Позики у друзів: брати чи не брати
Матеріальне питання може похитнути будь-які взаємини, якщо потрібно ділитися. Тому перш ніж брати гроші в борг, треба все зважити. Тому, хто дає в борг, необхідні гарантії повернення — навіть якщо відносини дуже близькі. А совісний позичальник не захоче почуватися винним, якщо повернення коштів може затриматися з якихось причин.
Кредит: банк, МФО або друзі
Якщо ситуація дозволяє, краще звернутися за позикою до банку або МФО. Для банку потрібно зібрати документи й довідки, які засвідчують платоспроможність. Але це не гарантія того, що вам видадуть кредит. У мікрофінансовій організації можна взяти в борг невелику суму до 12 тисяч гривень без пакета документів. Наприклад, CreditPlus обробляє всі заявки, що надійшли, й намагається оформити якомога більше позик. Також, якщо кредит не виходить повернути вчасно, його погашення можна відстрочити.
Проте якщо ви все ж плануєте взяти позику в друзів, варто подбати про боргову розписку. Виглядає не по-дружньому, але обтяжувати друга або родича подібним кредитом без гарантій — не краще.
Що таке боргова розписка
Це документ, який укладають кредитор і позичальник. У ньому вказують боргові зобов’язання, що виникають при позиці. Щоб документ не став даремним, його потрібно укласти за всіма вимогами закону.
Як оформити боргову розписку
- Чітко пропишіть суму боргу. До моменту повернення думки щодо суми можуть розійтися. Тому, щоб не виникло такої ситуації, вкажіть скільки ви повинні віддати грошей після закінчення строку.
- Вкажіть дати повернення. Не так: «Беру 1000 гривень сьогодні й зобов’язуюсь повернути за місяць». Вкажіть дату, коли ви взяли позику (наприклад, 29.03.2020) і дату погашення (29.04.2020).
- Пропишіть відсотки. Найімовірніше, спочатку друг відмовить у цій ідеї. Але в будь-якому випадку після закінчення строку він буде очікувати від вас подяки. Відсоток може бути мізерним, але «кредитору» буде приємно.
- Вкажіть розмір пені. Наприклад, за кожен новий день прострочення сума боргу збільшується на 0,3%. Так ви компенсуєте незручності другові, а вас не буде мучити почуття провини.
- Правильно пропишіть паспортні дані — свої та того, хто надає позику.
Після повернення боргу потрібно знову скласти розписку — цього разу про повернення коштів. Підписати її треба від руки та при свідках.
Плюси позик у МФО
Позики в друзів і близьких з борговою розпискою — не стовідсотковий захист для обох сторін. У разі підписання договору із МФО всі умови строго регламентовані: від надання позики до наслідків її затримки. Всі права позичальника захищені законом у будь-якій ситуації.
Крім того, своєчасне погашення боргу перед мікрофінансовою організацією підвищує кредитний рейтинг. А внаслідок — і кредитну історію. Це допоможе в майбутньому отримати позику на більшу суму — наприклад, на придбання автомобіля або на стартап.
Також, оформивши кредит у МФО, ви не ускладните взаємини з близькими. І перефразувавши класика, їх не зіпсує грошове питання.
Джерело: https://creditplus.ua
Якщо у Вас є новини, питання, пропозиції щодо співпраці – пишіть на mini.rivne@gmail.com