Перед тим, як вирушити у подорож з малюком літаком, я ретельно все спланувала за декілька тижнів – склала список речей, які, на мою думку, могли знадобитись у дорозі, подумала заздалегідь про харчування, подумки, декілька разів, прокрутила сценарій наших дій з дитиною в аеропорту, і як я самостійно впораюсь з валізами та дитячим візочком одночасно. На мене чекав перший політ з 7-ми місячною дочкою і я не могла приховати свого хвилювання. Підбадьорювала мене подруга, у якої за плечима був досвід перельотів з маленьким сином у тисячу кілометрів.
І справді, хоча політ був виснажливим, бо довелося розважати доньку на борту літака, а потім однією рукою виловлювати візочок з багажної стрічки, а іншою притримувати вередливу від утоми дитину, в цілому, все завершилося без пригод. І як мама, яка успішно впоралася із завданням, вилетівши з пункту А і, прибувши у пункт призначення, змогла не втратити бадьорого настрою і нічого з власних речей, візьму на себе сміливість дати кілька корисних порад для тих, хто тільки збирається у подорож повітряним транспортом.
Дитячі авіаквитки
Існують різні дитячі тарифи, які дещо можуть відрізнятися відповідно до правил авіакомпанії, якою ви подорожуєте:
Тариф “немовля” (infant) для малюків 0-2-х років – вартість квитка всього 10% від вартості дорослого, бо вважається, що малюк у такому віці подорожує на руках у батьків. Деякі авіакомпанії стягують певну фіксовану плату. Тариф “дитячий” (child) для дітей віком від 2-х до 11 років – орієнтовно 50-75% від вартості дорослого тарифу. Діти старше 12 років подорожують за повною вартістю.
Якщо один дорослий подорожує з двома дітьми до 2-х років, то для другої дитини необхідно придбати окреме місце і доведеться заплатити 50% від вартості дорослого квитка або ж, залежно від правил авіакомпанії, придбати квиток за “дитячим” тарифом.
Детальніше про правила перевезення дітей можна дізнатися на сайті конкретної авіакомпанії, якщо у пошуковому запиті вказати, наприклад, “Правила діти МАУ”. Правила перевезення дітей на сайті Міжнародних авіаліній України.
Подорожувати авіатранспортом можна вже через тиждень-два після народження, хоча переліт у такому віці скоріше необхідність. Літати з немовлятами легше, ніж з тодлерами (діти з 2 років), яким треба приділяти значно більше уваги.
Готуємо ручну поклажу у салон літака
Слід заздалегідь потурбуватись про те, чим ви будете годувати дитину та як розважати на борту літака, залежно від її віку. Для перекусів можна запастися дитячим печивом та фруктами. Тобто з вами має бути зручна сумка або рюкзак, яку можна буде взяти на борт літака як ручну поклажу. У цьому рюкзаку має вміститися також улюблена іграшка або книжечка для того, щоб зайняти чимось малюка у літаку. Крім цього, додатково рекомендую подумати про змінний та додатковий одяг, бо під час польоту може бути як холодно так і жарко. Зі змінного одягу може бути футболка, зручне взуття, з додаткового – светр.
Якщо дитині більше 2-х років, усі ці речі можна помістити у стильну дитячу валізу, яку дітлахи обожнюють возити за собою.
Навіть в умовах обмеженого перевезення рідини, для дитини ви маєте право брати в літак пляшечки з молоком, водою, соком чи сумішшю.
Дитяча інфраструктура
Майже у кожному аеропорту є дитячі кімнати облаштовані для того, щоб мама могла комфортно погодувати маля. Для заміни підгузка на борту літака ви можете скористатися відкидними столиками у туалеті. Це не найзручніше місце, а малюк ваш може відреагувати протестом, але заспокоюйте себе тим, що ви в польоті лише кілька годин.
Навіть у невеликих аеропортах є кафе, де вам не відмовлять (принаймні не повинні) підігріти їжу або дати гарячої води, приміром, для розведення каші.
Великі сучасні аеропорти вирішили дивувати маленьких мандрівників та розмістили на своїй території цілі дитячі розважальні комплекси та оглядові майданчики. Залежно від напрямку вашої подорожі вам теж може пощастити й ви опинитесь в одному з таких аеропортів.
Проходження контролю безпеки
Під час проходження контролю безпеки доводиться повністю складати дитячий візочок та разом з валізами вантажити на бігову стрічку, а з дитиною на руках це може створити чимало незручностей, якщо ви подорожуєте одна. У такому разі рекомендую попросити поряд іншого мандрівника, або працівників служби контролю допомогти вам.
Багато матусь, необґрунтовано бояться випромінення, проводять діток поза металодетектором, але дозволяють службовцю провести необхідний огляд. Як правило, останній проводить руками по поверхні одягу, щоб переконатися, що нічого із забороненого не було заховано під одягом. Проходити через металодетектор чи ні, вирішувати вам, але як доводять численні дослідження та обговорення в інтернет-спільнотах на цю тему, їх випромінення абсолютно безпечне як для дітей, так і для вагітних.
Реєстрація на рейс
Для того, щоб уникнути великих черг, зверніть увагу, чи є в аеропорту спеціальні стійки для реєстрації сімей з дітьми (for families). Попросіть працівника аеропорту скерувати вас саме до “сімейної” стійки.
Ви можете подбати наперед про економію свого часу і вибрати самостійно місце у салоні, зареєструвавшись на рейс через інтернет. Як правило, онлайн-реєстрація доступна за 24 години до вильоту, а для “лоукостів” навіть за декілька днів. Проте, в окремих випадках реєстрація через інтернет не можлива, якщо ви подорожуєте з немовлям або дітьми, тоді система запропонує вам звернутися відразу до стійки реєстрації в аеропорту.
На стійці реєстрації не вагайтесь запитувати про місце, яке було б зручніше вам з дитиною. Інколи, якщо залишаються незайняті місця у салоні, вам можуть дати місце з вільним кріслом поруч.
У деяких авіакомпаній на борту літака відведені спеціальні місця для подорожей з немовлям. Такі місця обладнані додатковою кисневою маскою.
Щоб краще зорієнтуватися на місці, рекомендую заздалегідь ознайомитися з правилами реєстрації на рейс на сайті тієї авіакомпанії, якою ви плануєте подорож. І головне, приїжджайте в аеропорт заздалегідь, щонайменше за 2 години, а особливо, якщо ви з дітьми.
Перевезення дитячого візочка
Дитячий візок можна здати в багаж при реєстрації або ж передати в руки бортпровідникам при посадці в літак. У другому випадку візочок вам повернуть відразу після виходу з літака у пункті призначення. Тому будьте уважні, не забувайте забрати візочок відразу після того, як вийшли з літака, а іноді треба зачекати кілька хвилин.
Окремі авіакомпанії на стійці реєстрації видають спеціальний пакет, куди потрібно помістити коляску перед тим, як передати бортпровіднику. Ви маєте право перевозити візок безкоштовно, проте перевірте на сайті авіакомпанії, чи є вимоги до габаритів та її максимальної ваги.
Деякі батьки, віддавши візочок у багаж, продовжують подорож аеропортом, розміщуючи дітей у переносці (ерго-рюкзаку, слінгу, кенгуру тощо). Однак, раджу вам спробувати такий спосіб пересування задовго до вашої подорожі, в іншому випадку, може виявитися, що переноска вам не зручна, а малюк ваш зовсім відмовлятиметься в ній сидіти.
Зі свого досвіду я застерігаю вас не поспішати здавати візочок в багаж, а віддати бортпровіднику при посадці. До відльоту може залишатися чимало часу, попереду ще паспортний контроль і можливо ви плануєте шопінг у дьюті-фрі, тоді вашому малюку цей час буде зручніше провести у колясці.
Паспортний контроль
Для дітей до 16 років на паспортному контролі у вас можуть попросити до пред’явлення наступні документи:
– Свідоцтво про народження дитини.
– Дозвіл на виїзд від батьків або одного з них, завірений нотаріально, якщо дитина виїжджає лише з одним з батьків.
– Дитячий закордонний паспорт.
І не забувайте скористатися правом на першочергову реєстрацію та посадку на борт літака. Як правило, посадка на літак розпочинається з оголошення, запрошуючи пасажирів з дітьми пройти першими.
Люлька для немовляти
Люльки для перевезення немовлят надаються тільки на борту широкофюзеляжних літаків на далекомагістральних рейсах і лише за попереднім замовленням. А тому це швидше виключення для тих, хто ознайомився з правилами на сайті авіакомпанії й завчасно потурбувався про її наявність. У більшості літаків такої можливості не передбачено, а особливо для рейсів на короткі відстані, тому плануйте подорож, враховуючи, що дитина буде знаходитись у вас на руках.
Вирішуємо проблему закладеності вух
Ті, хто хоча б раз подорожував літаком вже знають, що під час злету та посадки у пасажирів через різницю тиску закладає вуха, особливо некомфортно почуваються діти, які, не розуміючи як впоратись з неприємним відчуттям, починають плакати. Щоб уникнути дискомфорту, під час злету прикладіть немовля до грудей або дайте пляшечку з водою чи компотом. Старшим дітям запропонуйте цукерку чи фрукти – при ковтанні закладеність у вухах зникає.
На борту літака
Деякі авіакомпанії потурбувалися про діток і на борту літака пропонують розмальовки з олівцями, а для найменших – роздають дитяче харчування. Якщо у повсякденному житті ви обмежуєте чи забороняєте користування електронними гаджетами, то напевне, як виключення, у літаку дозвольте дитині подивитись мультфільм на телефоні чи планшеті. Так час пройде швидше, а ви матимете час, щоб перепочити.
Бронюючи квитки, на окремих авіалініях, як правило для “лоукостів”, у розділі управління бронюванням, або ж зателефонувавши у кол-центр авіакомпанії, ви можете обрати харчування, яке підійде вашій дитині, а іноді пропонують симпатичні дитячі меню. Для діток менших 2-х років краще брати їжу з собою.
Реєстрація багажу за дитячим тарифом
Знову ж таки наголошую, що у кожної авіакомпанії свої умови та вартість додаткового багажу, а тому краще ознайомитися з правилами перевезення дитячого багажу завчасно. Зазвичай у європейських авіаліній для дитини до 2-років ви маєте право перевозити дитячий візочок, який складається, можете зареєструвати 10 кг багажу та взяти у салон ручну поклажу з дитячими речами.
І на останок, зацікавте вашу дитину польотом! Розкажіть про літак, яким ви будете подорожувати, проведіть екскурсію на його борту, навіть просто з місця, показуючи деякі деталі у салоні, і можете познайомити з бортпровідниками. Ці методи працюють краще, ніж вимагати тиші та слухняності від дитини.
Блогер-початківець https://ivankaprotureccinu.wordpress.com/,
колишній банкір, зараз – мама донечки Майї. Живу в Туреччині, спостерігаю за життям турецьких матусь та ділюся з вами.