Коли дитина перестає бути для батьків дитиною?? Із першими кроками, словами, спортивними перемогами, першим коханням, першою роботою? Коли ми, батьки, перестаємо радіти дитячим досягненням та спонукати бути кращими?
Тоді, коли вони стають впевненими переможцями, приймають виклики, радіють своєму успіху, долають труднощі, стають щасливими батьками…
Можливо, тоді вже можна розслабитися і пишаючись (так тихенько)) спостерігати… У сьогоднішнього суспільства високі стандарти… Не люблю слово «успіх», бо це стан настільки різний для кожного і міряють його кожен по своєму і що для одного успіх – те для іншого гірка поразка, а третій йде у поразку, витягає з неї «уроки життя», робить висновки, перетворює їх на перемогу і дякує долі за можливість здобути успіх.
Все залежить від людини, від того як вона мислить і як проявляє себе серед інших людей і у різних ситуаціях. Бо у різних ситуаціях – ми різні.
Та все ж є у суспільстві мірило, яким міряють людей. Для мене воно звучить так: що ти робиш щоб бути щасливим і щоб іншим була користь від твого щастя? Це як про бджіл: вони збирають мед, ДОБУВАЮТЬ СОБІ ЇЖУ, а «побічною дією» цієї буденної, рутинної роботи є запилення плодоносних рослин і забезпечення їжею двох сусідніх цивілізацій людей, тварин та продовження роду рослин: плоди, насіння…
Щоб на такому рівні взаємодіяти із Всесвітом, суспільством, людьми потрібно вміти робити це по особливому, бути реалізованим, бути щасливим.
Це можливо, коли у тебе розвинуті soft skills.
Про особистісні риси людини, які об’єднані поняттям soft skills – м’які (гнучкі) навички відомо вже практично всім. Їх було сформовано і презентовано на Давоському форумі із приміткою, що кожна молода людина повинна оволодіти ними до 2020 року, інакше вона ризикує бути «соціальним інвалідом», тобто не вміти ефективно взаємодіяти із людьми і досягати
поставлених цілей.
Отже, Soft Skills (гнучкі навички) і Нard skills (жорсткі навички) – в чому різниця?
Якщо коротко: Soft Skills – це хороші манери і риси особистості, необхідні для взаємодії з іншими людьми і побудови з цими людьми хороших відносин. Soft Skills застосовуються в будь-якій індустрії, будь-якій професії, будь-якому виді діяльності і будь-якій взаємодії між людьми.
Hard Skills – включають в себе технічні навички і вміння виконувати певні функціональні завдання: вміти добре шити, ремонтувати машини, писати сатті і т.п.
Hard Skills допоможуть отримати інтерв’ю, а ось Soft Skills допоможуть отримати і зберегти роботу, або навіть створити свою власну компанію.
І не потрібно говорити, що ІТ- шнику не потрібно ефективно комунікувати. Потрібно! Просто він комунікує символами, до того ж самопрезентацію ніхто не відміняв, і від цього залежить з яким роботодавцем і на яких умовах ти працюватимеш, створиш свою бізнес-структуру, із ким і як працюватимеш над проєктами… продовжіть самі…
А потім – робота із незнайомими людьми, виконання завдань у стислі строки і жорсткий контроль, підвищена відповідальність за результат, що створює емоційно напружені умови… може бути завдання, яке виходить за
межі компетенції, перероблювання чужої роботи, виправлення власних косяків. Тому, що справи будь-де не завжди йдуть за планом, світ навколо стрімко змінюються і той самий людський фактор і раптом все летить шкереберть.
Вміння підлаштовуватися під наявні умови і тримати ситуацію під контролем або вчасно відпустити її є вирішальним у подібних ситуаціях. Дають це вміння – гнучкі навички Soft Skills.
Отож розпочинаємо.
1. Навички спілкування: вміння формулювати думки, аргументи, викладати їх співрозмовнику або на папір (цифровий формат), вести переговори, управляти конфліктом. Одним словом вміти говорити, слухати і чути, переконувати…
2. Самопрезентація: це не просто гарно розказати про себе, це знати про себе все, свої слабкі, свої сильні сторони, що підтягнути і посилити, що навпаки…
3. Self branding: серйозна зустріч із собою, яка передбачає дослідження рис свого характеру, визначення своїх цінностей, бажань, мрій і цілей не можливо будувати свій рух у життя. Можна плисти за течією, що теж може бути життєвою стратегією…
4. Цілепокладання: щоб знати куди рухатися, як перетворити мрію на ціль, як досягти, що задіяти…
5. Управління часом…
6. Самомотивація. Дуже часто ми жаліємося на лінь (( і діти і дорослі. Лінь – стан, який має декілька причин, але коли ти чітко знаєш для кого / чого ти це робиш, ти не лінуєшся… це і є самомотивація…
7. Комплексне багаторівневе вирішення проблем: це означає, що людина здатна бачити суть проблем і розбиратися з причиною, а не з наслідком.
8. Критичне мислення: не просто ставити під сумнів інформацію і перевіряти її, а застосувати прийоми критичного мислення…
9. Креативність в широкому сенсі: творчий підхід, здатність бачити те, чого ще немає, поєднувати і отримувати нове.
10. Командотворення: уміння співпрацювати із людьми, ставити мету, мотивувати на досягнення, організовувати процес взаємодії…
11. Емоційний інтелект: здатність розуміти емоції, наміри і мотивацію інших людей і свої власні, а також уміння управляти своїми емоціями та емоціями інших людей, залишатися у ресурсному стані, володіти прийомами саморегуляції.
12. Управління конфліктами, чому і коли виникають, як розрулити із найменшими моральними і матеріальними втратами…
13. Прийняття рішення із врахуванням всіх «за і проти», всього що впливає на результат, прораховуючи наслідки короткотривалі і довготривалі…
14. Фінансова грамотність поняття фінансової культури, управління особистим та сімейним бюджетом, використання фінансових інструментів із користю для себе. Вміння створювати, зберігати та примножувати вій фінансовий капітал.
15. Навчання впродовж життя. Так, це не навичка, це ідея, яку наші вихованці засвоюють впродовж навчання. Все змінилося і щоб бути затребуваним потрібно буде весь час навчатися і перенавчатися, змінювати професію, місце проживання, бути гнучким і бути мобільним.
І моє улюблене, мій бонус
16. Страхопокладання: як перемогти, прийняти, відпустити оте паралізуюче відчуття, яке висмоктує із нас всі сили і енергію – свій страх, свою негативну галюцинацію про те, чого може ніколи не буде…
Трошки поясню. Знаєте у чому фішка, так, ці навички і знання будуть корисні у будь якій сфері життя у будь якій професії, АЛЕ їх не можна вивчити у звичний для нас спосіб. Вони формуються практично, під час практичних занять, виконання практичних вправ, обговорень, програвань ситуацій і т.п.
Будь який вчитель скаже, що у школі цьому навчають…не всьому, впродовж 11 років, крихтами розкиданими по різних предметах і які практично не можливо зібрати у купу (систему) і зрозуміти вмію я це чи ні…
У Школі лідера Рівненського міського Палацу дітей та молоді я навчаю за авторською програмою. На кожну тему відводиться достатньо часу для засвоєння теоретичних знань і формування soft skills.
Коли я говорю про лідерство, то це про те, що взявши за основу знання здобуті у нас молода людина зможе бути успішною будь де, захоче бути політичним лідером – буде, громадським діячем, керівником будь якого рівня, засновником власної справи… буде. Вона буде лідером свого життя.
Безумовно, потрібно буде ще багато чого навчитися, але коли знаєш що потрібно і де це взяти, виходить значно краще))
Я даю набір технологій і інструментів, використовуючи які можна бути кращою версією себе, бути сильним, сміливим, гнучким, самостійним; використовувати можливості, бути стійким до викликів, приймати виважені рішення, управляти ресурсами. І головне – знати і пам’ятати, що головний ресурс людини – це людина!
Девіз нашої школи «You lead – Ти ведеш». Ти головний у твоєму житті, ти приймаєш рішення, вмієш домовлятися і співпрацювати, пояснювати свої думки і вчинки в першу чергу собі.
Обов’язковим у нашій школі є реалізація авторського соціального проєкту. Той, хто хоча б раз втілював проєкт від ідеї до результату знає, який це колосальний досвід і як це «прокачує мозок».
Школа лідера – це неформальне спілкування, участь у проєктній діяльності, партнерство, дружба із однолітками – однодумцями із різних, шкіл і міст.
Навчання у нашій Школі підійде і буде корисне підліткам і студентам, котрі хочуть від життя більшого, орієнтовані на успіх, добробут, хочуть бути реалізованими. Наприклад, бути не просто добрим перукарем, а мати свій салон, а ще краще мережу із брендом. Бо у цьому випадку йде мова і про розвинуті гнучкі навички і про лідерські якості характеру.
Інколи «дорослим» потрібен restart. Зрозуміти що пробуксовує і полагодити, підтягнути свою взаємодію із світом. Приходьте, спробуємо))
Випускники, після презентації реалізованого проєкту та здачі іспиту, отримують свідоцтво про позашкільну освіту.
Знайти нас легко – Рівненський міський Палац дітей та молоді, вулиця Князя Володимира, 10.
Руслана Шаркова – керівниця,
педагог, тренерка Школи лідера.
Якщо у Вас є новини, питання, пропозиції щодо співпраці – пишіть на mini.rivne@gmail.com