Site icon Міні Рівне

Вакцинація без проблем: якщо ви купили вакцину в аптеці

Усім відомо про дефіцит вакцин у дитячих поліклініках, тому закономірно, що більшість батьків намагаються вирішити проблему самостійно, купуючи вакцини в аптеках.

Для того, щоб уникнути сюрпризів під час вакцинації, батьки повинні знати нескладну процедуру, яка існує, у випадку, коли вакцину куплено у аптечній мережі.

“Якщо ви плануєте щепити свою дитину вакциною придбаною в аптеці, то необхідно знати, що існують певні вимоги щодо реалізації вакцин через аптечну мережу, – розповідає на своїй сторінці у Facebook завідувач епідвідділу Рівненського обласного лабораторного центру – Віктор Мороз. – Якщо ці вимоги не дотримані, у лікувально-профілактичному закладі (ЛПЗ), можуть відмовити у проведені щеплення”.

Читайте більше: Що потрібно знати про вакцинацію дітей з порушенням графіку

Отже, потрібно пам’ятати декілька простих правил:

1. Щоб придбати вакцину в аптеці необхідний рецепт від лікаря.

(Наказ N 595 МОЗ від 16.09.2011: “п. 1. 5. – Відпуск вакцин та анатоксинів дозволяється за наявності рецепта лікаря (форма N 1, наведена у додатку 1 до Правил виписування рецептів та вимог-замовлень на лікарські засоби і вироби медичного призначення, затверджених наказом МОЗ України від 19.07.2005 N 360 ( z0782-05 ), зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 20.07.2005 за N 782/11062). При реалізації вакцин відповідальна особа вказує в рецепті лікаря дату та час відпуску. Здійснення імунізації вакцинами, які були придбані через аптечну  мережу, дозволяється тільки за наявності розрахункового документа, в якому зазначені дата та час відпуску вакцини, анатоксину.) 

(Наказ N 595 МОЗ від 16.09.2011: “п. 4. 1. – Продаж вакцин та анатоксинів в аптечних закладах здійснюється за рецептом лікаря лікувально профілактичного закладу (незалежно від форм власності”). 


2. Вакцина з аптеки повинна бути доставлена до кабінету щеплень лікувально-профілактичного закладу ( дільничої лікарні, амбулаторії, дитячої поліклініки тощо) не пізніше, ніж протягом 2-х годин з моменту покупки та обов’язково потрібно мати чек.

(Наказ N 595 МОЗ від 16.09.2011: “п. 4. 3.”Покупцю видається відповідна до рецепта кількість доз вакцин та анатоксинів в упаковці; кожна доза вакцини супроводжується інструкцією про застосування вакцин та анатоксинів українською мовою та розрахунковим документом з датою та годиною продажу”.).

(Наказ N 595 МОЗ від 16.09.2011: “п. 4. 4.: “Відповідальний за продаж вакцин та анатоксинів працівник зобов’язаний пояснити покупцю умови зберігання вакцини та анатоксинів і необхідність проведення вакцинації в лікувально-профілактичному закладі”.).


3. Вакцина повинна траспортуватися з дотриманням холодового ланцюга: бути в сумці-холодильнику (термоконтейнері) з дотриманням температури в середині холодоелементу (ємність з герметично закритою пробкою) від +2 до +8°C.

(Наказ N 595 МОЗ від 16.09.2011: “п.4.2.: “Продаж вакцин та анатоксинів покупцю проводиться за наявності у нього термоконтейнера з холодоелементами.)

(Наказ N 207 МОЗ від 17.04.2008: п.1.5. “Недотримання умов зберігання та транспортування може призвести не лише до зниження лікувально-профілактичних властивостей препаратів, а й до підвищення їх реактогенності, виникнень побічних та неспецифічних дій препаратів, що зумовлює недопустимість їх використання в медичній практиці”.)


4. Бажано мати копію сертифікату якості на вакцину, яку можна взяти в аптеці під час купівлі, оскільки не всі вакцини, що є у продажу, відомого походження в державних установах.

(Наказ N 595 МОЗ від 16.09.2011 п.1.3.: “До реалізації через аптечну мережу дозволяються вакцини та анатоксини як імпортного, так і вітчизняного виробництва. Усі вакцини повинні бути зареєстровані в Україні і мати висновок про відповідність медичного імунобіологічного препарату показникам якості, виданий МОЗ України на кожну серію вакцини та анатоксину, наведений у додатку 2 до Порядку здійснення державного контролю за якістю медичних імунобіологічних препаратів, які використовуються, виробляються або пропонуються до застосування в медичній практиці в Україні (z0205-02), затвердженого наказом МОЗ України від 06.12.2001 N 486 ( z0204-02 ), зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 28.02.2002 за N 205/6493. Окрім того, такі вакцини та анатоксини повинні мати етикетку, пакування та інструкцію щодо застосування українською мовою”.).


 5. Дитина може бути щеплена або в цей же часовий проміжок (2 години) або можна віддати вакцину на баланс закладу із зазначенням, що вона передбачена саме вашій дитині, й домовитись про конкретний день вакцинації.

(Наказ N 595 МОЗ від 16.09.2011 п.4.5.: “Придбана вакцина та анатоксини дозволені до застосування в кабінетах щеплення лікувально-профілактичних закладів при суворому дотриманні умов зберігання і санітарно-гігієнічних вимог”.).

 

Під час написання матеріалу було використано Закон про Порядок  відпуску вакцин та анатоксинів громадянам через аптечну мережу та Закон про порядок забезпечення належних умов зберігання, транспортування, приймання та обліку медичних імунобіологічних препаратів в Україні.

Читайте більше: Комаровський про вакцинацію та реакцію дітей на щеплення

Exit mobile version