Красивий почерк – необхідність чи непотрібне вміння? Здавалося б, навіщо дитині старанно виводити літери на папері, коли навіть підручники стали робити електронними, а навичка швидкого друкування на комп’ютері значно важливіша?
Насправді, вчителі, які навчають дітей чистописання, мають рацію з багатьох причин. Вміння розбірливо і зрозуміло писати допомагає дитині зосереджуватися, співвідносити звук із буквою, розвиває дрібну моторику, пам’ять, координацію. Письмо вимагає від дитини та значних фізичних зусиль, тому воно так важко дається багатьом молодшим школярам.
Однак цих проблем можна уникнути, якщо тренувати руку дитини до початку школи. Такі заняття – це, по суті, гра для дитини, але саме такі вправи лежать в основі красивого почерку. Деякі вправи підійдуть навіть для однорічних малюків і будуть корисні для дітей-дошкільнят та молодших школярів.
Ігри для розвитку красивого почерку у дитини
- Малювати олівцями, пензликом, пальчиками.
- Займатися штрихуванням.
- Грати з крупами: заривати пальчики, шукати предмети, пересипати, розкладати за ознаками.
- Рвати папір і катати з нього кульки.
- Катати олівець між долоньками та по столу.
- Грати з пластиліном та кінетичним піском: ліпити, катати кульки та ковбаски, різати стеком, робити пальчиками ямки.
- Грати з мозаїкою, пазлами.
- Грати з конструктором.
- Грати в пальчикові ігри та робити зарядку для пальчиків.
- Майструвати вироби.
Чому важливо писати від руки?
Писати від руки так само важливо, як тримати ложку або зав’язувати шнурки. Але на відміну від цих суто механічних навичок, навичка листа допомагає розвивати певні ділянки мозку і, таким чином, впливати на розвиток та успішність дитини. Наприклад, саме писання від руки дозволяє задіяти всі три сенсорні системи – аудіальну, візуальну та кінестетичну, що позитивно впливає на якість пізнання.
Численні експерименти доводять, що ручкою людина пише повнішими пропозиціями, чіткіше висловлює свою думку. Вчені давно встановили зв’язок між рівнем розвитку дрібної моторики та мовою. Є гарний вислів із цього приводу: “На кінчиках пальців лежать мислення і мова”. А ще тренування чистописання – добрий психотерапевтичний інструмент, який дозволяє навчитися керувати собою, розвинути терпіння, уважність до деталей, посидючість, позбутися неуважності. Рівний чіткий і гарний почерк предмет гордості для школяра. Якщо ж у вашого малюка є проблеми – варто зрозуміти їхню природу і граючи виправляти. Ось ще одна добірка вправ, тільки тепер для старших дітей.
Театр тіней
Якщо у вашого малюка букви “тремтять” і спотворюються їх округлі частини, то, швидше за все, справа в погано розвиненій моториці. Потрібне щоденне тренування пальців. Одна з ефективних та захоплюючих вправ – театр тіней. Для нього потрібна лише настільна лампа та фантазія. Поставте лампу так, щоб світло від неї падало на стіну. Відсуньтеся на 3 – 4 метри від стіни. Щоб дитині було цікаво виконувати вправи, придумайте якийсь ігровий сюжет, наприклад, метелик пурхає з квітки на квітку, песик гавкає на метелика. Головне у цій справі – зацікавити!
Пальчиковий твістер
Ще одна чудова гра для розвитку дрібної моторики. Роздрукуйте (тут palectwister або mini-twister ) поле, покладіть його на стіл та приготуйте руки до гри. Та рука, якою дитина пише, – танцюватиме, а друга – кидатиме кубики, ними теж треба запастися в кількості 2 штук. Ходять по черзі.
Надайте точкам одного кубика колір, а точкам іншого – назва пальців (6 нехай буде джокером). Перший гравець кидає кубики і називає колір і палець, що випав, і займає положення, що випало на полі. Наступний гравець виконує своє завдання і “танцює” на кружечках, що випали. Далі, гравці згідно з своєю черговістю, не відриваючи вже розставлені на полі пальчики, виконують завдання, займаючи наступним пальчиком вільний кружечок потрібного кольору. Усі “танцюють” на полі одночасно. Якщо якийсь гравець не зміг виконати завдання, він вибуває з гри. Перемагає той, хто лишився на полі.
Лист у повітрі
Прописування дитиною в повітрі окремих літер, цифр при їх вивченні, а також словникових слів або елементів злиття літер при освоєнні злитого письма є не лише цікавим, а й дуже корисним заняттям. Воно здійснюється спочатку послідовно кожною рукою, потім двома руками одночасно і знову кожною рукою. При цьому очі дитини невідривно стежать за траєкторією руху долоні (долоні). Розмір букви змінюється від маленького (рухається тільки зап’ястя) до середнього (рухається вся рука) і великого (до руху втягується все тіло) і назад: від великого до маленького.
За точками
Ця проста на вигляд вправа дозволяє розвивати координацію рухів, налагодити контакт ока-руки, навчити виконувати точні дії на папері. Можна використовувати готові точкові/пунктирні малюнки з дитячих книжок або створити контур для з’єднання самостійно.
Як у дзеркало
Причиною некрасивого почерку може бути недостатній рівень розвитку просторового сприйняття. У цьому випадку багаторазове переписування тексту не допоможе. Лише спеціальні вправи. Наприклад, гра «Криве дзеркало». Вона проста: ваша дитина повинна просто повторити за допомогою правої руки ваші дії за допомогою лівої руки. І навпаки.
Знайди скарб
Теж хороша проста гра на просторове мислення. Завдання гри – пошук захованої речі. Педагог або батьки дають вказівки в ході дії: «Дійди до столу, повернися праворуч, дойди до вікна, повернись ліворуч…» і т.д. Дитина вже змінила напрямок руху, інакше діти орієнтуються тільки на предмет, а не на зазначений напрямок.
Менше, та краще
Письмо – це дуже складно для дитини. Тому головна порада – не перевантажуйте її. Плануйте заняття так, щоб письмо займало не більше ніж 15 хвилин. Якщо дитині треба багато написати, значить, розбийте цей текст на етапи. І, звичайно, більше грайте, не забуваючи при цьому відточувати необхідні навички. Красивий почерк вашої дитини і гнучкого мислення!
Якщо у Вас є новини, питання, пропозиції щодо співпраці – пишіть на mini.rivne@gmail.com