Як прищепити дитині любов до читання
Любов до читання – це звичка, яку потрібно формувати з дитинства. Так як же допомогти дитині «дібрати смаку до читання»?
1. Пам’ятайте, що найкраще лікування – профілактика.
Якщо дитина ще мала і для вас це тема здається чимось далеким і несуттєвим – саме час діяти. Керуйтеся принципом «книги і читання всюди»: дайте дитині можливість безперешкодно грати з книгами, гризти їх, малювати в них (в цьому віці саме так проявляється і розвивається любов до книг, забудьте про дбайливе ставлення – все це потім), будувати з них будиночки та гаражі для машинок і навіть купатися з ними (купіть спеціальні непромокаючі книжки).
Те ж саме – з різними варіантами букв: на кубиках, пластикові букви, вирізані з картону, намальовані на папері, на магнітах і наклейках. Складайте з букв слова, використовуйте картки методики Домана, читайте вивіски і плакати на вулиці.
2. Подавайте особистий приклад.
Читайте самі. Вголос і про себе. Якщо дитина часто бачить батьків з книгами в руках, які захоплено обговорюють прочитане, то ніяких додаткових стимулів може взагалі не знадобитися. Спрацьовує ефект «солоного огірка» – свіжий огірок, опущений в бочку з солоними, набуває такий же смак. У нашому випаду – смак до читання.
3. Вибирайте разом.
Багато дітей (особливо підлітки) не люблять читати через те, що їхні батьки самі вибирають що їм читати і цей вибір їм нецікавий. Хоча б тому, що це не їхній особистий вибір.
Діти обожнюють робити покупки. Зробіть традицією спільний похід в книжковий магазин не рідше одного разу на місяць і дайте дитині можливість вибирати самому з такою умовою: на кожну книжку, яку купує дитина, він зобов’язується прочитати одну книжку із запропонованого вами списку.
Тоді навіть якщо вибір дитини буде не найкращим, ви зможете бути впевнені, що половина з того, що читає дитина – це дійсно хороша література.
4. Захистіть дитину від «Великого Екрану».
Переріжте антену – мотузку з каменем, який гальмує розвиток вашої дитини. Ніщо так не виховує пасивність мислення як перегляд телевізора. Ви можете не погодитися і сказати, що ж є дійсно корисні телепрограми. І ви будете праві. Тільки ось на практиці частка таких програм які реально переглядаються дитиною вкрай мала.
Те ж стосується комп’ютерних ігор та соціальних мереж. Встановіть граничний ліміт часу на ці «наркотичні» заняття (наприклад, 30 хвилин) і умови доступу до них (наприклад, зробити уроки і виконати свою частину роботи по дому). Якщо коротко – фільтруйте те, що дитина бачить з екрану (монітора або телевізора).
5. Винагороджуйте читання.
Людина схильна продовжувати робити те, що, врешті-решт, приводить її до задоволення. Домовтеся з дитиною про привілеї, які вона буде отримувати додатково, якщо кожен день буде прочитувати обумовлений з нею обсяг тексту.
Наприклад, додатковий час за комп’ютером, на півгодини пізніше лягаємо спати, на вихідних разом йдемо в кіно. Нехай дитина перекаже те, що прочитала. Тоді ви будете впевнені, що вона насправді прочитала заданий обсяг, і дасте їй можливість потренувати пам’ять. Здатність ясно викладати свої думки можна і потрібно вдосконалювати. Вона гарантує успіх у житті.
6. Читайте дитині перед сном.
Відомо, що мозок, особливо уява дитини, розвивається не тільки вдень, але і вночі. Прочитайте дитині добру казку або історію на ніч, щоб запустити процеси підсвідомої творчості уві сні. Навіть якщо дитина доросла, вам обом це принесе задоволення.
Спільне занурення в розповідь – прекрасний спосіб налагодити порушений з дитиною контакт. Якщо робити це регулярно, то книга увійде в звичний для дитини ритуал відходу до сну і стане для нього незамінним другом.
7. Читайте по ролях.
Виберіть казку, байку або коротку історію з діалогами, виріжте з паперу персонажів, розфарбуйте їх і приклейте на картонну підкладку з паличкою. Потім присуньте до стіни стіл, накрийте його довгим покривалом, залізьте з дитиною під стіл, і, тримаючи фігурки за палички, просуньте їх між столом і стіною. Ваш ляльковий театр готовий. Ви також можете прикріпити до стіни над столом декорації. Прорепетируйте і покличте на виставу родичів.
Можна також читати за ролями який-небудь кумедний твір з великою кількістю діалогів, просто сидячи поруч з дитиною. Ви обидва отримаєте величезне задоволення.
8. Використовуйте аудіокниги.
Зараз багато чудових творів української та зарубіжної літератури доступні в форматі аудіокниги. Деякі з них представляють собою справжні шедеври театрального мистецтва.
9. «Впроваджуйте» в читаючі групи.
Якщо дитина живе в середовищі однолітків, які люблять читати, то з часом вона зможе мати серед них друзів, а потім і схожі інтереси. Ви можете записати дитину в дитячу групу з вивчення іноземної мови, в театральну студію, в музичну школу, школу образотворчого мистецтва, історичний гурток при краєзнавчому музеї, сходіть з нею на екскурсію на радіо або просто в розташовану поблизу дитячу бібліотеку. У цих спільнотах відсоток дітей, які люблять читати, набагато вище середнього.
10. Скільки можна читати? – Пора писати!
Звичайно, в порівнянні з переглядом телевізора, читання – благо. Активність мислення проти пасивності. Але все ж по справжньому щасливі тільки люди, що займаються продуктивною діяльністю, творчістю в різних його формах. Навчіть дитину використовувати прочитане, наприклад, завівши он-лайн щоденник і коментуючи те, що вона хоче коментувати. Регулярні замітки в щоденнику допоможуть дитині розвинути свій стиль і привести в порядок свої думки.
З нашого особистого досвіду:
Добре стимулює бажання читати самому такий спосіб, як перерване читання, тобто починає читати дорослий і зупиняється на найцікавішому місці. А потім знаходиться купа відмовок, що читати ніколи (при цьому повинні бути реальні серйозні причини, а не відмахування). Дитина бачить, що дорослим дійсно немає часу, і сама тягнеться до книжки.
Автори Міні Рівне впевнені, що ви прочитали багато захопливих книжок, поки вчили читати дітей. Діліться своїм досвідом в коментарях!