Нова навчальна програма для молодших класів

Нова навчальна програма для молодших класів: гід по ключових змінах

Напевно, ніколи раніше процес внесення змін до навчальної програми не супроводжувався настільки активною громадською дискусією. Завдяки платформі EdEra 4000 вчителів, батьків, експертів по навчанню внесли понад 8000 пропозицій.

Після тривалого аналізу деякі пропозиції були затверджені, 4 серпня Колегія МОН України затвердила зміни і виклала оновлені навчальні програми. І ми настійно рекомендуємо батькам ознайомитися з докладним гідом по всіх змін. Поки ж ділимося тезами по кожному з ключових предметів.

Українська мова (1-4 класи)

Змін не багато. Замінено деякі слова для словникового диктанту – наприклад, внесені слова «комп’ютер», «ноутбук». Скасовано фіксовану кількість годин, які вчителі повинні виділити на ту чи іншу тему.
Першокласникам тепер не потрібно буде обов’язково заучувати графічне позначення слів у реченні. Теми «ненаголошені голосні» та «однокореневі слова» перенесені з 2 в 3-ій клас.
Зменшилася кількість вимог до теоретичних знань і збільшилася кількість вимог до практичного застосування знань. Лист на дошці виключено з обов’язкових вимог за програмою. У третьому класі з’явився новий жанр для творів – есе, есе на вільну тему.

Літературне читання (2-4 класи)

У програму внесені істотні зміни, які повинні переформатувати підхід до наповнення уроків – зробити їх більш цікавими, активними, мотивуючими дитину читати і аналізувати тексти.

  • Введення в програму сучасних дитячих письменників (Катя Бабкіна, Тарас Прохасько, Іван Андрусяк і так далі)
  • Зниження вимог до кількісних показників – техніці читання;
  • В структуру уроку впроваджено ведення учнями діалогу/дискусії на тему прочитаного твору;
  • Реалізація компетентнісного, а не традиційного підходу;
  • Приділено увагу не тільки розвитку навичок читання, а й слуханню;
  • Учні повинні не просто читати й переказувати тексти, а осмислювати їх – розповідати, що їм запам’яталося, що змусило задуматися, відповідати на питання про улюблених авторів і книгах;
  • Книга позиціонується не тільки як джерело знань, але і як джерело естетичного задоволення;
  • Зменшено кількість віршів для заучування на пам’ять.

Математика (1-4 класи)

Ключове зміни: тепер вчителі будуть перевіряти не знання всіх правил і формул, а безпосередньо вміння їх застосовувати на практиці. Важливо не те, наскільки добре учень вивчив правила, а тому, як він їх використовує.
Істотно знижено навантаження на учнів. Наприклад, в 1-2 класах знято необхідність зазубрювання таблиці множення. І ще дуже важливо: учні не повинні вирішувати ту чи іншу задачу тільки тим способом, який пропонує вчитель – вони можуть вирішувати завдання будь-яким підходящим методом, що призводить до отримання правильного результату. Збільшено кількість практичних завдань.

Інформатика (2-4 класи)

Спрощення та модернізація. З програми виключено використання складних термінів – «операція», «алгоритм» і так далі. При цьому введені нові теми – роботи з текстом, робота з картами і графіками, навички перетворення текстової інформації в графічну.

Фізична культура (1-4 класи)

Дискусії тривають. Предмет вимагає кардинально нового підходу, відмови від нормативів та введення різних модулів, які б допомагали гармонійно розвиватися дітям з різними фізичними показниками, але поки це тільки матеріал для обговорення.

Мистецтво (1-4 класи)

Додано знайомство з новими техніками: набризк, монотипія, кляксографія. У другому-класі вводиться поняття hand made. У 4 класі вводяться поняття дизайну, художнього образу в живописі, графіці, скульптурі, поняття символу. Розширено перелік творів світового мистецтва для ознайомлення.

Охорона здоров’я (1-4 класи)

Тепер вчителі можуть самі вибирати, скільки годин присвятити тій чи іншій темі. Акцент перенесено з теоретичних знань на навички дитини – поведінка в сім’ї та суспільстві, здатність приймати рішення в різних ситуаціях, розуміння різних моделей поведінки.

Типи уроків повинні стати більш різноманітними – уроки-тренінги, уроки-екскурсії, уроки-зустрічі. У другому класі знята тема «Вплив алкоголю на людину», введені теми «Життєрадісність і здоров’я». У третьому класі знята тема «Профілактика тютюнопаління та алкоголізму» – вона буде вивчатися в 4-му класі. Змінено багато формулювань – наприклад, «Небезпеки при катанні на велосипеді» на «Правила безпеки при катанні на велосипеді».

Природознавство (1-4 класи)

Обов’язкових проектів стає менше – 4, але один з них повинен бути дослідницьким. Багато тем спрощеними або змінені з урахуванням вікових особливостей дітей.

 

Джерело

Mini-Rivne

Якщо у Вас є новини, питання, пропозиції щодо співпраці - пишіть на mini.rivne@gmail.com

Залишити відповідь