Все, що потрібно знати батькам про ботулізм [ІНФОГРАФІКА]

Улюблений сезон цієї небезпечної хвороби літо-осінь, коли господині активно консервують продукти на зиму. Саме консерви – овочеві, м’ясні, рибні – найчастіше, і стають причиною захворювання.

Про симптоми цієї підступної хвороби, шляхи зараження, заходи профілактики життєво необхідно знати кожному, особливо батькам, адже цьогоріч знову постала проблема із забезпеченням лікарень протиботулінічною сироваткою. На території України офіційно зареєстрованої немає, а це означає, що потрібного лікування людина може не отримати.

Ботулізм – це захворювання, зумовлене потраплянням в організм ботулінічного токсину, характеризується важким ураженням нервової системи.


Збудником є бактерія – Clostridium botulinum. Вона дуже широко поширена в живій природі. Її спори знаходяться в ґрунті, куди вони потрапляють з екскрементами теплокровних тварин (диких і домашніх тварин, птахів), а також в мулу озер і морів від риб, молюсків. Саме вони й є природним резервуаром для бактерій цього виду. Збудник – не небезпечний для здоров’я людини, небезпечний – токсин, що виробляється Clostridium botulinum. Спори дуже стійкі до дії факторів зовнішнього середовища, наприклад, вони не гинуть навіть при кип’ятінні протягом 5 годин. Збудник розмножується в анаеробному середовищі (в якій немає кисню), при цьому виділяється ботулінічний токсин. Він менш стійкий до нагрівання. При нагріванні до 80 градусів Цельсія токсин частково розпадається. При кип’ятінні тривалістю 10-15 хвилин ботулінічний токсин руйнується повністю. Ботулінічний токсин – це одна з найсильніших отрут, що зустрічаються в природі. Токсин, що виділяється збудником ботулізму, буває трьох типів – А, В і Є. Найчастіше Clostridium botulinum можна виявити в консервованих фруктах, овочах, грибах, солоної та копченої риби домашнього приготування, шинки. Особливу небезпеку представляють консервовані гриби, саме вони за статистикою стають найбільш частою причиною захворювання ботулізмом.


Ботулінічний токсин потрапляє з їжею в шлунок людини, також потрапляють і самі бактерії, в шлунку вони продовжують розмножуватися і виробляти ботулотоксин. Соляна кислота, що виробляється в шлунку людини, не руйнує токсин. Токсин всмоктується в кров в шлунку і тонкому кишківнику. З кров’ю він транспортується по всьому організму, в тому числі, до спинного і головного мозку. Ботулінічний токсин вражає черепні нерви, особливою чутливістю до нього мають рухові нейрони довгастого мозку і спинного мозку, це викликає важкі наслідки.


Профілактика захворювання

При домашньому консервуванні необхідно дотримуватися всіх правил гігієни. Пам’ятати, що будь-які консерви, герметично закриті, потенційно небезпечні. Особливо це стосується грибів, через те, що їх дуже важко повністю очистити від частинок ґрунту, де і знаходяться спори Clostridium botulinum. Перед вживанням таких консервів, необхідно піддати кип’ятінню вміст банки протягом 15-20 хвилин, щоб ботулінічний токсин зруйнувався. Продукти, які неможливо піддати подібному впливу, необхідно зберігати при температурі нижче +10 градусів за Цельсієм.

Мами, які годують груддю, теж мають відповідально ставитися до свого харчування. Хоча міжнародні дослідження стверджують, що ризик інфікування ботулізмом дитини досить низький через грудне молоко, але через важкий загальний стан матері, навряд чи вдасться продовжувати годування. На авторитетному ресурсі, довіднику іспанського госпіталю Маріна Альта, http://e-lactancia.org/ згадується випадок, коли жінка, яка захворіла, продовжила годувати свою 8-місячну дитину груддю: ні бактерії, ні токсин не були виявлені ні в молоці, ні у калі дитини. Крім того, антитоксин, ліки, які потрібні для лікування ботулізму, не викликають побічних ефектів у дитини. Також у коментарі зазначено, що навпаки грудне молоко нейтралізує бутолотоксини, не даючи їм проникнути у стінки кишківника (Джерело).


Ботулізм в дитячому віці

Дитячий ботулізм зустрічається у дітей до 6-12 місяців. Відрізняється він від харчового ботулізму, розглянутого раніше, тим, що в організм дитини потрапляє не ботулінічний токсин, а спори Clostridium botulinum. Вони вільно розмножуються в кишківник дитини та виділяють в ньому токсин. У дорослих людей і дітей старшого віку в кишківник і шлунку є певні захисні механізми, які не дають розмножуватися Clostridium botulinum, але у маленьких дітей їх немає. Ознаки ботулізму у дітей: запор, постійний плач втрата апетиту, як наслідок, зниження маси тіла втрата або відсутність здатності тримати голівку Найбільш вірогідний спосіб зараження з медом, зараженим Clostridium botulinum. Деякі батьки люблять експериментувати з харчуванням дітей або вмочати соску в мед. Цього робити категорично не можна із-за ризику інфікування дитини, а також це може викликати сильну алергічну реакцію. Відомий харківський педіатр Комаровський Євген Олегович, наголошує, що мед не варто включати у раціон дитини до 2-хрічного віку.

Інфографіка

Джерело

Інфографіка

Готліб Анна

автор статей, журналіст, копірайтер

Залишити відповідь