Як посадити чистець: основні кроки для успішного розведення та догляду

Чистець, інакше стахіс — це багаторічні трав’янисті рослини, які можуть стати чудовою окрасою вашого саду. Деякі види чистця, наприклад Stachys palustris та Stachys officinalis, визнані лікарями лікарськими. Всього описано понад 370 видів рослин з роду стахіс, які ростуть у різних куточках світу.

Вибір сорту чистця

Видів цієї рослини, і тим більше сортів, так багато, що при виборі саджанців очі розбігаються. Розглянемо деякі найпоширеніші сорти, які можна замовити в інтернет-магазині Florium.

Найчастіше для декоративних цілей використовується візантійський чистець (Stachys byzantina). Він відомий так само як шерстистий стахис, і ця назва повною мірою виправдовує зовнішній вигляд рослини. Його пухнасте листя немов покрите білою повстю і має довгасту форму. Дрібні квітки зібрані в щільні колосоподібні суцвіття і можуть бути бузкового, рожевого або бузкового кольору.

Популярні сорти шерстистого стахісу: 

  • Silver Carpet — швидко розростається щільним сріблястим килимом висотою до 15 сантиметрів, а під час цвітіння (червень – липень) — до 40 см. Його товсте і бархатисте листя має густе біло-сріблясте узлісся. Віддає перевагу сонячним ділянкам, зимостійким.
  • Big Ears — рослина з великим листям, їх довжина може досягати 25 сантиметрів. У висоту цей сорт чистця виростає до 40 см. Цвіте рідко, суцвіття з’являється на початку літа, квітки медоносні та мають рожево-фіолетовий колір.
  • Cotton Ball — його відрізняють щільні високі стебла з довгастим пухнастим листям. Не вимагає особливого догляду та добре переносить зиму. Колосоподібне суцвіття складається з рудиментарних зачатків квіток.

Ефекту лавандового поля можна досягти, посадивши кущі стахісу Hummelo. Його розлоге листя має темно-зелене забарвлення і овальну форму. Висота квітконосів — близько півметра. Стрілоподібні суцвіття мають велику кількість дрібних бузкових квіток. Цвіте у липні та серпні. Сорт Hummelo відносять до різновиду чистця лікарського (Stachys officinalis).

Великі пурпурові квіти — у сорту Superba. Вони з’являються в червні – липні, утворюючи високі колоски, які височать над великим яскраво-зеленим листям. Рослина невибаглива і добре переносить морози.

Посадка чистця та догляд за рослиною

Посадка саджанців чистця у відкритий ґрунт проводиться у другій половині травня. Найкраще підійде сонячне або напівзатінене місце. Грунт повинен мати високу вологоємність, а за складом може бути практично будь-який. Підходять як піщані, так і кам’янисті ґрунти, лужні або нейтральні.

Саджанці розташовують з проміжком в 15-20 сантиметрів у невеликих лунках, на дні яких створений дренажний шар, присипаний шаром ґрунту з перегноєм. Після посадки потрібен рясний полив.

Догляд за стахісом досить простий. Рослина в посушливу погоду потрібно регулярно і помірно поливати, не допускаючи при цьому застою вологи в кореневій системі, що загрожує її гниттям. Якщо поливати часто, чистець може скинути листя.

Також для нормального розвитку рослини навколо нього потрібно регулярно розпушувати ґрунт та видаляти бур’яни. Як добрива зазвичай використовується компост, що перепрів, який вноситься не частіше одного разу за сезон.

Більшість видів стахісу зимостійкі, тому не вимагають особливих заходів для захисту від холодів. Хіба що в дуже морозну і безсніжну пору можна накрити його ялиновим лапником. Основна небезпека криється у перезволоженні ґрунту ранньою весною. Так що при посадці намагайтеся вибирати такі місця, де зазвичай не накопичуються талі води.

Формування куща

Застосувати зусилля потрібно для формування гарного куща. Чистець розростається досить швидко, розмножуючись, як бур’ян, самопосівом. Уникнути цього допоможе вчасно виконане підрізування. Вона проводиться після зими та після цвітіння. Видаляти потрібно не лише старі та непоказні суцвіття, а й пагони, які виходять за рамки відведеної рослині ділянки. Також обрізці піддаються суцвіття, що закінчили цвітіння. Важливо встигнути видалити їх до дозрівання насіння.

Для збереження декоративних властивостей дорослого куща в його центр підсаджують молоді розетки десь раз на три чотири роки.

Хворобами та шкідниками стахіс вражається вкрай рідко, що є ще однією причиною вибрати цю рослину як прикрасу вашої клумби.

Mini-Rivne

Якщо у Вас є новини, питання, пропозиції щодо співпраці - пишіть на mini.rivne@gmail.com

Залишити відповідь