Чи готова ваша дитина до школи (тести)
Зміна зубів, витривалість, інтелектуальний розвиток відповідно віку – відомі всім ознаки того, що дитина готова до навчання у школі. Проте не все так просто як здається: є безліч нюансів, які варто врахувати батькам, перш ніж віддати 5-6-7 -річку до першого класу. Як же визначити, чи готова дитина до школи?
Ознаки готовності до школи
Більшість батьків вважає, що в школу можна віддавати дітей з вираженим інтелектуальним розвитком, і з раннього віку водять дітей на розвиваючі заняття, різноманітні курси, у мовні класи. Проте навіть якщо дітлахи вже в 5 років знають абетку, вміють читати, це зовсім не значить що зі школою можна більше не зволікати – крім розумових здібностей, дитина має бути готовою до школи і в інших аспектах.
Одна з найважливіших ознак готовності дошкільнятка до першого класу – це зацікавленість та мотивованість самої дитини. Часто буває, що дитина хоче в школу, але на запитання про те, що ж вона робитиме у школі відповідає, що гратись з новими друзями, спілкуватись і розважатись. Серйозно розглядади варіант раннього походу в школу можна лише тоді, коли майбутній першокласник відповідає, що буде там вчитись, дізнаватись щось нове. Це значить що дитина цілком розуміє роль школи і навіщо взагалі туди ходять.
Ще одна ознака – фізичний розвиток. Якою б розумною не була дитина, проте якщо вона не може самостійно донести рюкзак до школи, а за пропорціями ще не досягає необхідних норм, спішити не варто. Сюди відноситься вага та ріст дошкільнятка, початок зміни зубів (у дітей, що фізино готові до школи, має випасти хоч один молочний зуб), можливість через голову дотягнутись рукою до протилежного вуха. Якщо фізиний розвиток недостатній, дитина буде надто виснажуватись на уроках і не хотітиме вчитись, що явно не на користь ні дитині, ні батькам.
Що повинен уміти учень першого класу
Також варто звернути увагу і на емоційний та пізнавальний розвиток. Майбутній учень повинен вміти контролювати свої емоції та виконувати те, що йому не дуже хочеться, адже навряд чи дитину зацікавить абсолютно все, що вивчається в школі. Дуже бажано, щоб першокласник вмів не тільки читати і писати, але й самостіно концентрувати увагу на 20-30 хвилин. Значним плюсом буде і допитливість майбутнього школяра.
Звичайно, інтелектуальний розвиток і знання оточючого світу теж важливі. Дитина має орієнтуватись в кольорах і формах, мати елементарні знання про природу, рослин, тварин, погоду, час і так далі.
Що іще потрібно уміти дошкільнятку, перш ніж піти до школи? В першу чергу, бути самостійним: вдягатись і застібати гудзики й защібки, знати і виконувати правила особистої гігієни (мити руки після туалету та перед обідом), тобто справлятись з нескладними побутовими проблемами, які можуть виникнути в школі.
Також важливі і комунікативні навички, щоб нормально спілкуватись з однокласниками і вчителями. А ще – особистісний розвиток: світогляд, самооцінка, відповідальність за свої дії тощо.
Якщо хоча б дві-три ознаки ставляться під сумнів, зі школою краще не спішити.
Тести на готовність дитини до школи
Також батьки можуть перевірити готовність дитини до школи за допомогою тестів. Найпопулярніші з них – Філіпінський тест на визначення біологічного віку дитини та її готовності до школи та Орієнтаційний тест шкільної зрілості Керна – Йірасека.
Філініпський тест допомагає визначити, чи досягли пропорції тіла дитини розмірів, необхідних для навчання в школі.
Він дуже простий: попросіть дитину дотягнутись рукою через голову до протилежного вуха, так як це зображено на малюнку.
Якщо у дитини вийде, значить її біологічний вік відповідає 6-7 рокам і вона може розпочинати навчання. Якщо ж ні, це означає що біологіній вік малюка приблизно 4-5 років і думати про школу рано.
Річ у тім, що у віці від 5 до 7 років у дітей відбувається “напівзростовий стрибок зросту”, руки і ноги суттєво подовжуються і дитина стає витривалішою. Фізіологи стверджують, що якщо ж віддати дошкільнятка до школи до завершешення напівзростового стрибка зросту, це дуже негативно позначається на його психічному та фізичному здоров’ю і не приносить успіхів у навчанні.
Орієнтаційний тест шкільної зрілості Керна – Йірасека
Тест виявляє загальний рівень психічного розвитку, рівень розвитку мислення, вміння слухати, виконувати завдання за зразком, довільність психічної діяльності.
Виконувати тест можна не весь відразу, по частинах, коли дитина спокійна, в гарному настрої та зацікавлена в проходженні тесту.
Тест складається з 4-х частин:
- тест “Малюнок людини” (чоловічої фігури);
- копіювання фрази з письмових букв;
- змальовування точок;
- опитувальник.
Тест “Малюнок людини”
Завдання
“Тут (показується де) намалюй дядю, як ти вмієш”. Під час малювання неприпустимо поправляти дитину (“ти забув намалювати ніс”), дорослий мовчки спостерігає.
Оцінювання
- 1 бал: намальована чоловіча постать (елементи чоловічого одягу), є голова, тулуб, кінцівки; голова з тулубом з’єднується шиєю, вона не повинна бути більше тулуба; голова менше тулуба; на голові – волосся, можливий головний убор, вуха; на обличчі – очі, ніс, рот; руки мають кисті з п’ятьма пальцями; ноги відігнуті (тобто є ступня або черевик); фігура намальована синтетичним способом (контур цільний, ноги і руки як би ростуть з тулуба, а не прикріплені до нього.
- 2 бали: виконання всіх вимог, крім синтетичного способу малювання, або якщо присутній синтетичний спосіб, але не намальовані 3 деталі: шия, волосся, пальці; обличчя повністю промальовано.
- 3 бали: фігура має голову, тулуб, кінцівки (руки і ноги намальовані двома лініями); можуть бути відсутніми: шия, вуха, волосся, одяг, пальці на руках, ступні на ногах.
- 4 бали: примітивний малюнок з головою і тулубом, руки і ноги не промальовані, можуть бути у вигляді однієї лінії.
- 5 балів: відсутність чіткого зображення тулуба, немає кінцівок; каракулі.
Копіювання фрази з письмових букв
Завдання
“Подивися, тут щось написано. Спробуй переписати так само тут (показати нижче написаної фрази), як зможеш”.
На аркуші напишіть фразу великими літерами, перша буква – заголовна: Він їв суп.
Оцінювання
- 1 бал: добре і повністю скопійований зразок; букви можуть бути трохи більше зразка, але не в 2 рази; перша літера – заголовна; фраза складається з трьох слів, їх розташування на аркуші горизонтальне (можливо невелике відхилення від горизонталі).
- 2 бали: зразок скопійовано розбірливо; розмір букв і горизонтальне положення не враховується (літери можуть бути більші, рядок може йти вгору або вниз).
- 3 бали: напис розбит на три частини, можна зрозуміти хоча б 4 літери.
- 4 бали: зі зразком збігаються хоча б 2 букви, розрізняється рядок.
- 5 балів: нерозбірливі каракулі, черкання.
Змальовування точок
Завдання
“Тут намальовані точки. Спробуй намалювати поруч такі ж”.
У зразку 10 точок знаходяться на рівній відстані одна від одної по вертикалі і по горизонталі.
Оцінювання
1 бал: точне копіювання зразка, допускаються невеликі відхилення від рядка або стовпця, зменшення малюнка, неприпустимо збільшення.
2 бали: кількість і розташування точок відповідають зразку, допускається відхилення до трьох точок на половину відстані між ними; точки можуть бути замінені кружечками.
3 бали: малюнок у цілому відповідає зразку, по висоті або ширині не перевершує його більше, ніж у 2 рази; число точок може не відповідати зразку, але їх не повинно бути більше 20 і менше 7; допустимо розворот малюнка навіть на 180 градусів.
4 бали: малюнок складається з точок, але не відповідає зразку.
5 балів: каракулі, чіркання.
Після оцінки кожного завдання всі бали сумуються. Якщо дитина набрала в сумі за всіма трьома завданням:
- 3-6 балів – у неї високий рівень готовності до школи;
- 7-12 балів – середній рівень;
- 13 -15 балів – низький рівень готовності, дитина потребує додаткового обстеження інтелекту та психічного розвитку.
Опитник на готовність до школи
Виявляє загальний рівень мислення, кругозір, розвиток соціальних якостей.
Проводиться у вигляді бесіди “питання-відповідь”. Завдання може звучати так: “Зараз я буду задавати питання, а ти постарайся відповісти на них”. Якщо дитині важко відразу відповісти на питання, можна допомогти їй декількома навідними питаннями. Відповіді фіксуються в балах, потім сумуються.
Питання | Оцінювання |
Яка тварина більше – кінь чи собака? | Кінь = 0 балів; неправильна відповідь = -5 балів |
Вранці ми снідаємо, а вдень … | Обідаємо, їмо суп, м’ясо = 0; вечеряємо, спимо і інші неправильні відповіді = -3 бали |
Вдень світло, а вночі … | Темно = 0; неправильна відповідь = -4 |
Небо блакитне, а трава … | Зелена = 0; неправильна відповідь = -4 |
Черешні, груші, сливи, яблука – це що? | Фрукти = 1; неправильна відповідь = -1 |
Чому раніше, ніж пройде поїзд, опускається шлагбаум? | Щоб поїзд не зіткнувся з автомобілем; щоб ніхто не постраждав і т.д. = 0; неправильна відповідь = -1 |
Що таке Київ, Одеса, Львів? (Назвати будь-які міста) | Міста = 1; станції = 0; неправильна відповідь = -1 |
Котра година? (Показати на годиннику, справжньому чи іграшковому) | Правильно показано = 4; показано тільки цілу годину або чверть години = 3; не знає годин = 0 |
Маленька корова – це теля, маленька собака – це …, маленька овечка – це …? | Щеня, ягня = 4; тільки одна правильна відповідь = 0; неправильна відповідь = -1 |
Собака більше схожа на курку або кішку? Чим? Що у них спільного? | На кішку, тому що у них по 4 ноги, шерсть, хвіст, пазурі (досить одної подібності) = 0; на кішку без пояснення = -1 на курку = -3 |
Чому у всіх автомобілях гальма? | Вказано дві причини: гальмувати з гори, зупинятися, уникати зіткнення і так далі = 1; одна причина = 0; неправильна відповідь = -1 |
Чим схожі один на одного молоток і сокира? | Дві загальні ознаки: вони з дерева і заліза, це інструменти, ними можна забивати цвяхи, у них є рукоятки і т.д. = 3; одна ознака = 2; неправильна відповідь = 0 |
Чим схожі один на одного кішка і білка? | Визначення, що це тварини або приведення двох спільних ознак: у них 4 лапи, хвости, шерсть, вони можуть лазити по деревах і т.д. = 3; одна ознака = 2; неправильна відповідь = 0 |
Чим відрізняються цвях і гвинт? Як би ти пізнав їх, якби вони лежали перед тобою на столі? | У гвинта нарізка (різьба, така закручена лінія навколо) = 3; гвинт вкручується, а цвях забивається або у гвинта є гайка = 2; неправильна відповідь = 0 |
Футбол, стрибки у висоту, теніс, плавання – це … | Спорт (фізкультура) = 3; ігри (вправи, гімнастика, змагання) = 2; неправильна відповідь = 0 |
Які ти знаєш транспортні засоби? | Три наземних транспортних засоби + літак або корабель = 4; тільки три наземних транспортних засоби чи повний перелік з літаком, кораблем, але тільки після пояснення, що транспортні засоби – це те, на чому можна пересуватися = 2; неправильна відповідь = 0 |
Чим відрізняється старий чоловік від молодого? Яка між ними різниця? | Три ознаки (сиве волосся, відсутність волосся, зморшки, погано бачить, часто хворіє і т.д.) = 4; одна або дві відмінності = 2; неправильна відповідь (у нього палиця, він курить …) = 0 |
Чому люди займаються спортом? | З двох причин (щоб бути здоровими, загартованими, щоб не були товстими і т.д.) = 4; одна причина = 2; неправильна відповідь (щоб щось вміти, щоб заробити гроші і т.д.) = 0 |
Чому це погано, коли хтось відхиляється від роботи? | Інші повинні працювати за нього (або інший вираз того, що хтось несе збиток внаслідок цього) = 4; він ледачий, мало заробляє, не може нічого купити = 2; неправильна відповідь = 0 |
Чому на лист потрібно наклеювати марку? | Так платять за пересилання цього листа = 5; інший, той хто отримає, повинен був би заплатити штраф = 2; неправильна відповідь = 0 |
Підсумовуємо бали
- сума + 24 і вище – високий вербальний інтелект (кругозір).
- сума від + 14 до 23 – вище середнього.
- сума від 0 до + 13 – середній показник вербального інтелекту.
- від -1 до – 10 – нижче середнього.
- від – 11 і менше – низький показник.
Якщо показник вербального інтелекту низький або нижче середнього, необхідно додаткове обстеження нервово-психічного розвитку дитини.
Фото: naperekrestke.com.ua
Читати більше: МОН розповіло як навчатимуться діти у 2022-2023
Автор персональних дитячих казок та віршів, журналіст-копірайтер, мама з трирічним стажем.