Створення сім’ї — це хвилюючий процес, який вимагає особливої відповідальності майбутніх батьків. Не у всіх він проходить гладко, але з розумним плануванням та використанням доступних репродуктивних технологій клініки Дахно кожна пара має можливість стати щасливими батьками.
Кріобанк — це спеціалізоване приміщення для зберігання репродуктивного матеріалу. Сам репродуктивний матеріал зберігається у спеціальних судинах Дюарах, наповнених рідким азотом. Основна роль кріобанку полягає у наданні пацієнтам можливості зберегти свій якісний репродуктивний матеріал. Це може бути особливо важливим для тих, хто стикається з медичними показаннями, які вимагають відкласти своє рішення про батьківство.
Що таке кріоконсервація?
Кріоконсервація репродуктивного матеріалу – це процес заморожування та зберігання сперми, яйцеклітин або ембріонів за дуже низьких температур (зазвичай близько -196 градусів Цельсія). Інша назва процедури кріоконсервації репродуктивних клітин — вітрифікація.
Ця техніка забезпечує збереження структури та життєздатності репродуктивного матеріалу протягом тривалого часу, що дозволяє пацієнтам використовувати їх у майбутньому. Клітини піддаються швидкому впливу наднизьких температур, за рахунок чого метаболізм у них зупиняється, а життєдіяльність зберігається після розморожування.
Коли потрібна кріоконсервація?
Основна мета кріоконсервації полягає у наданні пацієнтам можливості керувати своїм репродуктивним життям. Найчастіше за цією послугою звертаються у таких випадках:
- необхідність відкласти рішення про батьківство без втрати репродуктивного потенціалу;
- погані показники спермограми, що вимагають відбору та накопичення достатнього обсягу сперматозоїдів;
- необхідність проходження променевої або хіміотерапії за наявності репродуктивних планів на майбутнє.
Сама суть цього процесу досить проста — зібрати, заморозити та зберегти генетичний матеріал для використання в майбутньому, коли з’явиться бажання чи можливість завести дитину.
Наскільки безпечна кріоконсервація сперми, ооцитів, яйцеклітин та ембріонів?
Кріоконсервація — безпечна та ефективна технологія. Крім того, вона постійно вдосконалюється, використовуючи ефективніші методи заморожування для мінімізації ризиків. Це, у свою чергу, забезпечує високу життєздатність гамет та ембріонів при подальшому використанні.
Як зберігається біоматеріал?
Кріобанк забезпечує ідеальні умови зберігання репродуктивних матеріалів відповідно до положень наказу МОЗ України №787 від 09.09.2013. У спеціальних судинах під стабільно низькими температурами зберігаються ембріони та статеві клітини, а професійне управління та моніторинг гарантують, що вони зберігаються в оптимальних умовах для підтримання їх якості та життєздатності.
Найчастіше контракти на зберігання генетичного матеріалу укладаються на рік, але за бажанням пацієнтів цей термін можна продовжувати — від цього якість та життєздатність клітин не знижуються. Відомі випадки, коли для успішного запліднення було використано ембріон, що зберігався у кріобанку 12 років.
Етичні аспекти
У роботі з кріобанками виникають етичні питання, такі як терміни використання заморожених гамет та ембріонів, доля “запасних” клітин, а також права донорів.
Так, багато клієнтів кріобанків хвилює питання — що відбувається з іншими клітинами після успішного розморожування та використання однієї чи кількох з них?
Доля цих клітин визначається самим донором — надлишкові гамети можна утилізувати, продовжувати зберігання для подальшого використання, або дозволити їх використання іншими пацієнтами.
Скільки коштує кріоконсервація?
Незважаючи на поширений стереотип, така послуга може бути доступна більшості. Вартість кріоконсервації залежить від кількох факторів: кількості консультацій та процедур, що використовуються осередків для кріохоронення, термінів зберігання, а також від типу клітин.
Якщо у Вас є новини, питання, пропозиції щодо співпраці – пишіть на mini.rivne@gmail.com