спеціальним посудом: термостійкої кераміки, пластика або скла. Не можна користуватися металічним посудом, з напиленням та малюнками.

Найкраще, коли на посуді є відповідне маркування:

2. Обов’язково накривайте страви та продукти, які готуються, спеціальною кришкою. Вона не тільки захистить поверхню від бруду, утримає вологу і пришвидшить розігрівання страви.

3. Не можна очищувати поверхню за допомогою засобів з абразивними частинками – є ризик пошкодити поверхню.

4. Заборонено користуватися приладом, якщо побите скло, пошкоджено один з екранів чи не зачиняються дверцята – є ризик мікрохвильового витоку.

5. Що не можна готувати у мікрохвильовці:

Мікрохвильова піч – незамінна помічниця на кухні. Сподіваємося, що наші поради допоможуть обрати оптимальну модель.

Exit mobile version