Позики у друзів: брати чи не брати

Матеріальне питання може похитнути будь-які взаємини, якщо потрібно ділитися. Тому перш ніж брати гроші в борг, треба все зважити. Тому, хто дає в борг, необхідні гарантії повернення — навіть якщо відносини дуже близькі. А совісний позичальник не захоче почуватися винним, якщо повернення коштів може затриматися з якихось причин.

Кредит: банк, МФО або друзі
Якщо ситуація дозволяє, краще звернутися за позикою до банку або МФО. Для банку потрібно зібрати документи й довідки, які засвідчують платоспроможність. Але це не гарантія того, що вам видадуть кредит. У мікрофінансовій організації можна взяти в борг невелику суму до 12 тисяч гривень без пакета документів. Наприклад, CreditPlus обробляє всі заявки, що надійшли, й намагається оформити якомога більше позик. Також, якщо кредит не виходить повернути вчасно, його погашення можна відстрочити.

Проте якщо ви все ж плануєте взяти позику в друзів, варто подбати про боргову розписку. Виглядає не по-дружньому, але обтяжувати друга або родича подібним кредитом без гарантій — не краще.

Що таке боргова розписка
Це документ, який укладають кредитор і позичальник. У ньому вказують боргові зобов’язання, що виникають при позиці. Щоб документ не став даремним, його потрібно укласти за всіма вимогами закону.

Як оформити боргову розписку

  1. Чітко пропишіть суму боргу. До моменту повернення думки щодо суми можуть розійтися. Тому, щоб не виникло такої ситуації, вкажіть скільки ви повинні віддати грошей після закінчення строку.
  2. Вкажіть дати повернення. Не так: «Беру 1000 гривень сьогодні й зобов’язуюсь повернути за місяць». Вкажіть дату, коли ви взяли позику (наприклад, 29.03.2020) і дату погашення (29.04.2020).
  3. Пропишіть відсотки. Найімовірніше, спочатку друг відмовить у цій ідеї. Але в будь-якому випадку після закінчення строку він буде очікувати від вас подяки. Відсоток може бути мізерним, але «кредитору» буде приємно.
  4. Вкажіть розмір пені. Наприклад, за кожен новий день прострочення сума боргу збільшується на 0,3%. Так ви компенсуєте незручності другові, а вас не буде мучити почуття провини.
  5. Правильно пропишіть паспортні дані — свої та того, хто надає позику.

Після повернення боргу потрібно знову скласти розписку — цього разу про повернення коштів. Підписати її треба від руки та при свідках.

Плюси позик у МФО

Позики в друзів і близьких з борговою розпискою — не стовідсотковий захист для обох сторін. У разі підписання договору із МФО всі умови строго регламентовані: від надання позики до наслідків її затримки. Всі права позичальника захищені законом у будь-якій ситуації.

Крім того, своєчасне погашення боргу перед мікрофінансовою організацією підвищує кредитний рейтинг. А внаслідок — і кредитну історію. Це допоможе в майбутньому отримати позику на більшу суму — наприклад, на придбання автомобіля або на стартап.

Також, оформивши кредит у МФО, ви не ускладните взаємини з близькими. І перефразувавши класика, їх не зіпсує грошове питання.

Джерело: https://creditplus.ua

Mini-Rivne

Якщо у Вас є новини, питання, пропозиції щодо співпраці - пишіть на mini.rivne@gmail.com

Залишити відповідь