Їж що дають. Інструкція до вибагливих діток

Дитина та їжа – тема багатостраждальна для багатьох батьків. Адже голодна дитина – один з найстрашніших маминих кошмарів.

Ось і йдуть мами на різні хитрощі: вмовляння, задобрювання, загрози, готують улюблені страви, пісні співають і навіть танцюють, аби з’їла. Дитина швидко схоплює, що за допомогою їжі можна спритно домагатися свого, наприклад, вимагати цукерку замість супу.

І у батьків починає складатися враження, що цукерки та різні смаколики – єдине, що їсть їхня дитина. Все це перетворює процес поглинання їжі в справжні щоденні баталії, в яких немає переможців: тарілка дитини залишається порожньою, батьки – без сил. Чи є вихід з такої ситуації? Звичайно є, сказав один тато і вирішив взяти годування дитини в свої руки.

Про свої результати він написав у своєму блозі.

Їж, що дають. Інструкція до вибагливих  діток

Не знаю, як у вас, а у мене вдома живе чотирирічний маніпулятор. Крутить-вертить батьками, бабусями-дідусями. І домагається свого. Зокрема, огидно їсть. У вас така ж нісенітниця? Так ось, я це переміг за два дні. А як, читайте нижче. Хто не в курсі, я щасливий батько трьох дівчат. Одній 4 роки з хвостом, двом іншим по рочку. І поки дві малявки не можуть сказати «не хочу-не буду», мама годує їх з ложки. Не завжди успішно, іноді приймає маски з різних каш і овочів, але мова сьогодні не про них. Маніпулятора звуть Мар’яна, їй чотири роки і два місяці. І вона давно зрозуміла, що оточуючі її люди дуже хочуть її нагодувати. Настільки сильно хочуть, що готові за тарілку супу або каші обдарувати її солоденьким печивом чи желейними ведмедиком або черв’яком. В результаті можна шокувати вихователів в саду або перехожих криками дитини: «Тато дав мені черв’яка, а я його з’їла».

Дитина не хоче їсти

Щодня після садка, а що ще гірше, у вихідні, у нас відбувалася боротьба з дитиною. «Я це не їм!», «Я це не буду їсти!», «Я це не хочу!» І ще 42 варіанта цієї фрази. «Я буду кашу», «Я буду макарони». Мама стається, робить кашу, варить макарони. Каша не з’їдається, макарони їсть тато.

Важливе уточнення: У дитини періодично прокидаються ревнощі, а у мами, так і у тата, ніде правди діти, почуття якогось дискомфорту і провини, тому як дітей стало більше, та зважаючи на вік малявки отримують більше уваги (не говоримо про якість), тому дитина і отримує поблажки та продовжує повільно вити з усіх “мотузки””, видозмінюючи ревнощі до уваги до себе. Пошукайте в мережі про кризу 3-х років. Це вона плюс ревнощі в чистому вигляді. У нас навіть є домашня жарт, народжена Мар’яною.

На питання, звідки у нас гарбуз на обід, я став розповідати: «Фермер садить насіння, доглядає за ним, поливає, з нього пробивається через землю паросток, його теж поливають, ховають від сонця, коли занадто жарко, захищають від жуків. Гарбуз зростає, потім фермер його зриває, їде в місто, і там продає татові. Тато приносить гарбуз додому, віддає мамі. Мама миє гарбуз, нарізає, готує з нього смаколики. Ставить на стіл – можна їсти». І тут дочка встряє: «А Мар’яна каже, пффф». Їжею вона не кидається, просто сидить та гіпнотизує тарілку. Чекає, коли її погодує мама з ложечки (пам’ятаємо про ревнощі?). І так тривало досить таки довго.

Як ми вмовляли поїсти

Ми пробували різні методи мотивації – починаючи смаколиками, закінчуючи походами в аквапарк. Серйозно! Я прочитав статтю, що потрібно взяти дуже цінну для дитини подію і, якщо вона не робить, що треба, позбавляти її цієї події. Але похід в аквапарк може статися через півроку, частіше немає сенсу і можливостей, а щодня шантажувати цим не вийде. Так і сталося, «аквапарк» здувся через два дні, так як щовечора: «Я поїла! Завтра в аквапарк?»

Солодощі

Досить сильна мотивація для дитини. Але вона теж не працює. І аргумент, що їжа – вже нагорода, просто тоне в сльозах і вмовлянні. Дитина чудово розуміє – навіщо істи несмачне, якщо є смачне і солодке. І потрібно просто його отримати, чи дочекатися. Так що суп на столі, а у вас скандал, ниття, сльози. Дайте черв’яка. Він там, я знаю! А у тебе на роботі завал, у мами з малюками крики-верески-памперси-турботи, всі ниють, і ти здаєшся. Черв’як загинув в роті маніпулятора з косичками.

Загрози

Класика. Кричати, ставити дитину в кут, виганяти з-за столу. Ще мій батько обіцяв мені ложкою по лобі дати в мої чотири роки. Або одягнути тарілку на голову. Так що я шаную сімейні традиції. Спробував і цей метод, звичайно на словах. І звичайно він не працює. Дитина чує і провину і всі твої слабини і тисне прямо туди. Вдаряється в сльози, зізнається в любові, обіцяє їсти, але тільки не виганяйте в іншу кімнату (навіть з мультиками). Компанійська така дівчинка.

Ще варіанти

Як уже писав, не працює і метод з приготуванням улюблених страв. Не працює прийом їжі спільно з переглядом мультиків.Не працює прийом однаковою їжі з однакових приборів з молодшими сестричками. Не працюють всякі тварини з їжі.

Переломний момент

На один місяць дитина поїхала до бабусі з дідусем, де цілком стерпно їла, але побачивши маму і тата, а також сестричок, включив стару платівку. І вже вмовляння бабусь і дідусів перестали працювати. Весь цей час я говорив: «Не хочеш – не їж». Але ініціативу перехоплювали жінки, годуючи з ложечки, лякаючи хворим животиком і що його треба задобрити.

Тиран

Після повернення додому, через пару тижнів, в особливо нервовий день, Мар’яна стала нити, дружина стала вмовляти, малі стали плакати, я не витримав, і з криками: «Скільки можна ???» кинув з усієї сили тарілку дочки в раковину через всю кухню. Вигнав дитину в іншу кімнату, сказавши, що вечерю закінчено. Тарілка не розбилася, пластикова, кашею була забруднена вся кухня, дружина, діти. Мар’яна не очікувала, що я вибухну. Вважала за краще більше не нити в цей день, спокійно відмиваючи кухню разом з дружиною.

Після того, як кухня була відмита, а я прийшов в себе, було сказано дружині, що, починаючи з сьогоднішнього дня (п’ятниця), дитина вступає в моє повне розпорядження. Що забороняється будь-яким чином брати участь в прийомі їжі дитиною. Що ні словом, ні ділом вона не заважатиме мені робити, що я захочу. Все що стосується їжі – тільки через мене.

Втомившись від декількох місяців боротьби, їй залишалося тільки погодитися. Укладаючи Мар’яну спати, я пояснив, чому я кидався тарілкою і кричав. Для мене і для неї важливо було зрозуміти, що лаюся я не на неї, а на її поведінку.

Що було зроблено пізніше

  1. На кухні була прибрана вся їжа. Абсолютно вся. Включаючи хліб, сухарики і та їжа, яку Мар’яна не їсть – сушені фрукти або боби в банках. Все було заховано.
  2. Дитина вранці прослухала коротку лекцію про те, що є сніданок, є обід та вечеря. І тепер ми будемо їсти, тільки коли стрілки на годиннику в певному місці. (У вихідні будемо робити обклеювання годиника пояснюючими картинками, щоб простіше було орієнтуватися, хвилинна стрілка буде знята.)
  3. Що поки стрілки на годиннику не встануть куди треба, їсти не дадуть. Якщо не поїла вранці – чекай обіду.
  4. Що відтепер ніхто – ні мама, ні тато, ні бабуся не будуть вмовляти її поїсти. Не будуть годувати. Хочеш – їж. Не хочеш – не їж.
  5. Солодощі у нас тепер лімітовані 1 ведмедем в день. Можна з’їсти все відразу. Це вже проходили.

Результати

Ранок суботи був звичайним. Всі прокинулися, прийшов час сніданку. Мар’яну відірвали від мультиків або малювання, уже не пам’ятаю, запросили поснідати. Вона з’їла пару ложок каші, після чого просто сиділа з нами. Я їй нагадав, що наступного разу ми будемо їсти в обід.

Ближче до обіду дитина стала цікавитися, коли будемо їсти. Нагадав про розклад. В обід без криків, умовлянь та інших стресів Мар’яна з’їла частину їжі. Мама звичайно, переживала, як так, але трималася. Два дні, не тиждень. На вечерю дочка з’їла ще якусь частину вечері, запила соком, ніби як з’їла фрукт. Я не відслідковував. Моя задача була прибрати всякий заряд з прийняття їжі. Так, ми їмо, щодня, і це рівно така ж подія, як і інші постійні справи.

Все ще ніяких умовлянь, акцентів на їжі та обуренні. Ніхто не годує, нічого не обіцяє. Дитина побачила нові правила, зрозуміла та прийняла їх.

Неділя почалася о 8.20. Мене будила Мар’яна і вимагала сніданок. Сказав, що їмо о дев’ятій, коли всі зберемося за столом. До дев’ятої години неодноразово слухав прохання почати сніданок раніше. Вперше дитина сама собі наклала добавки (пластівці), залла молоком і з’їла все це без батьківської участі. В обід картина повторилася, і на вечерю теж. Без добавок, але спокійно, з апетитом.

Що відбувається сьогодні

Сьогодні субота, п’ятий день нового підходу до харчування дитини. З садочку дитина йшла голодною, вдома запитувала, коли підемо їсти, але побачивши рис з підливою і м’ясом, спробувала відмовитися і напитися молоком і соком – який не прибрали вчасно. З’їла 4 ложки і два шматочки м’яса. Незважаючи на бажання поїсти, не стала їсти з принципу. Мабуть, забулося відчуття голоду. Перший зрив за 5 днів.

Вважаю експеримент успішним – мама спокійно годує малюків, дитина спокійно їсть свою їжу. Причому все частіше їжу з нашого столу, а не спеціально приготовлену окремо.

Ще одна хитрість

Діти хочуть вирости. Мріють. На цьому ми й зіграли. Адже коли їси – ростеш, а коли не їсиш – ростеш в зворотну сторону, перетворюєшся на ляльку. І якщо ти можеш їсти сама, а тебе годують, то ти теж не ростеш. Дитина зрозуміла цю просту думку і тепер навіть не розглядає варіант, коли її хтось годує. Аж надто не хочеться їй знову ставати маленькою.

Піду, поїм

Мій принцип хороший для батьків – вони не нервують, не загострюють на їжі увагу. Поки у дитини немає грошей на солодощі або фастфуд, потрібно впроваджувати такі підходи глибоко в свідомість. А для дітей такий принцип добровільного харчування хороший тим, що не насаджується неприязнь до їжі та відсутній ризик переїдання.

Я прихильник позиції: їжа – це вже нагорода. Дуже багато дітей в цьому світі голодує, і вони були б раді умовам, які ми створюємо нашим дітям. Але в той же час, не варто робити з їжі культ. Згодом, коли дитина почне розуміти сорти, різні смакові композиції, почне їсти їжу зі спеціями за бажанням, ось тоді можна буде говорити про культ або культуру їжі. Про поєднання, калорійність та інші вишукування. А поки – їж, що дають.

 

Автор: Євген Леонов
Джерело

Mini-Rivne

Якщо у Вас є новини, питання, пропозиції щодо співпраці - пишіть на mini.rivne@gmail.com

Залишити відповідь