Діагноз “аутизм” як тест на людяність

2 квітня – Всесвітній день поширення інформації про аутизм.

Інформацію, що стосується аутизму дуже важко вмістити в одну публікацію. І, мабуть, не хочеться обмежувати висвітлення проблем життя дітей з розладами аутичного спектра (РАС) одним днем у році чи кількістю графічних знаків.

Тому редакція Міні Рівне публікуватиме упродовж квітня серію матеріалів для батьків, педагогів, вихователів, для того, щоб охопити проблематику цього захворювання. Досить удавати, що особливих дітей та їхніх сімей не існує. На разі ці сім’ї  намагаються адаптуватися до життя у суспільстві лише за підтримки й допомоги однодумців, волонтерів, ентузіастів і небайдужих, таких же батьків, які зустрілися з недугою своєї дитини й навчилися жити з нею.

Аутизм в Україні по оцінках українських вчених, на 10 000 дітей діагностується від 4 до 26 аутистів. Причому, за останні 10 років приріст захворюваності збільшився на 273%. У Києві тільки офіційно таких дітей – близько 300.

Лікувати настільки специфічний діагноз у нас в Україні – непросто, через повну відсутність медичних програм, фінансованих державою, і взагалі якого-небудь інтересу до захворювання з боку МОЗ, аутизм залишається мало вивченим в Україні.

Як наслідок – українські фахівці, психологи й психіатри, найчастіше не в змозі ні правильно діагностувати захворювання, ні призначити адекватне лікування хворій дитині. Закордонні медики наполягають на перевазі «соціального» впливу на осіб з аутизмом замість хімічного.

Мати діагноз аутизм в Україні, це те саме, що цукровий діабет в Африці. Якщо батьки не мають емоційного, психологічного та фінансового ресурсу, то з великою ймовірністю, що дитина не отримає шанс на повноцінне життя у соціумі. Держава фактично не бере участі у підтримці сімей діти, яких мають це захворювання. Однак не все так погано: якщо 2-3 року тому в інформаційному просторі було дуже мало інформації для широкого загалу, то сьогодні – українське суспільство активно відгукнулися на проблеми діток з аутичними розладами. Вже декілька днів по всій Україні відбувається ряд інформаційних кампаній, тематичних виставок, марафонів, концертів, майстер-класів тощо. Це збільшує шанс діток з аутизмом отримати допомогу від батьків ВЧАСНО.

До 6 років мозок дитини активно засвоює інформацію. І якщо намагатися розвивати осіб з аутизмом до цього віку зусиллями психологів, арт-терапевтів, логопедів, то хвороба не тільки перестане прогресувати, але навіть може відступити. При інтенсивних заняттях, 2% дітей можуть згодом відвідувати звичайну школу, інші – хоч і частково, але адаптуватися в суспільстві. Але: в Україні немає ЖОДНОГО державного закладу по лікуванню осіб з аутизмом, ЖОДНОЇ методики їхнього навчання й адаптації. Для порівняння: в Америці на навчання однієї особи з аутизмом витрачається $42,5 тис. у рік, а в найближчій до нас Росії, діє один державний центр на кожні 5 мільйонів населення.

В Україні ж навчати й адаптувати дітей з аутизмом поки беруться тільки самі батьки, інколи, якщо пощастить долучається і міська влада. Усі фонди, центри, громадські організації, які продуктивно функціонують, створені винятково на засоби батьків,  хворих дітей, благодійників, меценатів, громадських активістів. Не виняток і наш рівненський Центр для навчання, розвитку та адаптації дітей з аутизмом. На основі центру “Відкритий погляд”, що був відкритий у січні цього року, проводяться заняття в міні групах з дітьми 2-18 років. З дітьми працюють логопеди, музичні терапевти, інструктор ЛФК. На разі у центрі обслуговується близько 50 родин маленьких рівнян. Однак за словами голови благодійного фонду Олени Корсун, один такий центр, не може повноцінно задовольнити потреби такої кількості родин. Таких центрів для обласного центру має бути набагато більше.

Відкрий світ для дітей з аутизмом

“У дітей з аутизмом не буде спеціального суспільства, коли вони стануть дорослими. Ми маємо одне суспільство на всіх. Дітям з аутизмом і без важливо навчитися поряд вже сьогодні…У майбутньому деякі звичайні діти стануть батьками дітей з РАС. Кому буде краще від того, що вони звикнуть жити так, ніби аутизму не існує?…” – Робін Стюард, жінка з РАС, художниця, тренер

Якщо ви хочете дізнатися про аутизм більше, слідкуйте за публікаціями на сайті Міні Рівне.

Використані джерела: http://autism.in.ua,

http://outfund.ru

Готліб Анна

автор статей, журналіст, копірайтер

Залишити відповідь