Як провести Масляну разом з дітками?
Останній тиждень перед Великим Великоднім постом в Україні називають Масляною. 2020 року це свято починається в понеділок 24 лютого і триватиме воно цілий тиждень до 1 березня.
Наші предки вірили: піснями, танцями та різними заклинаннями можна прогнати Зиму та накликати Весну. Згодом з’явилось спрощене розуміння цього обряду-Зима зустрічається з Весною. А в дійсності, розпочинається нове коло в природі.
Прийшла масляна –
Прийшла з млинцями.
Пригощу смачненько
Нас із вами.
Млинці пече круглі
До сметани,
Щоб сонцю радіти могли
Ми з вами.
Пригощайтесь діточки,
Тата й мами.
Зустрічайте весну-красну
Разом з нами.
Масляна є одним з найстаріших свят слов’янських народів. Справжня забава, яка зберегла свої традиції в наші дні з язичницької культури. Це смачне і неймовірно ситне свято триває цілий тиждень, який передує настанню Великого посту. Сьогодні Масляна є одним з церковних свят і називається ще Мясопустним або Сирним тижнем.
Назва свята «Масляна» пов’язана з тим, що в тиждень перед Великим постом з раціону харчування виключалися м’ясні продукти, а ось молочні ще вживати було можна, як і традиційні складові для приготування млинців: молоко, яйця, масло, сметана. У народі це свято асоціюється з смачними печеними млинцями та веселими гуляннями. Мета таких гамірних масових заходів полягала в тому, щоб розбудити весну від сну і прогнати геть зиму. Масниця – це перехід від Зими до Весни.
Частування
Перед майбутнім постом в масляний тиждень панував достаток найрізноманітніших смаколиків, головними з яких традиційно були млинці. Пекли їх на масляному тижні щодня, а особливо багато їх готували, починаючи з четверга. Саме рум’яні млинці своєю круглою формою за часів язичництва асоціювалися у людей з сонцем.
Різноманітні рецепти млинців були таємницею кожної господині і передавалися через покоління. У кожної газдині були свої фірмові інгредієнти, але в основному, млинці пеклися на основі пшеничного, вівсяного або кукурудзяного борошна. У тісто додавали різні продукти: вершки, масло, яблука, ікру, гарбуз або картоплю.
Традиції
Один з давніх звичаїв полягав у тому, що перший спечений млинець був за упокій усіх померлих родичів. Його традиційно віддавали убогим або залишали на підвіконні.
У неділю перед масляним тижнем традиційно провідували родичів, сусідів чи друзів, а також запрошували їх в гості. Саме в цей день за святковим столом можна було вживати м’ясо, останній раз перед Великим постом. Цю неділю називали м’ясною.
У п’ятницю було прийнято пригощати млинцями своїх зятів, які неодмінно відправлялися в гості в будинок тещі.
Розваги
У стародавні часи це свято не обходилося без катань на конях, а молоді хлопці старалися спеціально до Масниці обзавестися саньми і прокатати молодих дівчат. Молоді пари обов’язково брали участь у таких розвагах. Упряжки з кіньми з дзвониками і веселим сміхом вершників ганяли за годинниковою стрілкою навколо сіл, намагаючись розбудити природу і відлякати зиму.
Іншою поширеною розвагою було катання на санках з гір. Веселі спуски з поворотами і падіннями користувалися великою популярністю у молоді.
Діти та підлітки щодуху каталися на прикрашених гойдалках. Було прийнято влаштовувати цікаві та веселі ігри. У цей час старші хлопці та дівчата активно залицялися одне до одного і шукали собі наречених, щоб після Великодня зіграти весілля.
Якщо на Масляну ще лежав сніг, на гуляннях будувалися снігові містечка або фортеці. Потім різні групи учасників намагалися штурмом взяти сніжне укріплення супротивників. Цей процес супроводжувався веселою грою в сніжки.
Ближче до вечора традиційно розпалювалося велике багаття, на якому згоряло солом’яне опудало зими, що йде; до цього його весь день возили по вулицях. Опудало встановлювали в центрі багаття, всіляко жартували над ним і лаяли його. Навколо вогнищ водились веселі хороводи з піснями і танцями.
Розпорядок проведення свята
Понеділок – зустріч. До цього дня добудовувалися гори, гойдалки, балагани. Ті, хто багатший, починали пекти млинці. Перший млинець віддавався убогим на помин покійних. Всі знають прислів’я “Перший млинець грудкою”. А, власне, чому – хіба справа тільки в не прогрітій сковороді? Перший млинець призначався душам покійних батьків. Його клали на підвіконня і говорили при цьому: “Чесні наші батьки! Ось для вашої душі млинці!” Хороше правило – поминати, згадувати не тільки у відведені для цього дні, але і перед веселощами: не будь батьків, і ми б не веселилися. Традиція закріпилася у прислів’ї: “комом” – значить, не мені. Вірніше, це мені грудкою буде, якщо забуду, кому перший млинець. У перший день цього святкового тижня — «зустрічний» понеділок — селяни робили із соломи опудало Масляної, надівали на нього старий жіночий одяг, садовили на кіл і з веселими піснями возили селом.
Вівторок – загравання. З ранку молоді люди запрошувалися кататися з гір, поїсти млинців. Звали рідних і знайомих: «У нас гірки готові та млинці випечені – просимо приходити». Головне в загравання – любовна тема. Молодим дозволялося навіть цілуватися прилюдно, повеселилися, пообнімалися, звичайно, під невсипущим батьківським оком.
Середа – ласуни. У цей день зять приходив «до тещі на млинці». Окрім зятя теща запрошувала і інших гостей. У цей день зяті до тещ приходять на млинці. Спробуй зятю не догодити, адже донька – рідна кров, їй потім вислуховувати.
Широкий Четвер. З цього дня Масляна розгорталася на всю широчінь. Народ вдавався до всіляких потіх: крижані гори, балагани, гойдалки, катання на конях, карнавали, кулачні бої (бій стіною), галасливі гулянки. Гостювання тривають – з подарунками, з хмелем, адже не все коту Масниця, треба встигнути нагулятися перед Великим постом.
П’ятниця – вечірки тещ. Зяті запрошували в гості своїх тещ, пригощали їх млинцями. Кажуть, “у тещі зятьок – улюблений синочок”. У п’ятницю вже закривалися контори та магазини, припинялася робота в майстернях, навіть діти звільнялися від навчання. Щоправда, ці дні ні офіційними, ні церковними святами не вважалися.
Субота – зовичні посиденьки. Молоді невістки запрошували в гості до себе зовиць. Невістка мала подарувати золовкам подарунки. Розваги і забави наростали як сніжний ком, і нарешті в суботу карнавал досягав свого апогею. І вдень, і ввечері всі театри, цирки, балагани, трактири були переповнені. Сміх, свист, бешкетництво, завзятість … Тут же під час катання влаштовувалися оглядини синків і доньок для того, щоб одружити їх на після Великодня.
Прощена неділя-останній день Масниці. В останній день Масляної спалюють солом’яне опудало – символ зими. Проводжають зиму до наступного року. Всі просять один в одного прощення, звільняючись від гріхів перед Великим постом. Кланяються в ноги. А у відповідь чують знайоме: «Бог простить».
Масляна, Масляна, яка ти маленька.
Якби тебе сім неділь, а Посту Їдненька.
Масляна, Масляна, яка ти ладна.
Якби тебе сім неділь, а Посту одна.
А як відсвяткувати Масляну в наш час та з діточками?
Перш ніж взяти дитину на святкове гуляння в міський парк, розкажіть їй історію Масляної.
Залучайте до випічки млинців на Масляну дітей будь-якого віку. Старші діти можуть допомагати замішувати тісто. А меншим можна доручити класти на готові млинці начинку і згортати їх трикутником або рулетиком. Ну а сама почесна місія – це, звичайно ж, дегустувати готові млинці.
Яка Масляна для дітей без активного відпочинку? Ігри, забави, конкурси, катання на санках і ковзанах, неодмінно узяття снігового містечка і спалювання опудала Зими … Без цього не обходиться жодне святкування Масляної. Але тут потрібно взяти до уваги кілька моментів.
По-перше, дитину обов’язково потрібно одягнути по погоді: не надто холодно, щоб вона не замерзла, але й не занадто жарко, щоб вона не спітніла і не промокла. Швидше за все, вам доведеться провести на вулиці досить багато часу, так що плануйте гардероб відповідно. Не зайвим буде взяти з собою термос з гарячим чаєм: звичайно, на гуляннях продають гарячі напої, але домашній чай обійдеться дешевше і завжди буде під рукою.
По-друге, заздалегідь дізнайтеся, чи буде у вашому місті Масляна для дітей, тобто окрема конкурсно-розважальна програма для дошкільнят та школярів, чи будуть дитячі ігри на Масляну. «Загальні» гуляння будуть напевно, проте зазвичай на масових гуляннях конкурси все-таки розраховані на більш старший вік, а дитячих розваг – раз-два і все.
Якщо окремої дитячої Масляної не передбачається, зберіть знайомих з дітьми і самі влаштуйте свято для дітей з веселими конкурсами та іграми.
Виберіться на природу і пограйте у веселі ігри для дітей. Одна з найпростіших і веселих ігор – «зірви шапку». Діти стають у коло, в центр виходять два змагаються, у кожного з них на голові надіта кепочка. Завдання – першим зірвати кепку з голови супротивника. Переможець вибирає собі нового суперника.
Є і ще одна варіація цієї гри – «півнячий бій». У цьому випадку поверх курток суперників потрібно пов’язати шарфи або пояса, а під них підіткнути хустки – «хвости». Завдання – першим висмикнути хустку суперника з-під пояса.
Ви можете пограти і в інші традиційні ігри на вулиці: тягни-штовхай, перетягування каната, метання «млинців» зі снігу в сніжну ж «піч». Важливо пам’ятати одне: щоб Масляна для дітей замість веселого свята не стала приводом для розладу, потрібно підбирати суперників, рівних за віком, зростанню і силі, щоб обійшлося без травм і образ.
Крім цього, можна обійтися взагалі без змагальних ігор, а просто пограти в сніжки, побудувати сніговика, покататися на санках, повалятися в снігу. Головне – щоб було весело!
Масляна для дітей напевно стане незабутнім святом, якщо ви докладете трохи зусиль, щоб зробити його таким.
Що ще варто зробити в цей час? Добре нагулятися, порадіти тому, що ми разом, що всією родиною, разом з друзями, і нам добре. Набратися здорового бадьорого духу.
Тати, наприклад, після таких гулянь і жартівливих забав-поєдинків зазвичай говорять, що заряд бадьорості такий отримали, який і за 14 днів в санаторії не набереш. Це культурно оформлена психологічна розрядка від праці і метушні буднів.