День, коли я перестала поспішати
“Коли живеш божевільним життям, кожна хвилина на рахунку. Постійно відчуваєш, що повинен звіритися зі списком і кудись бігти. І як би ви не намагалися розподілити свій час і увагу, і скільки б різних завдань не намагалися вирішити – у вас все одно не вистачає часу, щоб все встигнути.
Такою було моя життя протягом двох божевільних років. Мої думки і вчинки контролювали електронні повідомлення і заповнений вщерть розклад. І хоча всіма фібрами душі я хотіла знайти час для всіх справ в моєму перевантаженому плані, у мене це ніяк не виходило.
А шість років тому на мене зійшло благословення в особі спокійної, безтурботної, зупинись-і-понюхай-троянду дитини.
- Коли мені потрібно було йти, вона починала шукати блискучу корону в моїй сумці.
- Коли мені потрібно було бути десь п’ять хвилин тому, вона вимагала пристебнути її іграшкову тварину до сидіння автомобіля.
- Коли мені потрібно було швидко перекусити в кафе, вона раптом зупинялася говорити з літньою жінкою, схожою на її бабусю.
- Коли у мене було тридцять хвилин, щоб добігти кудись, вона просила мене зупинити коляску, щоб приголубити кожну собаку, повз яку ми проходили.
- Коли мій день був повністю розписаний, починаючи з 6 ранку, вона просила мене розбити яйця і дуже повільно і обережно починала розмішувати їх в мисці.
Ця безтурботна дитина була для вічно поспішаючої мами справжнім подарунком. Але тоді я цього не розуміла. Коли ти живеш божевільним життям, твоє бачення світу стає вузьконаправленим – ти бачиш тільки те, що йде наступним на порядку денному. І все, чого не можна було поставити галочку в розкладі, було марною тратою часу.
Всякий раз, коли моя дитина змушувала мене відійти від розкладу, у мене була відмовка: «У нас немає на це часу». Отже, два слова, які я найчастіше говорила моїй маленькій любительці життя були: «Давай, швидше».
Я починала свої пропозиції з них.
Давай швидше, ми запізнюємося.
І закінчувала пропозиції ними.
Ми все пропустимо, якщо ти не поквапишся.
Я починала свій день з них.
Поспішай і їж свій сніданок. Поспішай і одягайся.
Я закінчувала свій день ними.
Швидше почисть зуби. Швидше лягай в ліжко.
І хоча слова «скоріше» і «поквапся», мало або зовсім ніяк не впливали на швидкість моєї дитини, я все одно їх говорила. Навіть частіше, ніж слова «я люблю тебе».
Правда очі коле, але правда лікує … і допомагає мені стати такою мамою, який я хочу бути.
Але одного разу все змінилося. Ми забрали мою старшу дочку з дитячого саду, приїхали додому і виходили з машини. Це відбувалося не так швидко, як хотілося б для моєї старшої, і вона сказала своїй маленькій сестрі: «Яка ж ти повільна!». І, коли вона схрестила руки на грудях і з досадою зітхнула, я побачила в ній себе – і це було жахливе видовище.
Я постійно тиснула, підштовхувала і квапила маленьку дитину, яка просто хотіла насолоджуватися життям.
У мене відкрилися очі. І я раптом ясно побачила, якої шкоди моє квапливе існування завдає обом моїм дітям.
Мій голос тремтів, я подивилася в очі своїй доні і сказала: «Мені так шкода, що я змушувала тебе весь час поспішати. Мені подобається, що ти нікуди не поспішаєш, і я хочу бути такою ж як ти».
Обидві дочки здивовано подивилися на мене, і обличчя молодшої засяяло схваленням і розумінням.
«Я обіцяю бути більш терплячою», – сказала я і обняла свою кучеряву дівчинку, яка сяяла від несподіваної обіцянки своєї мами.
Прибрати з мого лексикону слово «поквапся» було досить легко. Набагато важче було набратися терпіння, щоб чекати мою неквапливу дитину. Щоб допомогти нам обом, я почала давати їй трохи більше часу на збори, коли нам доводилося кудись їхати. Але іноді, незважаючи на це, ми все одно спізнювалися. Тоді, я вмовила себе, що буду спізнюватися, тільки ці кілька років, поки вона ще мала.
Коли ми з дочкою пішли або ходили в магазин, я дозволяла їй задавати темп. І коли вона зупинялася, щоб помилуватися чимось, я проганяла думки про мої плани з голови і просто спостерігала за нею. Я помічала вираження її обличчя, яких я раніше ніколи не бачила. Я вивчала ямочки на її руках і те, як її очі, примружується під час посмішки. Я бачила, як інші люди відгукуються, коли вона зупиняється, щоб поговорити з ними. Я дивилася, як вона вивчає цікавих комашок і красиві квіти. Вона була спостерігачем, і я зрозуміла, що глядачі в нашому божевільному світі – це рідкісні і дивовижні подарунки. Моя дочка була подарунком для моєї бентежною душі.
Обіцянку пригальмувати я дала майже три роки тому. І до сих пір мені доводиться докладати чималих зусиль для того, щоб жити в уповільненому темпі, не відволікатися на щоденну суєту і звертати увагу на те, що дійсно важливо. На щастя, моя молодша дочка постійно мені про це нагадує.
Якось під час відпустки ми з нею поїхали на велосипедах за морозивом. Купивши фруктовий лід, моя дочка присіла за столик біля палатки, захоплено милуючись крижаний вежею, яку тримала в руці. Раптом на її обличчі з’явився неспокій: «Я повинна поспішати, мама?»
Я мало не заплакала. Можливо, шрами минулого квапливої життя ніколи не зникнуть повністю, з сумом подумала я.
І поки моя дитина дивилась на мене, намагаючись зрозуміти, чи потрібно їй зараз поспішати, я зрозуміла, що у мене зараз є вибір. Я могла б сидіти і сумувати, думаючи про те, скільки разів в житті я підганяла її … або я могла б відсвяткувати той факт, що сьогодні я намагаюся робити по-іншому.
Я вирішила жити сьогоднішнім днем.
«Не потрібно поспішати. Тільки не поспішай », – сказала я м’яко. Її обличчя миттєво посвітлішало, і плечики розслабилися.
І так ми сиділи пліч-о-пліч, розмовляючи. Були навіть моменти, коли ми сиділи мовчки, просто посміхалися один одному, милуючись околицями і звуками навколо нас.
Я думала, що моя дитина збиралася з’їсти все до останньої краплі, але коли вона дісталася майже до кінця, вона простягнула мені ложку повну кристалів льоду і солодкого соку. «Я зберегла останню ложку для тебе, мамо», – сказала моя дочка з гордістю.
Я зрозуміла, що я тільки що уклала угоду усього життя.
Я дала моїй дитині трохи часу … і замість, вона віддала мені свою останню ложку і нагадала, що смак стає солодшим, і любов приходить частіше, коли перестаєш так мчати по життю.
І тепер, будь то …
… поїдання фруктового льоду;
… збирання квітів;
… прикріплювання ременя безпеки;
… розбивання яєць;
… пошук морських черепашок;
… розглядання сонечок;
… або просто прогулянка …
… я не буду говорити: «У нас немає на це часу!». Тому що, по суті, це означає: «У нас немає часу на те, щоб Жити».
Зупинитися і насолодитися простими радощами повсякденному житті – це і означає жити по-справжньому.
Повірте мені, я дізналася це від провідних світових експертів з радості життя”.
Автор: Rachel Macy Stafford
Якщо у Вас є новини, питання, пропозиції щодо співпраці – пишіть на mini.rivne@gmail.com