Site icon Міні Рівне

Сім революційних змін в середній освіті

Діти не вчитимуть таблицю множення, а оцінки скасували! – такі «страшилки» розповідають про реформу середньої освіти, яку зараз почала міністр освіти Лілія Гриневич. Ми вирішили розібратися – що саме тепер буде змінено в школі?

Нові ідеї міносвіти просто вражають. Мало не вперше в новітній історії України реформою освіти займаються не якійсь відірвані від життя чиновники, а найкращі батьки, вчителі та науковці. Вчитель тепер «агент змін», йому дають більше свободи. Учнів будуть вчити «проактивності», компетентностям, а не тільки знанням, готувати до життя, а не примушувати повторювати формули. Читаєш цю концепцію і жалкуєш, що самому не доведеться вчитися в такій школі.  Щоб зрозуміти масштаби задумів нинішнього керівництва Міносвіти, треба знайти трохи часу та прочитати всі 35 сторінок проекту «Нова школа». Ми вибрали десять пунктів, які нас найбільше вразили.

1.В початковій школі з 1-го по 4-й клас скасовуються оцінки. Більше того, як пишуть автори концепції, «буде змінено підходи до оцінювання результатів навчання. Оцінки слугуватимуть для аналізу індивідуального прогресу і планування індивідуальної швидкості, а не ранжування учнів. Оцінки розглядатимуться як рекомендація до дії, а не присуд».

2.«Школи будуть зобов’язані оприлюднювати всі кошти, які надходять з бюджету та з інших джерел» — сказано в проекті. Тобто, коли наступного разу на батьківських зборах у вас проситимуть гроші «не ремонт» чи ще на щось, вимагайте у директора фінансовий звіт.

3.Вчителям дадуть свободу у викладанні. «Учитель зможе готувати власні авторські навчальні програми, власноруч обирати підручники, методи, стратегії, способи і засоби навчання», — написано в проекті. Для вчителів, які раніше страждали від різних «методичних вказівок» і вимушені були буквально повторювати деякі застарілі програми — це шанс зробити уроки дійсно цікавими.

4.Держава сама створює конкуренте середовище в середній освіті і фактично дозволяє домашню форму навчання —  «Законопроект передбачає дистанційну, мережеву, змішану форми здобуття освіти в інституціях, екстернатну і сімейну (домашню) форми індивідуальної освіти, педагогічний патронат з належним визнанням результатів такого навчання».

5.Поступовий перехід по 12-річного навчання, який завершиться в 2029 році. У більшості країн ЄС середня освіта вже давно триває 12 років.

6. «Для учнів з особливими потребами буде створено умови для навчання спільно з однолітками. Для таких дітей буде запроваджено індивідуальні програми розвитку, включаючи корекційно-реабілітаційні заходи, психолого-педагогічний супровід», — сказано в проекті.  Досі таких дітей навчали окремо від звичайних і батькам дуже важко було зберігти такі класи.

7.Учні матимуть свободу вибору предметів та рівня їхньої складності. З’явиться можливість навчання в різновікових предметних або міжпредметних групах. «Потребує змін також організація простору й класу: крім класичних варіантів, буде використано новітні, наприклад, мобільні робочі місця, які легко переорієнтовувати для групової роботи».

P.S. Поки ця концепція не втілена в життя — новий закон про освіту ще не ухвалено, більше того, потрібно кілька підзаконних актів щоб всі зміни стали реальністю. Але тепер батьки мають нову «дорожню карту» реформ освіти бачать як саме міністерство збирається змінити школу. Булінг з боку однокласників, байдужість вчителів, будь-які інші проблеми в школі тепер можна вирішувати набагато ефективніше. Не просто приходити до директора чи виступати на батьківських зборах, а вказувати яким саме положенням найбутнього закону протиречать вчинки чи погляди вчителів. За вами, батьки, тепер не лише ваші погляди на освіту, а аж ціле міністерство!

 

Джерело

Exit mobile version