Українська кухня з давніх-давен славиться своєю різноманітністю та смачними стравами. Важко знайти людину, яка заперечить, що саме український борщ з салом – є однією з головних традиційних перших страв українців. Ви можете уявити обід пересічного мешканця України без борщу? Чи знайомство іноземців з нашими традиціями без цієї страви? Борщ став не тільки символом культури, а й найулюбленішою стравою з дитинства.
Так історично склалося, що борщ вважають своєю національною стравою багато народів, які територіально межують з нашою державою. Ця страва швидко інтегрувалася у кулінарні культури Польщі, Чехії, Словаччини, Румунії й набула своїх неповторних різновидів. Однак історично доведено, що суп з червоних буряків, який називають борщ, першими готували українці. Перший рецепт був опублікований у книзі “Куховарські записки” у 18 столітті, де зазначалося що борщ готують з овочів, м’яса та оцту.
Рецепти справжнього українського борщу
Розрізняють три основні рецепти українського традиційного борщу:
- Червоний борщ з пампушками. Вариться з овочів та м’яса: червоного буряку, картоплі, моркви, капусти, томатів на м’ясному бульйоні. Подається до столу з петрушкою, сметаною та обов’язково пампушками.
- Зелений борщ або ще його називають весняний готується зі щавлю, овочів, м’яса. Відомо, що раніше замість щавлю брали кропиву, листя буряка та лободу. До страви перед вживанням додають сметану та варені яйця.
- Пісний борщ з грибами – різновид борщу, у який готується на грибному бульйоні з грибами. Вживають під час посту або на Святу вечерю, як 12 страву.
У народі кажуть, що борщ кожної господині – унікальний, і немає жодного схожого смаку, адже зварити справжній український борщ – це кожного разу кулінарна імпровізація.
Цікаві факти про український борщ
Культура приготування українського борщу включена до списку нематеріальної культурної спадщини ЮНЕСКО, яка потребує підтримки та охорони. Але і це ще не все, наш український борщ, настільки гастрономічно крута та відома страва, що має свій музей – Музей звареного борщу. Його відкрили у 2020 році на Полтавщині у селі Опішня.
Крім того, відомий кулінарний блогер, шеф-кухар Євген Клопотенко організував цілу експедицію, яка збирала та досліджувала рецепти українського борщу у різних куточках України. Про результати кулінарного дослідження можна подивитися у його фільмі “Борщ. Секретний інгредієнт”.
Український борщ – це не просто традиційна страва, а ціла історія життя народу. Хочете відчути Україну на смак? Приготуйте червоного борщу.
Якщо у Вас є новини, питання, пропозиції щодо співпраці – пишіть на mini.rivne@gmail.com