Ви володієте іноземною мовою і хотіли дати свої знання дитині? У вас є бажання навчити дитину мови, але ви не знаєте з чого почати?
Перше, що я вам пораджу, зібрати всю вашу енергію і знання, та впевнено йти до цілі. Відомо, що чим більше мов знає дитина, тим «гнучкіший» її мозок.
Білінгви, тобто ті, хто володіє двома мовами, легше перемикатися з однієї справи на іншу. Також важливим фактом є і те, що діти з народження і до п’яти років з легкістю оволодівають мовами. Не однією, і не двома, а декількома! Саме в цей період мовна матриця найкраще сприймає мови.
Діти запам’ятовують на слух, а що може бути легше? Це не зубріння, якому нас так вчать в школі, і навіть не багаторазове повторення, це ненав’язливе порівняння слова із його значенням.
Після 5 років, на жаль, наш мозок втрачає цю здатність. І лише тоді метод багато багаторазового повторення стає не таким вже й страшним… Отже, якщо після всіх фраз вище, у вас є сумніви, тоді пропоную 8 порад щодо організації цього процесу.
Правило №1 Впевненість у собі
Можливо ви є носієм, або володієте мовою лише на початковому рівні. Як в першому, так і в другому випадках, ви сміливо можете давати знання. Для цього, головне, бути впевненим, що ви робите корисну справу і слідувати правилам нижче.
Правило №2 Систематичність
Навчання мови вимагає від вас чималих зусиль, тому чи не найперше, що маєте зробити, це дати собі слово, що ви будете систематично працювати зі своє дитиною. Погоджуюсь, що «працювати» звучить досить грубо, тому ні в якому разі не уявляйте, щось на зразок уроків в школі, коли потрібно сидіти на одному місці та 45хв насильно запам’ятовувати матеріал. Я маю на увазі інше. Дайте собі слово, що кожен день будете говорити, як мінімум 20 фраз на мові, яку хоче навчити. А можливо, ви готові приділяти дві години, або, взагалі, ви хочете розподілити дві мови між татом і мамою. Знайдіть те, що буде найзручніше саме вам.
Правило №3 Емоційність
Відсутність емоційності може призвести до небажання вчити мову або відсутності високого результату. Наведу приклад: фраза «The car is moving fast», її можна сказати монотонним голосом, а можна сказати дуже швидко, тим же передати значення. Не секрет, що емоційність потрібна, навіть у рідній мові. Коли вживаємо пестливі слова, ми також передаємо свою експресію.
Правило №4 Повне занурення
Ви може почати з назв іграшок, якими грається ваша дитина. Але чи цього достатньо? Варто максимально занурити дитину в атмосферу мови, яку вивчаєте. Вона має стати природною. Наприклад, використовуйте під час буденних справ: коли снідаєте, коли приймаєте ванну. Вмикайте мультфільми та читайте книги, співайте і танцюйте, грайте в пальчикові ігри, познайомте з іншими однолітками або дорослими, які володіють тією ж мовою.
Правило №5 Актуальність лексики
Теми, які ви оберете для вивчення, мають бути максимально близькі для малечі. Наприклад, для дитинки 7 місяців ви можете називати свої частини обличчя, робити рухи і коментувати їх. Коли дитині рік і вона в захваті від тварин, вивчіть і їх. Звертайте увагу, який словниковий запас актуальний саме в цей період.
Правило №6 Позитив
Нічого не робіть примусово. Це стосується і особисто вас, і дитини. Якщо дитині не подобається те, що ви робите – зупиніться, можливо, варто знайти інший підхід, можливо, ви забули про емоційність або стали дещо нав’язливі. Причин може бути безліч, але, якщо вам або дитині це не приносить задоволення, припинить та проаналізуйте те, що робите. Можливо це сигнал, щоб щось змінити?
Правило №7 Взаємодія
Вивчення мови має бути двостороннє. Тобто, дитина повинна взаємодіяти із вами чи книгою, чи іграшкою. Тут випливає негативна сторона перегляду мультфільмів чи інших відеоматеріалів, адже під час такого навчання, дитина є лише спостерігачем. Так, звісно, словниковий запас буде збільшуватися, але в такий спосіб збагачується лише пасивний словниковий запас. Ефективність такої взаємодії дуже мала. А тепер уявимо читання книги з мамою чи татом. По-перше, дитина чує мову, по-друге, вона може поставити питання і отримати відповідь, або мама чи тато має можливість спонукати до розмови. Іншими словами, взаємодія – це стимулювання використовувати пасивний словниковий запас, збільшуючи, таким чином активний словниковий запас. Як
зультат – вміння говорити на мові, якої навчаємо.
Правило №8 Саморозвиток
Якщо ви володієте високим рівнем мови, якої хочете навчити, це чудово! Але і цього може бути не достатньо. Якщо це не ваша рідна мова, то ви можете зіткнутися зі незнанням багатьох простих слів. Знати мову не достатньо, потрібно знати і культуру спілкування, особливо з маленьким дітьми. Але, якщо у вас низький рівень це теж не причина зупинятися. Не бійтеся заглядати в словник. Шукайте відповіді на свої запитання. Є безліч груп в соцмережах, курсів, де батьки та педагоги діляться своїм досвідом навчання другої мови. Знайдіть ті, які будуть до вподоби вам. Обов’язково шукайте натхнення! Це один з найважливіших механізмів. Вчіться разом із дитиною. Повірте, їм теж є, чому вас навчити!
Сподобалась стаття! Не забудьте поділитися нею з друзями,
та напишіть нам як ви вчите іноземну мову разом з дітками. Нам цікавий ваш досвід!
Мама Маркушича, прихильниця раннього розвитку, вчителька англійської.
Навчу ваших діток любити англійську)