В Україні з’явиться «естетський» журнал для дітей harbuz

Готується до друку новий дитячий журнал harbuz. Якщо проект збере на спільнокошті достатню суму для старту, в Україні з’явиться єдине періодичне видання для читання з дітьми, головний акцент в якому зроблено на якісній сучасній графіці, унікальному дизайні та розвитку візуальної грамотності.

Хто?

Авторка й очільниця проекту – Устина Лукащук зі Львова. Вона закінчила Вищу школу мистецтв та проектування в Польщі. Дипломним проектом Устини був редизайн українського дитячого журналу «Світ дитини». Готуючи роботу, студентка регулярно оглядала світові та українські видання для дітей і знаходила зразки, які їй дуже подобалися, або не подобалися. Повернувшись до України, Устина вирішила створити власне видання.

Над журналом працюватимуть також відома ілюстраторка Христина Лукащук (мама Устини), книжковий блогер Като Деспаті, приєднатися до проекту може дитяча письменниця Оксана Думанська.

Чому?

Спершу Устина планувала створити «естетський» журнал для дорослих, утім ніша уже була зайнята. Молоді креативні команди запустили журнали FISH, La Boussole та інші. Але, як виявилося, у сегменті дитячої періодики подібних візуальних рішень ще не було.

«І я вирішила зробити таке видання сама. Хочу, аби в дітей було те, що й у дорослих. Адже дорослі мають доступ до гарного контенту, до вишуканих фотографій, до мистецтва…»

«Для нас – це можливість привити любов наймолодших до естетики, стилю, історії, і, зрештою, до себе самого», – так представляють проект на спільнокошті.

Як?

Акцент на естетиці, сучасній графіці й дизайні, оригінальних візуальних рішеннях буде для нового видання визначальним.

«Багато простору, білого кольору, щоб журнал дихав, і мало тексту. Я хочу, щоб цей журнал читали батьки з дітьми. Вони можуть потім обговорювати його. Якщо задано якусь тему, вони самі можуть заглибитися в неї пізніше. Але перенавантажувати не варто», – зазначає авторка проекту.

Такого висновку Устина Лукащук дійшла, аналізуючи українську періодику для дітей і розмірковуючи, що б вона в ній змінила.

«Ілюстрації в harbuz’і будуть у пастельних кольорах. «Спокійні, не крикливі. Композиції не перенасичені, більш статичні. Я хочу, щоб діти також мали якесь естетичне видання для себе», – розповідає авторка проекту.

Формат у журналу теж буде незвичний: замість стандартного, видовженого, А4 – розмір, ближчий до квадрату (260х210). Такі пропорції мають подібні журнали у світі, наприклад, у Чехії, зазначає Лукащук.

«Дуже важливо, як журнал буде подаватися: у напівпрозорому крафтовому конверті з наліпкою гарбуза, всередині буде крафтовий конвертик з листівкою, на ній – ілюстрація з номера», – розповідає Устина.

Читачі також зможуть замовити «супутні товари»: торбинку, светр з принтом, горнятко абощо. У планах команди – воркшопи для дітей щомісяця, у різних містах.

Про що та для кого?

Автори проекту не визначають чіткої вікової групи дітей. «Для всіх родичів гарбузових», – буде написано на обкладинці. Орієнтовний вік цільової аудиторії – діти від 5 до 10 років. Але творці harbuz’а наголошують на важливості саме спільного родинного читання.

У виданні планують поєднувати пізнавальний та художній контент, розважальний і доволі серйозний.

«Я хочу, щоб цей журнал спонукав відпочити – у школі дітей грузять багато чим, часом, я вважаю, непотрібним. Наш журнал буде таким, що його можна буде взяти в суботу-неділю й почитати з батьками, приготувати за рецептом, відповісти собі на якісь запитання, батькам – поговорити з дитиною», – говорить Лукащук.

Сучасні діти, маючи доступ до різних каналів інформації, розвиваються швидше, ніж попередні покоління, наголошує Устина. Вони рано починають цікавитися непростими темами, як-то пошук себе, моделі поведінки, секс. Батьки досить часто виявляються не готові до таких розмов.

«Я сподіваюся, що harbuz буде спонукати батьків поговорити зі своєю дитиною на будь-яку тему, і щоб дитина не боялася запитати про будь-що в батьків. Ми хочемо дуже легко, дуже тактовно подавати таку базову інформацію, якої немає в інших журналах», – зазначає Устина.

Де та скільки?

Як і подібні періодичні видання, творці яких серйозно витрачаються на ілюстрації, дизайн та поліграфічне втілення, harbuz не буде дешевим. Вартість, розповідає Лукащук, становитиме мінімум 65 гривень.

Придбати видання можна буде в інтернеті та звичних місцях для альтернативної періодики – арт-просторах і креативних книгарнях.

Кошти на видання першого й другого числа журналу накладом 500 примірників кожен збирають шляхом краудфандингу. Необхідна сума – 45 тисяч гривень. На момент публікації статті зібрано вже понад 40%.

Читайте також: Аня Сарвіра і понад 70 найкращих ілюстраторів світу

Контекст

Періодичних видань для дітей, які водночас є унікальними дизайнерськими проектами та приділяють увагу розвитку візуальної грамотності дітей та підлітків, у світі не так багато, утім вони досить відомі. Одне з найцікавіших – британське видання The Loop (Лондон). Воно публікується щоквартально та розраховане на аудиторію 8-12 років.

Читайте також: Декілька поглядів на комікс-журналістику

Редакція журналу ставить собі за мету сприяти розвитку креативності та критичного мислення в дітей: «The Loop сприймає своїх читачів серйозно та залучає їх до осмислення глобальних і локальних проблем».

Інший приклад – французький журнал Georges (Ліон) для дітей 7-12 років, але також і старших читачів, які цікавляться графічним дизайном та ілюстрацією. Кожне число присвячено окремій темі та оформлено оригінальними малюнками. Тут публікують історії, ігри, головоломки. Над журналом працюють провідні французькі, європейські, канадські та ін. графіки.

Mini-Rivne

Якщо у Вас є новини, питання, пропозиції щодо співпраці - пишіть на mini.rivne@gmail.com

Залишити відповідь