Site icon Міні Рівне

Депресія у дітей та підлітків

В українському суспільстві заведено вважати, що депресія — це “не така то й вже хвороба”, а коли дорослі чують про депресію у дітей, то це викликає у них, як мінімум здивування. Але депресія у дітей існує — і це не просто “поганий настрій”, це небезпечне захворювання, яке може мати летальне закінчення для життя (суїцид). Тому рання діагностика, вчасне лікування та обізнаність батьків — запобігають суїциду як крайній спробі позбавлення цього стану. Адже самогубство це не “небажання жити”, самогубство — це спроба завершити той стан, у  якому перебуває дитина. Депресія — це як “маленька смерть”, бо саме це захворювання призводить до ізоляції та небажання жити.

Цей матеріал — звернення до батьків та педагогів і мета його — звернути увагу на стан дитини, на її емоційні переживання та як можна відрізнити знижений настрій від проявів депресії. Тому що життя важливіше, аніж будь-які проблеми…



Факти та статистика про депресію у дітей та підлітків

Причини депресії у дітей

Єдиного фактора, котрий розвиває депресивний розлад, не встановлено. Є різні теорії та фактори, які намагаються пояснити причини виникнення депресії.. Ми можемо успадковувати та мати схильність до депресії, що розвивається під впливом різних факторів.

Ось деякі з них:

Що може спровокувати депресію у дітей та підлітків?

Прояви депресії у дітей

Депресію досить важко розпізнати та діагностувати (особливо у дітей), тому що вона має свої “маски” та симптоми дитячої депресії можуть не бути такими явними як у дорослих. Але як у дорослих так і у дітей, депресія має 3 основних прояви:

  1. Втрата відчуття насолоди та неможливість отримувати задоволення (особливо від того, що радувало завжди);
  2. Спад настрою;
  3. Зниження енергії, брак сил (навіть на прості щоденні справи, наприклад приймання їжі, гігієна).

Для встановлення діагнозу всі симптоми повинні мати:

Діагностувати депресію у дітей досить непросто, оскільки вона може бути маскованою і це є своєрідною відповіддю дитини, або підлітка на саме захворювання (його намагання подолати цей  стан).

Масками депресії можуть бути: вживання психоактивних речовин (алкоголь, наркотики); відмова від їжі; перебування в інтернет спілкуванні/іграх більшої частини дня. Дитина/підліток із депресією постійно шукають способи подолання поганого самопочуття і ці способи є не завжди безпечними. Тому батьки та педагоги можуть зосереджуватись у способах “зміни поведінки” та покаранні за погані звички, при цьому основна причина — не виправляється.

Ще одним, мабуть, найважливішим і найтривожнішим симптомом, є спроби дитини або підлітка повідомити про самогубство і спроб здійснити його. Існує міф про те, якщо людина говорить про самогубство і не вчиняє його, то вона так “жартує” і тільки намагається залякати інших. Але це не так. А у дітей ця грань між “думаю/хочу налякати й зроблю” — досить тонка. У 80% підлітків, які вчиняли спроби самогубства та 60% тих, хто покінчили життя самогубством страждали від розладів настрою. Якщо ваша дитина говорить про самогубство, вчиняє планування, намагається попрощатись (явно або завуальовано), дарує свої речі, має підвищену схильність до ризикованих дій та захоплень, часто говорить про смерть, має ознаки самоушкоджень (порізи, роздряпування, шрамування). До будь-яких із цих проявів варто відноситись з максимальною обережністю та вживати заходів, шукати допомогу.

Що можуть помічати педагоги та батьки?



Профілактика дитячої депресії. Як бути батькам?

Варто сказати, що однією із найважчих причин лікування депресії є неприйняття батьками депресії (симптомів) як хвороби. Бо реакція батьків на дитячі проблеми є непростою. Вимоги до дитини, посилення контролю, вимагання гарного навчання — все це може підсилювати симптоми хвороби. Усім нам дорослим важливо формувати терпимість, прийняття помилок дитини. Адже надмірні вимоги, критика, порівняння — це все те, що формує надмірний, токсичний перфекціонізм. Варто пам’ятати, що помилки — це частина навчання; потрібно підкреслювати та хвалити за намагання та зусилля, які докладає дитина. Важливо зрозуміти. що посилюючи контроль, посилюючи покарання за “погану поведінку” — ви не отримаєте бажаного результату, а навпаки посилите прояви депресії.

Батьківське прийняття та підтримка — це те, на чому базується подолання будь-яких труднощів.

Що ви підозрюєте наявність депресії у дитини?

І насамкінець, життя будь-якої дитини важливіше будь-якої школи та успішності в ній. Лишайтесь чуйними та уважними батьками.

Читати більше: Які сучасні методи виховання погано впливають на розвиток дитячого мозку

Exit mobile version