Розвиваємо творчі навички: техніка малювання на воді – ебру

Як урізноманітнити своє дозвілля з дитиною, коли звичайні олівці та фарби вже не цікаві, творчо та по-новому провести час, поринути в іншу культуру? Спробуйте помалювати фарбами на поверхні води. Така технологія нанесення фарби має назву – “ебру”, що в перекладі з перської означає “схожий на хмари”.  Потім малюнок можна переносити на папір, тканину, дерево, скло та кераміку. 

Трішки історії

Історія виникнення ебру оповита таємницею, бо ніхто достовірно не знає коли і де з’явилися перші малюнки. Найстаріша з картин датується одинадцятим століттям, хоча мистецтвознавці стверджують, що картина була написана в умовах коли техніка була відточена, а значить виникла задовго до того, як з’явилась сама картина. Найбільш ймовірно, що техніка зародилась в Азії, а саме в Північному Китаї, звідки поступово досягла кордонів Персії, Індії, Пакистану, але цікаво, що розвинулась та набула поширення в Туреччині. Тому саме Туреччину заведено вважати центром і навіть батьківщиною цього дивовижного мистецтва.

У Європі незвичайний стиль нанесення фарби став відомим у п’ятнадцятому столітті, коли торговці та мандрівники почали привозили з Туреччини малюнки, тканини, шкатулки покриті візерунками виконаними в техніці ебру.

У султанському палаці Топкапи, що в Стамбулі, зберігаються найстаріші зразки ебру.

Ебру – це танець фарб та води, які переплітаючись між собою створюють унікальні візерунки, адже створити два однаковісіньких малюнки просто не можливо. Малюють найчастіше зображення квітів, рослинні мотиви та візерунки.

Тюльпан як символ Туреччини найчастіше зображають в ебру.

Що вам знадобиться для Ебру: 

  • спеціальна готова рідина, або порошковий згущувач води
  • фарби для ебру
  • лоток розміром, як для паперу А4 для того, щоб зручно було переносити малюнок на папір
  • пензлик
  • шило
  • піпетка
  • гребінець

Усі матеріали можна придбати в інтернет магазинах для хобі та творчості, або замовити готовий набір для ебру, якого цілком вистачить на 10-20 малюнків.

Орієнтовні ціни:

  • готовий набір фірми Sudorv від 860 грн.
  • згущувач для води від 65 грн.
  • фарби Cadence або Magic Marble від 59 грн.

Але можна і значно зекономити, якщо рідину та фарби приготувати самому, пензлик та шило купити в найближчому магазині, а лотком може слугувати миска зручних розмірів.

Для першого разу приготувати розчин можна в домашніх умовах, якщо до води додати крохмаль, варити до загустіння, а потім охолодити. Розчин має бути не надто густим, однорідної консистенції як рідкий кисіль.

Для того, щоб підготувати фарби вам знадобляться розчинник та олійні фарби. Виберіть кольори та в окремих посудинах за допомогою розчинника доведіть фарби до рідкого стану. Основні кольори для ебру це синій, жовтий, червоний та зелений. Їх можна наносити окремо, або змішувати між собою.

Процес нанесення фабри

Коли все готово для роботи, вилийте в підготовлений посуд рідину та за допомогою піпетки капніть трохи різної фарби. Пензликом починайте змішувати фарби так, щоб виходили різні візерунки та орнаменти. Почати можна з найпростішого, це політ вашої фантазії і чітких вказівок тут немає. Починайте ускладнювати малюнок, використовуючи шило та гребінець додавайте орнаменти. В інтернеті можна знайти безліч відео про те, як створювати малюнки в стилі ебру і навіть “підглянути” більш складні елементи, якщо ви відчули внутрішній потяг розвинути свої навички у цьому дивовижному мистецтві.

Перенесення зображення з води на папір

Наступний етап вимагає терпіння та неабиякої акуратності. На отримане зображення рівномірно кладемо папір, або  іншу поверхню, на яку планується переносити малюнок і з обережністю відразу через декілька секунд знімаємо. Даємо час трішки підсохнути і наш малюнок готовий. Папір має бути досить міцним, щоб не розмокнути при висиханні.

Для дітей це чудовий спосіб розвивати фантазію, моторику та творчі починання. До того ж неабияких результатів можна отримати уже з першого разу, бо жодних спеціальних вмінь не потрібно. Немає сумнівів, що кожній дитині сподобається цей незвичний вид творчості.

        

Бажаю творчих успіхів та яскравих вражень!

Шахінкая Іванна

Блогер-початківець https://ivankaprotureccinu.wordpress.com/, колишній банкір, зараз - мама донечки Майї. Живу в Туреччині, спостерігаю за життям турецьких матусь та ділюся з вами.

One thought on “Розвиваємо творчі навички: техніка малювання на воді – ебру

Залишити відповідь