Стоматолог-ортодонт: “Зіпсовані молочні зуби – вхід для інфекцій…”

Гарні, доглянуті зуби – це не тільки естетика посмішки, а й одна з важливих складових здоров’я дитини. Ротова порожнина,  пов’язана нервовою та кровоносною системою та іншими органами.

Навіть один хворий зуб може вплинути на здоров’я всього організму. Переконання, що зіпсовані молочні зуби не потрібно лікувати, – хибне, бо насправді, це “двері” для багатьох інфекцій, що можуть не тільки зіпсувати здоров’я дитині та нерви батькам, але й суттєво зменшити сімейний бюджет.

Як правильно доглядати за зубами дитини, які існують профілактичні заходи для підтримки здоров’я дитячих зубів, та на інші найпоширеніші серед батьків запитання, відповідає лікар-ортодонт вищої категорії стоматологічної клініки «Майстер-Стом Центр» Наталія Майструк.

Довідка

Наталія Майструк – лікар-ортодонт вищої категорії.

Місце роботи: м. Рівне, стоматологічна клініка “Майстер-Стом Центр”. Стаж: 18 років.

Спеціалізація: стоматолог-ортодонт вищої категорії, член асоціації ортодонтів України. Постійно підвищує рівень кваліфікації як в Україні, так і за її межами (стажування у Данії, Німеччині).

Міні Рівне: “У якому віці варто вперше відвідати стоматолога, як часто дитину потрібно показувати стоматологу (ортодонту)?”

Наталія Майструк: “Перші ознаки патології (неправильне прикріплення вуздечок губ і язика) або власне патологію (розщілини альвеолярного паростка, піднебіння) діагностує неонатолог ще в пологовому будинку. А дітям без ознак патології до ортодонта вперше потрібно звернутися у 3-4 роки, до дитячого стоматолога – у 2-3 роки на профілактичний огляд (подальші огляди раз на 6 місяців). Дитина, що проходить ортодонтичне лікування, повинна оглядатися ортодонтом 1 раз на місяць”.

Міні Рівне: “Що саме впливає на формування прикусу: генетика чи, можливо, є залежність від того, як доглядають за зубами, харчування та спосіб життя дитини?”

Наталія Майструк: “Існує ряд причин виникнення зубо-щелепових аномалій. Перш за все, це генетичний фактор. Дитина може успадкувати розміри й форму зубів, щелеп, від одного з батьків або одночасно від тата і мами. У цьому випадку “широким” татовим зубам буде мало місця у вузькій маминій щелепі. Тобто порушується співвідношення розмірів зубів і щелеп. Це дуже спрощений варіант. Також спадковими можуть бути порушення розвитку емалі та дентину, аномалії розвитку щелеп, порушення прикусу тощо. Варто виокремити ще й ендокринний фактор: порушення функціонування щитоподібної залози, наднирників, що спричиняє раннє або пізнє прорізування зубів, неправильний розвиток зубів, щелеп та м’язів обличчя.
Я б ще виділила такі фактори розвитку патології після народження дитини: неправильне штучне вигодовування, порушення носового дихання, шкідливі звички (сон з закинутою назад головою, сон з кулачком під щокою, смоктання язика або пальців), харчування м’якою перетертою їжею, не лікований карієс молочних зубів”.

Міні Рівне: “Чи впливає стан здоров’я молочних зубів на стан постійних? Серед батьків досить популярна думка, що молочні погані випадуть, а виростуть постійні: здорові, рівні та гарні. Чи є так насправді?”

Наталія Майструк: “Насправді, нелікований карієс і раннє видалення молочних зубів спричиняє деформацію зубних рядів, порушує подальший розвиток щелеп. Ускладнення карієсу молочних зубів може спричинити періостит і остеомієліт, та загибель зародків постійних зубів”.

Міні Рівне: “Які існують методи виправлення патологій прикусу?”

Наталія Майструк: У ранньому віці це міогімнастика. Вправи для м’язів щелепно-лицевої ділянки. Найкращий вік 4-7 років – дитина вже може зрозуміти, що просять її зробити. Вправи перетворюють у веселу гру з батьками або друзями. Ще один спосіб – знімні ортодонтичні апарати (одно- або двощелепові пластинки). Ці апарати можуть застосовуватися з раннього віку, виправляти положення зубів, співвідношення щелеп та сприяти усуненню шкідливих звичок.
Брекет-системи діють на зуби та щелепи у трьох площинах, оптимальний і максимально швидкий ефект дають у підлітковому віці, у старшому віці – лікування триваліше. У нашій клініці часто мами й діти носять брекети одночасно. У окремих випадках потрібна допомога щелепно-лицьового хірурга.

Міні Рівне: “На що звертати увагу під час вибору системи корекції прикусу?”

Наталія Майструк: “Перший вагомий фактор – це вік дитини. Розуміння дитиною того, що від неї вимагають. Наприклад, дворічній дитині важко зняти відбиток для пластинки, бо вона не зможе 4 хвилини сидіти з відбитковою масою у роті, а трирічний малюк свою пластинку може просто комусь подарувати. Також важливо проінформувати ортодонта про те, чи займається дитина спортом, який може спричинити травму. У таких випадках необхідне виготовлення захисної капи, якщо зафіксована брекет-система, або присутнє лікування за допомогою знімних ортодонтичних апаратів. Необхідно так само проінформувати про наявність у дитини алергій на пластмаси або будь-які метали та їх сплави”.

Міні Рівне: “Скільки часу потрібно для виправлення ортодонтичних проблем?”

Наталія Майструк: “Це дуже індивідуально. Від 6 місяців до кількох років. Стверджувати можна лише те, що раннє звернення до ортодонта значно скорочує терміни лікування”.

Міні Рівне:  Чи є якісь специфічні умови догляду за зубами під час носіння брекет-систем? З якого віку їх можна ставити?

Наталія Майструк: Терміни фіксації брекетів я описала вам раніше, але зазначу ще раз – у підлітковому віці, можна раніше, якщо вже прорізані всі або майже всі постійні зуби, окрім сьомих і восьмих.

Мої рекомендації по догляду за ротовою порожниною в ортодонтичних пацієнтів такі:

  • пластинки: чистити зуби двічі на день після сніданку і вечері, є спеціальні пасти для ортодонтичних конструкцій, але можна чистити й звичайними;
  • якщо ж рекомендовано їсти з пластинками, то зняти їх після цього і прополоскати; якщо якийсь елемент апарату “натер” ясна, то зняти апарат, записатися до ортодонта і за 2 години ДО консультації лікаря знову зафіксувати апарат у роті;
  • брекет-системи: існують різні види щіток, переважно дитина з брекетами повинна використовувати три, метод використання пояснює гігієніст або асистент ортодонта у клініці, на початкових етапах бажаний контроль батьків;
  • після їди потрібно полоскати ротову порожнину;
  • протягом усього лікування уникати вживання дуже твердої, в’язкої їжі (карамельки, іриски), не відкушувати великі шматки фруктів, м’яса, це може пошкодити недешеву брекет-систему.

Міні Рівне: “Чому важливо потрапити до професійного ортодонта? Які є ризики з боку здоров’я зубів, якщо система корекції прикусу підібрана неправильно?”

Наталія Майструк: “Щоб не обдурити свої сподівання. Потрапивши до лікаря-стоматолога без ортодонтичної освіти, який просто ставить брекети, як на мене, – це ризик. Можна не лише не отримати бажаного результату і витратити гроші, а й що найголовніше- втратити час. Якщо ортодонтичний апарат підібраний не правильно, це може не виправити й навіть, що частіше трапляється, ускладнити патологію. У цьому випадку навіть професійному ортодонту буде важче допомогти вашій дитині”.

Міні Рівне: “Які способи знечулення (знеболення) застосовують на разі дітям під час лікування зубів? Чи є до них протипокази? Обмеження по віку?”

Наталія Майструк:Знечулення – це втрата больової чутливості, яка виникає через застосування певних медичних препаратів і впливає на периферичну (місцеве знечулення) або центральну (загальний наркоз, медикаментозний сон) нервову систему. У дитячій стоматології застосовують обидва методи залежно від показів.

Знечулення центральної нервової системи. Покази: травматичні втручання, алергії на місцеві анестетики, хірургічні втручання у дітей до 3-ох років, велика кількість зруйнованих зубів, психічні захворювання, непереборний страх перед стоматологічним втручанням.

Протипокази: гострі інфекційні захворювання у дитини, певні серцеві і ендокринні захворювання, виражена анемія тощо.

Знечулення периферичної нервової системи може бути ін’єкційне (“з уколом”) або неін’єкційне, наприклад за допомогою спеціального гелю.
Покази: будь-яке стоматологічне втручання у дитини, що супроводжується болем.

Протипокази: алергія на анестетик, сильний страх”.

Міні Рівне: Як правильно доглядати за дитячими зубами?

Наталія Майструк:Метою гігієнічного догляду за порожниною рота є очищення її від залишків їжі, нальоту і мікробного вмісту. ВООЗ визначила, що чищення зубів дитиною двічі на день протягом двох років знижує інтенсивність ураження карієсом на 30-40%. Проте переважна більшість дітей має незадовільний стан ротової порожнини, що свідчить про недотримання ними гігієнічних норм і невміння правильно доглядати за зубами та яснами.

13 правил здорової усмішки від лікара-ортодонта Наталії Майстук

  1. Батьки повинні доглядати за зубами дитини з моменту прорізування першого зубчика – очищувати марлевою тканиною, пізніше дуже м’якою зубною щіткою. Навчати дитину чистити зуби можна з двох років, а контролювати цей процес потрібно до десятирічного віку.

2. Заохочуйте дитину чистити зуби двічі на день. Якщо вона робить це недбало, робіть це разом. Можна виділити вранішній або вечірній час для чищення зубів усією сім’єю, це весело і корисно.

3. Використовуйте таймер або щітки з запрограмованою тривалістю музики, щоб дитина могла розуміти скільки часу потрібно чистити зуби.

4. Зубні пасти поділяють на 2 основні групи: гігієнічні, що призначені для очищення зубів, та лікувально-профілактичні, до складу яких входять біологічно активні та лікувальні речовини. Застосовувати пасти другої групи дитина може виключно за призначенням стоматолога. До складу переважної більшості дитячих зубних паст входить фтор, його вміст не повинен перевищувати 0,023%.

5. Вибір зубної щітки залежить від віку дитини. Малюкам рекомендовано купувати дуже м’які щітки, підліткам – середньої жорсткості. Розмір робочої частини щітки (головки) залежно від віку: 2-5 років – до 2 см, 5-7 років – 2,5 см, 7-10 років – до 3 см.

6. Дитина, яку лікують за допомогою брекет-системи, повинна використовувати ще й спеціальні ортодонтичні зубні щітки.

                                        Спеціальні ортодонтичні зубні щітки
                                                                 Щітка для брекет-системи

7. Стоматологи помічають, що діти чистять найкраще фронтальну (передню) поверхню зубів, трошки гірше – жувальну і майже не чистять язикову, тобто ту, що не бачать. Маленькі діти з більшим задоволенням чистять нижні зуби, ніж верхні. На це слід звернути увагу.

8. Замінюйте на нові свої та дитячі зубні щітки раз на 3 місяці або частіше. Зубну щітку потрібно поміняти раніше, якщо видно, що щетинки зламані або розпушені, кольоровий індикатор (якщо є) змінив забарвлення або малюк дав свою щітку покористуватися товаришеві.

9. Навчайте дитину використовувати флоси (міжзубні нитки), особливо ввечері, для очищення контактних поверхонь зубів. Флоси виготовлюються з нейлону і шовку (з воском або без), округлої або плоскої форми. Також вони можуть бути насичені фтором. Плоска вощена нитка зручніша для дитячого використання.  Самостійне застосування флосів рекомендоване з десятирічного віку.

Флос або зубна нитка
Техніка використання зубної нитки

10. Дитина повинна знати, що окрім зубів і ясен, щоденно потрібно очищувати язик за допомогою спеціально щіточки для нього. Саме наліт на язику переважно спричинює неприємний запах з роту, особливо у підлітковому віці.

Щітка для язика

 

Спосіб використання щітки для язика

11. Дитина може використовувати ополіскувачі профілактичної, а при потребі лікувальної дії. Це водні розчини (зверніть увагу, що випускають і спиртові, які заборонені для використання у дитячому віці), до яких додають вітаміни, антисептики тощо.

12. Збалансуйте дієту дитини, наситивши її вітамінами і мінералами, що допоможе підтримати здоров’я зубів і ясен. Варто зазначити, що є діти, які не можуть або не хочуть споживати молочні продукти, що забезпечують організм кальцієм. У цих випадках до харчового раціону додають такі продукти як тофу, горіхи, насіння (особливо кунжут), шпинат, апельсини, ківі, консервовану рибу з м’якими кісточками.

13. Відвідуйте стоматолога мінімум двічі на рік для огляду ротової порожнини дитини і професійної гігієни“.

Секрет здорової та сяючої посмішки – це системний, грамотний догляд за ротовою порожниною та вчасне звернення до спеціаліста. Бережіть перлинки, які подарувала вашій дитині природа.

 

Поділіться статтею у соціальних мережах з друзями!

Готліб Анна

автор статей, журналіст, копірайтер

Залишити відповідь