25 фільмів про вчителів спеціально до Дня вчителя

Здавалося б, тільки днями ми всі відвели дітей до школи, як вересень уже майже підійшов до кінця. І вже не за горами День вчителя – свято людей, які дають знання нашим дітям. Відзначається воно на початку жовтня. Міні Рівне вирішило зібрати добірку фільмів на будь-який смак про самих різних вчителів. Яке ж воно – життя педагога?

Хористи

Історія про повоєнний французький інтернат для складних підлітків та найдобрішого у світі вчителя музики місьє Матьє одразу стала улюбленою стрічкою у Франції та підкорила весь світ. Сьогодні цей фільм демонструють у школах та ліцеях, і не дарма, бо стрічка напрочуд щира і зворушлива. Чи завжди неправильні дії мають викликати опір і покарання? Чи можна знайти світло у зневіренній душі підлітка-злочинця? Чи достатньо сили у простого вчителя музики, аби виплекати генія? На всі ці питання дає відповідь стрічка “Хористи”, та ще й під неперевершений музичний супровід.


Людина доби Відродження

Коли безробітній рекламний агент опиняється на місці вчителя гуманітарних наук у тренувальному армійському таборі, це має стати очевидним провалом, якби не те, що він — людина широких поглядів і знань та добре знається на творчості Шекспіра. Додайте до переліченого ще й Дені ДеВіто, який блискуче і з гумором виконав роль містера Реґо, та зграйку молодих симпатичних майбутніх вояків (серед них дебютант в кіно — Марк Уолберг), кожен з яких має свою непросту й щемку історію. В результаті отримуємо життєствердний кіношедевр на всі часи, здатний викликати сльози і сміх навіть у найбільших скептиків. А ще вам обов’язково закортить почитати Шекспіра!









Міні серіал “Велика перерва”

«Велика перерва» – чотирьох серійний телевізійний фільм, знятий в 1972-1973 роках режисером Олексієм Кореневим за мотивами повісті Г. Садовникова «Іду до людей». Самолюбство Нестора Петровича Северова (Михайло Кононов), молодого історика, який пишається своїми, як він думає, великими знаннями, вражене тим, що на вступному іспиті до аспірантури його обійшла кохана дівчина Поліна (Наталія Гвоздікова). Образившись він пориває з Поліною і йде в добровільне «заслання» – учителем в вечірню школу.


Вчителю, з любов’ю

Темношкірий випускник університету у 1960-ті роки (часи, коли ще панують расові стереотипи) знаходить лише одну роботу: у класі для білих «проблемних» дітей з найбідніших кварталів. Старшокласники виглядають чоловіками та жінками, але не вміють читати, рахувати. Дорослі постійно ставлять на місце «діток», вимагають «замовкнути і робити, що наказано».


Доживемо до понеділка

Картина Станіслава Ростоцького розповідає про три дні у стінах звичайної радянської загальноосвітньої школи. За короткий період, описаний в картині, її герої переживають свої маленькі екзистенційні кризи – і вчителі, і учні. Одні стрімко дорослішають і задаються дорослими питаннями про сенс життя. Інші замислюються про своє призначення і про те, чи вартує благородна робота вчителя тих неминучих щоденних докорів у некомпетентності, насмішок і навіть образ з боку учнів.

У центрі уваги – нова вчителька Наташа Горєлова. Дівчина колись сама закінчила цей же навчальний заклад і ще відтоді закохана в історика Іллю Семеновича (В’ячеслав Тихонов) – строгого, вимогливого і вкрай принципового викладача, він намагається розвинути в учнях аналітичне мислення.


Імператорський клуб

Історія про давню помилку вчителя і про те, як і наскільки це впливає на життя учнів. Фільм про приватну школу із дуже аристократичним вчителем античної історії. Що цікаво – це спостерігати за тим, як вчитель історії намагається зацікавити школярів своїм предметом, його самовіддача, те, як він організовує процес.


Письменники свободи

В основу цього фільму покладена реальна історія про одну з середніх шкіл США – про одну з найбільш проблемних шкіл, де серед боротьби за лідерство і хороші оцінки існує ще і боротьба за виживання, яка зазвичай перекреслює будь-яку абстрактну мету або спроби.

У класі, де викладає англійську молода вчителька Ерін Грюель (Хіларі Суонк), вчаться підлітки різних рас. Вони – мешканці небезпечного району міста, вони ненавидять інших, а, отже, ненавидять один одного. Кожен із них встиг пізнати насильство і втрату близьких людей, їм нема чого чекати в житті. Але Ерін не збирається залишити все як є, вона починає власну боротьбу: за об’єднання цих дітей і за кожного з них зокрема – тих, ким вони можуть стати; і у неї в запасі є дуже незвичайні методи.


Вистояти і домогтися

Реальна історія. Бідний квартал, неблагополучні діти-емігранти, які не знають державної мови, нульові знання, паління та алкоголь, брак дисципліни. Але оскільки це 1980-ті, до проблем додається ще й участь у бандоформуваннях та наркотики. Наприклад, старшокласник приходить у клас лише в супроводі трьох сторонніх охоронців-мафіозі.


Посмішка Мони Лізи

1953 рік. Американський жіночий коледж, звідки випускаються на диво освічені й елегантні дами, правда тільки для того, щоб стати комусь гарною дружиною. Але все змінюється, коли в коледжі з’являється викладач історії мистецтв Енн Уотсон (Джулія Робертс). Новими думками і висловлюваннями, власним прикладом вона показує своїм юним протеже, що світ не зійшовся клином на шлюбі і материнстві, що жінка – теж людина і має своє право на багато речей, але його доведеться ще домогтися. “Посмішка Мони Лізи” – дуже естетичне і дуже жіноче кіно, а ще, як не дивно, актуальне, оскільки до цих пір нам невпинно нав’язують думку, що щастя жінки в малому і зводиться воно до обручки.


Чужі листи

Молода інтелігентна вчителька математики переїжджає до села. У своєму класі вона зустрічає дівчинку, яку вирішує прихистити у себе вдома, щоб забезпечити належним вихованням.

Однак дівчинка, яка відчула себе в новому будинку досить комфортно, встановлює свої правила, відчуває себе практично господинею, починає керувати життям свого викладача.


Тріумф: історія Рона Кларка

Цей фільм про те, як зацікавити дітей навчанням. Гумор та імпровізація – дуже потрібна штука у викладанні. А ще – вміння побачити лідера і діяти на клас через нього, побачити талант і підтримати його, адже це найбільше, що може учитель – побачити і розвинути талант. Цим самим він вселяє віру не тільки в дитину, але і в її батьків…

“Каждый день в этом классе мы учим вещи, которые намного важнее всего, что написано в учебниках. Я учу вас, а вы учите меня, а вместе мы учимся любить учиться”.

е всего, что написано в учебниках. Я учу вас, а вы учите меня, а вместе мы учимся любить учиться”.


 Тримайся за мене

Реальна історія. Характер вчителя — зовсім інший: кричить, гарячкує, вирує емоціями, надто суворий та навіть несправедливий до підлеглих вчителів, адже вимагає від них самовідданості заради учнів. Він б’є кримінальних типів, що чіпляються до дітей, та порушує протипожежні правила, коли зачиняє всі вхідні двері, крім однієї (і цим захищає школярів від наркоторговців та бандитів). Його навіть арештовують. Утім, домагається того, що всі школярі вперше успішно складають іспити.


Спілка мертвих поетів

Консервативний американський коледж для хлопчиків має славу одного з кращих навчальних закладів країни, з девізом: “Традиції, честь, дисципліна, досконалість”, але твердим постулатом і строгим правилом не достукатися до юнацької душі, а ось поезія – зухвала і чуттєва – просто створена для цього.

Відкрити таїнство сприйняття літератури, навчити розуміти послання поетів прагне харизматичний учитель – містер Кітінг (Робін Вільямс), і головне, що він доносить до розуму і сердець хлопців – це швидкоплинність життя, значимість “бути”, а не “здаватися”, важливість вибирати “нині” замість “престижного”. Правда, ціна такого знання в світі прагматиків і святенників висока, а іноді доводиться ще й нести відповідальність за те, в чому невинен. І все через жорстоку і сліпу систему. Однак кожна революція починається з малого, тому Carpe Diem (Лови момент) і борись за себе!


Учитель на заміну

Після виходу цього фільму критики одностайно проголосили, що це найкраща робота Едрієна Броуді після оскароносного “Піаніста”. Але підкупив їх не стільки талант самого Броуді, скільки образ вчителя на заміну — Генрі Барта, який тонко розуміє проблеми підлітків, не зважаючи на власні негаразди, здатний на співчуття, і чомусь стає заручником складного педагогічного вибору не тільки у професійному житті.

“Учитель на заміну” — щемка і правдива картина про речі, які не заведено обговорювати, й про те, що уникнення проблеми може вбити, в буквальному сенсі. Не дарма оригнальна назва стрічки — “Відчуженість” — як позиція кожного, як хвороба суспільства, як те, з чим не може змиритися Генрі. Зрештою, добре, що містер Барт — учитель на заміну, адже людина з такою великою співчутливою душею повну зміну у середній американскій школі може і не витримати.


Серйозна людина

Дія картини відбувається в 60-і роки. Ларрі Гопник працює професором в єврейському коледжі на Середньому Заході. Проблеми у Ларрі починаються з того моменту, коли дружина вирішує з ним розлучитися. Виникають труднощі і з рідними дітьми, які крадуть у нього гроші. До всього іншого брат Ларрі переїхав до нього на невизначений час. Цей брат дратує все сімейство постійним перебуванням у туалеті. Але на цьому пригоди бідного Ларрі не закінчуються. Професору відправляють записки з погрозами, а студент шантажує його для отримання необхідної оцінки. Ларрі починає шукати допомоги у рабина, який розповідає історії з “мораллю”, даючи можливість вирішити свої проблеми самостійно.


Перед класом

Фільм, у якому акцент зміщено із школи в цілому на конкретного учителя, тобто учня. Одним словом, розповідається про те, як учень із синдромом Туретта – досить рідкісний розлад, що характеризується різкими рухами, – спершу захотів, а тоді став учителем. І дуже успішним! У головного героя фільму синдром Туретта виражений настільки, що його неодноразово просили полишити кафе, кінотеатр – бо він заважав іншим, дратував їх своїми звуками, видався дивакуватим і навіть ненормальним… Вчителі у школі змушували його відсідати спиною до класу, бо вважали, що він зриває уроки. Тож він захотів стати учителем, якого ніколи не мав – який зрозуміє і прийме тебе таким, як ти є…


Школа року

Слоганом до фільму Річарда Лінклейтера став рядок з пісні Pink Floyd «Нам не потрібна освіта» – принаймні, в його класичному вигляді. Колишня рок-зірка, Дьюї Фінн переживає не найкращі часи: від колишньої слави, як і від грошей, не залишилося й сліду. Завдяки щасливому випадку він відповідає на телефонний дзвінок, що призначався іншій людині, і видає себе за ідеального кандидата на посаду вчителя в приватній школі – все заради гарної зарплатні. Потрапивши в клас, Дьюї повідомляє вихованим і ошатно одягненим дітям із багатих сімей, що в нього похмілля і що нічого доброго він їх навчити не зможе. Хіба що музиці – виявляється, ці школярі вельми непогано володіють музичними інструментами, тож Фінн спочатку пропонує їм вивчити історію та теорію року, а потім вмовляє зібрати групу та виграти конкурс, який допоможе йому повернутися в шоу-бізнес.


4:0 на користь Тетянки 

У школу приходить молода вчителька Тетяна Іванівна. 5-«Б» призначає недосвідченому класному керівникові випробувальний термін і бере шефство в свої руки. Але для неї все закінчується добре: Тетяна Іванівна здобуває перемогу з рахунком 4: 0.


Тільки найсильніші

У 1990-х до шкільних проблем додалося поголовне озброєння старшокласників, що можуть стріляти просто в класі. Бойові мистецтва — це те, що зацікавило учнів, які змушені захищатися на вулицях або планують зробити «кримінальну кар’єру». Вчитель тут — майже герой бойовиків, такий собі Ван Дамм. Щоб узяти ситуацію в школі під контроль, йому доводиться перемогти в бою дорослого кримінального авторитета.


Зірочки на землі

“Зірочки на землі” — індійське кіно по-новому: зухвале, щире і експресивне. Це взагалі одна з найкращих стрічок про дитинство, про те, як сприймає світ маленький хлопчик, до того ж обдарований фантастичним образним мисленням. Але дорослі та однолітки бачать лише один бік його незвичайності: дислексію (нездатність сприймати графічні символи у правильному порядку) — для пересічних людей це виглядає як неуцтво, лінь чи навіть тупість, тому маленького Ішана переслідують знущання і кпини.

Врятувати дитину здатен тільки непересічний педагог, і, на щастя, Ішана, як і глядачів, чекає зустріч саме з таким: розумним, уважним, веселим вчителем Рамом Нікумом (Амір Кхан). Цей фільм у невимушеній та часом кумедній формі розповідає про глобальну проблему: нерозуміння і гноблення інакшості, а головне — дає відповідь на те, як цю проблему подолати.


Полу-Нельсон

Я – частина системи. Але, якщо я частина системи, то і ви теж. Ми можемо протистояти системі і залишатися її частиною. Я працюю в школі, тобто на уряд, але водночас не згоден багато в чому з його політикою. Ви, хлопці, ненавидите школу, але все одно сюди ходите.

Ден – шкільний учитель із письменницькими амбіціями та наркотичною залежністю. Удень він філософствує в класі, пояснюючи школярам, ​​що світ недосконалий, а ввечері – вештається по барах, пробуючи всі види заборонених речовин. Одного разу його знаходить непритомним у роздягальні одна з учениць, Дре. Вона виросла в неблагополучній сім’ї, і все, що їй залишається, – це піти по слідах брата і зайнятися торгівлею наркотиками. Ден і Дре знаходять багато спільного в їхніх життях, і їхня дружба чудесним чином допомагає обом.


Географ глобус пропив

Я не педагог, тим більше не вчитель. Але ж я і не монстр, щоб мною лякати. Я їм не друг, не приятель, не старший товариш і не кльовий чувак. Я не начальник, я і не підлеглий. Я їм не своє, але й не чуже. Я не затичка в кожній бочці, але й не сторонній. Я не товариш по чарці, але й не поліцейський. Я їм не опора, але й не пастка і не камінь на узбіччі. Я їм не дуже потрібен, але й обійтися без мене вони не зможуть. Я не провідник, але й не клоун. Я – запитання, на яке кожен з них повинен відповісти.

Героєм нашого часу стає біолог-алкоголік Віктор Служкін із Пермі. Його звільняють з роботи після чергового запою. Дружина ось-ось піде до друга дитинства. Від безвиході Служкін влаштовується вчителем географії в школу. Але й тут не ладиться: учні не поважають, зарплата залишає бажати кращого, а чесність не заохочується. Розбиратися в усьому цьому географ вирушає на природу – веде клас у похід.


Дорога Олено Сергіївно

Несподівана драма Ельдара Рязанова про трьох учнів, які приходять додому до своєї вчительки, щоб привітати її з днем ​​народження, а також принагідно поцупити в неї ключ від сейфа, в якому зберігаються їхні екзаменаційні роботи, здатні зіпсувати їм атестати. Принциповість вчительки доводить хлопців до межі – і до кінця фільму глядач уже не так впевнений у тому, що вчителька завжди права.


Небезпечні думки

Реальна історія. Ще одна, де вчителем стає вчорашній воїн, службовець морської піхоти, який підкорює дитячі серця відвагою, силою та армійськими навичками. Але цей педагог… жінка.


Клас

Фільм знятий під документальне кіно: аматорський операторський стиль (ми ніби перебуваємо весь час у класі, серед парт), непрофесійні актори-діти. Тут до проблем дітей, які нікому не потрібні, додаються ще й расові та релігійні відмінності емігрантів. Франсуа нікого не рятує, не завойовує авторитет. Він вчить дітей розмовляти один з одним та довіряти словам.

 

Джерело: http://md-eksperiment.org
https://pedpresa.ua/
https://osvitoria.media/

Mini-Rivne

Якщо у Вас є новини, питання, пропозиції щодо співпраці - пишіть на mini.rivne@gmail.com

Залишити відповідь