Site icon Міні Рівне

Виховуємо здорових і успішних дітей: незабаром стартує навчальний проект для батьків

Що є підґрунтям у формуванні здорової, успішної та самодостатньої особистості? Безперечно – дитинство.

Завдання батьків зробити цю пору  –  криницею з живильною водою, що даватиме сили й наснагу все життя.

Однак, часто батьки виховують своїх дітей, опираючись на досвід власних родин. Та й ритм сучасного життя впливає на спілкування з дитиною. Психологи називають це однією із найбільших проблем сьогодення. Батьки приділяють чимало уваги інтелектуалізації дітей – ранньому розвитку у дитячих центрах, заняттям у різних гуртах, секціях, від англійської (китайської) мови до фінансової грамотності. На все це витрачається значний ресурс.

Погоня за успішністю, однак, може дезорієнтувати батьків. Відтак, вони не мають змоги оцінити, що дійсно потрібно їхній дитині, яким є її внутрішній світ.

Сучасний світ навчив нас, що змінюватись можливо і важливо. У Рівному сьогодні працює чимало фахівців, котрі намагаються вплинути на середовище, в якому зростатимуть та формуватимуться діти.

17 листопада вже вдруге стартує проект для батьків і фахівців, які працюють (чи планують працювати) із дітьми  «Дитяча психологія і психотерапія».

Ми поспілкувалися із автором програми та провідним тренером групи – психологом, психотерапевтом, кандидатом психологічних наук, доцентом, сертифікованим гештальт-терапевтом –  керівником навчально-терапевтичних програм Марією Шугай, щоб з’ясувати, кому та  чому варто долучатися до проекту.

– Пані Маріє, розкажіть, будь ласка, для кого створений цей проект?

Марія: “Попередній проект ми організовували лише для фахівців, які працюють з дітьми. У процесі долучилися й батьки. Відтак, ми зрозуміли, що наша аудиторія – не лише конкретні фахівців, але й люди, які мають найбільший вплив на дитину та найближчі до неї. Мама цілком може опанувати курс дитячої психології, аби навчитись краще розуміти свою дитину і, допомагати їй в непростих ситуаціях? Як бути мамою (татом), виховувати і розуміти свою дитину, якісно спілкуватися та взаємодіяти між собою у класичній школі не навчають. Переконана, підвищувати свою психологічну грамотність, розвивати емоційний інтелект для сучасних батьків дуже важливо, адже без знання дитячої вікової психології дуже важко зорієнтуватися, що ж насправді важливо дитині.”

– Чимало родин навіть не замислюються про таке. Побутує думка, що «психотерапія» – це напрямок для роботи із психічнохворими. До психологів, психотерапевтів  звертаються, коли дитина має психічні розлади, неадекватно поводиться.

Марія: “Насправді це лише стереотип, адже люди не знають, чим займаються психотерапевти,  це їх лякає. Психотерапія в перекладі з грецької та латинської означає – «турбуватися, піклуватися, покращувати, дбати про здоров’я». Дитячий психотерапевт допомагає знайти шляхи задоволення потреб дитини і батьків. Симптом (проблема з поведінкою чи здоров’ям – уточнює М.Ш.) часто є єдиним способом  встановлення контакту зі світом, сигналом незадоволеної важливої потреби, яку можна зрозуміти та реалізувати. Важливо знати, як запобігти певним симптомам. Це і є знання про особливості розвитку, потреби, емоції, переживання, завдання на кожному етапі розвитку дитини.

Наша програма доступна для широкого загалу, має чимало практичних складових.”

– Чому такий тривалий термін навчання? Аж 9 місяців.

Марія: “Учасники проекту приходять  вже з певним життєвим досвідом. Під час нашого проекту ми займаємося всього 9 годин у місяць. Тому це тривалий процес. Ми формуємо нове бачення ситуації, вчимо по-іншому ставитися до процесу виховання, комунікації з дитиною. Навчання проходить у невеликій групі, що важливо для створення атмосфери довіри, психологічної безпеки та комфорту, можливості ставити запитання, які є актуальними для кожного, пережити новий досвід, отримати підтримку своєї «внутрішньої дитини». Тому вважаємо, що 9 місяців – оптимальний термін.”

Що саме зможе мама  «принести дитині до дому» після  проекту?

Марія: “Нові способи взаємодії, цікаві ефективні методики встановлення контакту з дитиною, впевненість у своїх виховних діях, уважність до своїх потреб і потреб дитини, море емоцій і драйву. Також це суттєва підтримка власного емоційного ресурсу. Батьки зможуть проаналізувати стратегію виховання, яка вже існує, зрозуміти свої помилки чи навпаки виокремити свої здобутки у вихованні дітей тощо. Проект – це можливість змінити своє бачення і уявлення про роль батьків у житті дитини, зрозуміти і усвідомити свою відповідальність перед маленькою людиною.

Якщо є проблеми у стосунках з дитиною, чи у стосунках братів-сестер, чи якісь моменти у поведінці дитини, які викликають занепокоєння у батьків, під час проекту можна шукати рішення, опираючись на підтримку та досвід, не лише психотерапевтів, а й усієї групи.”

Чи не виникає складнощів під час засвоєння матеріалу для батьків, що не мають спеціалізованої освіти? Адже фахівці вже мають певний рівень, а батьки лише роблять перші кроки в цьому напрямку.

Марія: “Знання і вміння, які ми пропонуємо, часто є новими, як для фахівців, так і для батьків. Працюють психотерапевти, які мають багато років практики, відповідну освіту і досвід викладання у відомих навчальних закладах. Ми завжди орієнтуємось на індивідуальні запити учасників, є гнучкими в пропонуванні тем, завдань, методик. Тому й запрошуємо усіх зацікавлених незалежно від кваліфікацій.”

Трапляються думки, що психологічна освіта для батьків: різні тренінги, семінари, курси,  – лише данина моді. Найдієвіші підходи у вихованні –  традиційні –  пасок, залякування. Що скажете про це?

Марія: “Побиття дітей – це порушення особистих кордонів, фізичне насильство. До цього вдаються ті, чиї особисті межі порушувались. Окрім фізичного є ще психологічне насильство –  коли принижують: «у тебе руки з одного місця ростуть», обзивають: «ти – мале ледащо, ідіот», маніпулюють: «якщо ти не будеш слухатися, не будеш дивитися мультики», погрожують: «зараз дам по сідницях», залякують: «будеш плакати і кричати – заберуть цигани чи дядько»… Це теж призводить до того, що людина стає нечутливою до своїх потреб, особистих кордонів і як наслідок –  не може будувати здорові стосунки в дорослому житті, реалізовуватись професійно. Існує багато інших способів встановлювати правила, домовлятись, взаємодіяти з дітьми, які допоможуть зробити спілкування таким, що не буде травмувати дитину.

Тож, запрошуємо батьків, опікунів, бабусь, дідусів, вчителів, педагогів, вихователів, тренерів – усіх, хто так чи інакше пов’язаний із дітьми, долучатися до проекту, працювати над собою, щоб легко та ефективно взаємодіяти із дітьми. Адже дитинство –  це щаслива пора для всіх і, проживати її потрібно відповідно.”

Кожен учасник по завершенню отримує сертифікат Асоціації практикуючих психологів та психотерапевтів про проходження курсу, підвищення кваліфікації.

Більше інформації про участь у програмі тут 

 

Психологічна студія “SELF”

Запис телефоном:

097 766 9513 менеджер групи Руслана,

050 375 45 76; 073 375 45 76 ведучий тренер групи Шугай Марія

Психологічна студія “SELF” у Facebook

Навчальна програма “Дитяча психологія та психотерпаія” у Facebook

 

Exit mobile version