Сучасні дитячі комікси

Сьогодні ринок дитячих коміксів вражає різноманіттям у багатьох країнах.  Адже це особливий спосіб читання – мозок починає працювати інтенсивніше, тому що читати комікси набагато складніше, ніж лінійний текст. Необхідно одночасно слідувати за сюжетом по картинках, орієнтуватися по репліках у взаєминах героїв і визначати емоції за виразом на обличчях – не кожен дорослий з цим впорається. Виправляємо ситуацію прекрасними коміксами.

Читайте також: Світ дитячих коміксів – від минулого до майбутнього

“Сніговик”, Реймонд Бріггс. 0+

Історія про те, як хлопчик зліпив сніговика, який чарівним чином ожив вночі. Та ніч була наповнена неймовірними подіями, а вранці вони зустріли світанок на пірсі та вирушили додому. Хлопчик заснув у своєму ліжку, а сніговик залишився на вулиці. Коли дитина прокинулася, він знайшов шарф, шапку і невелику купу снігу, що залишилася від розталого на сонці сніговика.
Текст в книзі відсутній, але все зрозуміло і без слів – настільки докладні ці дивовижні кадри-ілюстрації, виконані олівцями. Теплі, затишні – неможливо відірватися і перестати їх розглядати.


Хтось прочитає цю книгу як історію про силу дитячої фантазії, комусь здасться, що це – варіація на тему уявного друга, а хтось побачить лише казкові пригоди.
Продається в комплекті з книгою “Сніговик і сніжний пес”, яка написана іншими авторами, але продовжує стилістику першоджерела.


 

«Дивна качка»  Cесіль Кастеллуччі та Сари Варон. 6-10+

– це історія про качку, яка намагається «наклеїти» ярлик дивкуватості на іншу качку. Врешті-решт стає незрозуміло, хто ж насправді дивкуватий і чому?

Цей комікс вдало та з гумором обігрує концепт Інакшості, а відтак подає сильний меседж щодо саморефлексії та саморозуміння. Це найкраща книжка 2013 року за версією A Kirkus Reviews Best Book.


“Хільда і троль”, Люк Пірсон. 7+

Серія коміксів «Хільдафолк» (від ісландського Huldufólk, де huldu – «ховаються, таємні» і fólk – «народ», «народ», так в ісландської міфології називають ельфів) розповідає про пригоди скандинавської дівчинки Хільди, яка дружить з гномами, тролями та іншими дивними істотами. Хільда живе з мамою і своїм домашнім вихованцем Твіг – рогатою ручної лисицею.


У цих книгах немає однозначних персонажів – поганих чи хороших, просто кожен робить те, що важливо для нього. Ненав’язлива мораль книги зчитується безпомилково – речі, які тебе лякають виявляються не такими вже й страшними, якщо до них уважно придивитися і постаратися зрозуміти.
В 2018 році вийде екранізація коміксів “Hildafolk”


“Кешка без гальм”, Андрій і Наталя Снєгірьова, 0+


Незвичайні історії про звичайного кота. Кеша живе у звичайній квартирі та не може прожити дня без пригод. Вперше цей персонаж з’явився в 1991 році, і вже понад двадцять років над коміксами сміються діти і дорослі. Ситуації, в які потрапляє кіт Кеша, дуже впізнавані, а дитина побачить себе в цьому непосидючому та кмітливому коті.
У цьому збірнику Кешка відправиться на Північ, обзаведеться пірсингом під час риболовлі, покатається на пральній машині та побуває на Місяці.
Окремо хочеться відзначити його взаємини з мишами – як і будь-який порядний кіт, Кеша намагається зловити мишу. Тому він ставить капкани, полює з рогаткою і придумує плани щодо позбавлення будинку від гризунів.

Всього в серії «Зоряний замок» на цей момент вийшло 3 томи, готується четвертий. Серія популярна у всій Європі. У 2017 році на фестивалі мальованих історій в Ангулеме серії була присвячена окрема виставка. Неповторне поєднання сюжету в стилі Жюля Верна та неймовірних ілюстрацій в дусі Міядзакі. Кожна ілюстрація – шедевр книжкового мистецтва.


“Казки-комікси” Ротраут Сюзанні Бернер, 0+

Ротраут Сюзанні Бернер– лауреат премія Андерсена (дитячої “Нобелівської премії”) розповідає свою версію казок братів Грімм. Вона вибрала вісім історій, як відомі: “Рапунцель” і “Пані Метелиця”, так і малознайомі – “Ганс-їжачок” і “Йорінде і Йорінгель”, і намалювала їх у своєму стилі.

Не обійшлося без інтриги: композиція книги вибудувана так, що перед кожною казкою ми бачимо оповідача в кріслі, до якого все ближче підбираються боязкі слухачі. Хто цей оповідач, стане відомо в кінці.

Вийшов веселий і хуліганський переказ, наповнений жартами – наприклад, в казковому світі герої можуть ходити в кепках і кедах. Ілюстрації допомагають дітям побачити причинно-наслідковий зв’язок між подіями і вчать їх спостерігати за найменшими деталями.

Консервативних дорослих необхідно відразу попередити, що пані Бернер властиво іронізувати в своїх малюнках, і нагадати, що краса – вона в очах того хто дивиться. І це правило діє завжди.


«Бебі-миша» Дженніфер Голм та Метью Холма. 7+

Бейбі-миша, головний і дуже харизматичний персонаж, яка то хоче стати співачкою, то супер-героєм, а то президентом… Їй не все вдається, але з цих невдач вона виходить із певним життєвим досвідом, який часто показано з тонким психологічним чуттям дитини.

Бейбі-миша – це дуже популярна серія, яка читається добре не залежно від гендерних груп, хоча візуальне виконання – здебільшого в рожево-чорно-білих тонах. Отже, навіть візуально книжка розбиває стереотипи щодо кольорових гам, які часто прописуються в медіа.


“Світ не тісний, Чарлі Браун”, Чарльз М. Шульц. 7+

Якщо ім’я та прізвище в заголовку вам нічого не говорять, то одного з персонажів – Снупі, собачка, якій вже близько шістдесяти років, ви напевно знаєте. Це пес породи бігль, який не розмовляє, але все його думки ви прочитаєте в “бульбашках” на сторінках.

Господар Снупі – хлопчик Чарлі Браун і його друзі ходять в школу, грають в бейсбол і обговорюють неймовірно важливі питання. У цій книзі неприємності буквально переслідують Чарлі: в магазині йому підсунули невідомий автограф замість автографа улюбленого гравця, ніхто не надіслав йому валентинки, та й тренера бейсбольної команди з нього не вийшло. А дівчинка, заради якої він продав всі свої комікси, щоб купити їй рукавички, стикається з ним в магазині і показує свою нову пасію!

Це смішні і трохи філософські комікси про сусідство гри і нудьги, радості і смутку в житті дитини. За простими малюнками ховається не тільки іронія, але і цитати, посилання до дат, книг та подій.


“Джим-водолаз. Подорож в серце океану“, Маттіас Пікар,7+

3D фільмом вже нікого не здивувати, а ось 3D книга – це, мабуть, унікальне явище. Тільки не треба думати, що для читання вам буде потрібно завантажити додаток і картинки будуть оживати на екрані, ні. За винятком “бах і бамс” в книзі немає слів, зате є гіпнотична чарівність талантом Маттіаса Пікара.

За допомогою чорної туші та анагліфічних окуоярів художник занурює нас на дно океану разом з Джимом. Хлопчик знаходить старовинне водолазне спорядження і стає дослідником океану. А там – медузи, акули, черепахи, восьминоги, кит, який затонув корабель – все багатства і таємниці підводного світу, які оживають буквально на очах.


«Малий робот» Бен Хатке, 6-9+

Історія про дівчинку, яка знаходить у лісі робота й безстрашно натискає на кнопку, щоб оживити його. Так у неї з’являється друг. Утім дівчинці доводиться відстоювати цю дружбу, рятуючи робота з великої халепи.

У цьому коміксі мало слів, але попри 144 сторінки комікс-стріпів, він читається легко й швидко. Книжку нагороджено Премією Ейзнера за найкращий комікс 2015 року.


“Моя мама в Америці, вона бачила Буффало Білла”, Жан Реньо, Еміль Браво,7+

Це добра і тепла історія, про яку так і хочеться написати “не залишає байдужим”. І це не буде використанням штампів.
Нова школа, похмура вчителька, розбирання з братом, прихильність до гувернантки Іветті, дивні поїздки до родичів і співчутливі погляди дорослих – все це наповнює життя Жана.

Його мама кудись пропала, і ніхто їм з братом не говорить, куди. Питання повисають у повітрі, але Жан боїться їх вимовити. Сусідка – дівчинка Мішель починає передавати хлопчикові секретні послання “від мами”, і Жан вірить їй, поки одного разу під час сварки не дізнається правду.
Автобіографічний текст Жана Реньо сумний і одночасно смішний. Він про стіну, яку зводять дорослі між собою і дитиною, коли приховують від неї правду.


“Сім ведмедів гномів і навала принцес”, Еміль Браво, 7+

Книги про ведмедів-гномів – це хуліганська пародія, яка показує реалії “довго і щасливо”, зазвичай залишаються за межами сторінок. Знання казок і почуття гумору у батьків – обов’язково!

У лісі живуть ведмеді-гноми, яких буквально осаджують принцеси. Так як ведмеді цінують свій комфорт і затишок, їм доводиться придумувати всілякі способи вирішення принцесових проблем. Адже принцеси такі примхливі та приносять неприємності.

Один з ведмедів відправляється на пошуки принца, але вони все якісь дивні. А їх погане виховання чимало розсердить Фею-хресну …
Харизматичні ведмеді-гноми і незвичайні повороти сюжету дають друге дихання старовинним казкам. Так, наприклад, закляття феї-хресної, в оригінальній казці заколисливе всіх навколо, в новому прочитанні змушує сімох ведмедів, як прив’язаних, сидіти біля телевізора.


«Совеня» Енді Рантон, 0+

Owli – миле та добре совеня, яке вчиться дружити, допомагаючи іншим істотам у лісі, також воно вчиться шанувати і любити, розуміє, що прощатися тяжко, навіть якщо не назавжди.

 

Ця серія майже безслівна. А отже, читачеві доведеться шукати слова, аби відтворити візуальний текст. Серію схвалили чимало професійних критиків. Її рекомендовано для читання в класі.

Комікси про совеня можна безкоштовно завантажити на сайті Енді Рантона. 


“Кальвін і Хоббс. Тут всюди скарби”, Білл Уоттерсон, 10+

Шестирічний вундеркінд Кальвін та його іграшковий тигр Хоббс – нерозлучна пара друзів та герої коміксів Білла Уоттерсон, які виходили з 1985 до 1995 року. Персонажі названі в честь теолога Жана Кальвіна і філософа Томаса Гоббса, тому в їх діалогах часто простежуються філософські роздуми. А також глибокодумні висновки про все, будь то сенс життя, любов, відносини з батьками, навчання і, звичайно ж, про тяжкі страждання, нерозривно пов’язані з цим самим навчанням.

– Іноді, коли я говорю, мої слова не встигають за думками. Цікаво, чому ми думаємо швидше, ніж говоримо?
– Щоб у нас був шанс передумати.

Захоплюючі, іноді пізнавальні та завжди веселі історії повертають дорослого читача у власне дитинство, коли світ – це окрема реальність, яка обмежена лише фантазією. Імпульсивний і схильний до ексцентричних витівок Кальвін ходить в школу, де своєю логікою чимало дратує вчителів і однокласників, за що часто розплачується. Хоббс – більш спокійний і розважливий, але чого тільки не витворяє їх тандем завдяки бездонному запасу вигадок і невичерпної енергії.
Короткі історії про життя Кальвіна і Хоббса виходили регулярно протягом десяти років і (ось він дивовижний момент) – художник завершив успішний проект. А ще й відмовився підписувати документи на дозвіл використання персонажів. Тільки комікси. Нічого зайвого.

– Я готовий до всього!
– І навіть до повної і беззастережної капітуляції?
– До неї особливо.


«Бінкі» (Binky) Ешлі Спаєрс, 8-12+

Серія коміксів про кота Бінклі розповідає про пригоди домашнього кота Бінкі, який часто потрапляє в різноманітні халепи. Бінкі – не просто симпатичний персонаж, він насправді дуже впливовий. Слідкуючи за ним, не можна не розвинути емпатію навіть у старших читачів. І малі, і старші впізнають себе в ньому в тяжкі чи легкі хвилини.

Спаєрс отримала багато нагород за цю серію, зокрема Silver Birch Express Award, що вручається округом Онтаріо за найкращі книжки для дітей 8-12 років.

binky the space cat spread


“Джейн, лисиця і я”, Фанні Брітт, Ізабель Арсен, 10+

Світ дівчинки Елен сповнений сірих і тьмяних кольорів – однокласники обрали її мішенню для насмішок і вона чомусь їм вірить. Вона знаходить розраду лише в читанні улюбленої книги – роману “Джейн Ейр” (до речі, якщо хтось не читав, але планує, то увагу – в коміксі містяться спойлери).

Проблеми Елен знайомі багатьом: почуття самотності, загального нерозуміння, неприйняття себе, пошук друзів, складність у відношенні з батьками. І, звичайно, пошук свого місця в житті. Однак після несподіваної зустрічі в лісі все змінюється, і до Елен, нарешті, приходить одкровення – “схоже, я починаю розуміти, що чим менше я про все це думаю, тим менше я в це вірю”.
Книга про те, як складно (і часом страшно) прийняти себе такою, як ти є, але варто лише почати робити кроки в цьому напрямку, – і твоє життя наповнять фарби.


«Полохлива білка» (Scaredy Squirrel) Мелані Вотт (Melanie Watt), 4-8+

scardey squrirel

Серія коміксів починається з розповіді про білку, яка боїться полишити свою зону комфорту. У кожній книжці є пригода, яка демонструє, як білці врешті доводиться пережити багато пригод, які ведуть її не лише до виходу із зон комфорту, але й до саморефлексії та самопізнання. Цю книжку неодноразово нагороджували преміями в Канаді.


«Зоряний замок» Алекс Аліс, 10-12+

У пошуках загадкового ефіру (джерела неймовірної енергії) Клер Дюлак на повітряній кулі відправляється до стратосфери – і не повертається. Її чоловік, геніальний інженер Арчибальд Дюлак, впевнений, що втратив дружину назавжди. Але їхній син Серафін все ще сподівається.

Через рік після зникнення Серафін і його батько отримують зачіпку – лист від невідомого відправника, в якому говориться, що Клер вела судновий журнал. У листі їх просять приїхати в баварський замок, де на них чекає амбітний молодий король, який мріє відправитися в політ на кораблі, зарядженому ефіром. Але в замку героїв чекають небезпеки – є люди, які ні перед чим не зупиняться, аби завоювати космос.

Всього в серії на цей момент вийшло 3 томи, готується четвертий. Серія популярна у всій Європі. У 2017 році на фестивалі мальованих історій в Ангулеме серії була присвячена окрема виставка. Неповторне поєднання сюжету в стилі Жюля Верна і неймовірних ілюстрацій в дусі Міядзакі. Кожна ілюстрація – шедевр книжкового мистецтва.

На закінчення.

Надіємось вам сподобалась наша добірка,якщо ви знаєте цікаві комікси, діліться в коментарях!

Рекомендуємо інтернет магазини, де можна купити комікси:

Магазин коміксівOn the Bus 

Магазин комікси та сувеніри – Comikc Shop

Магазин – Лулука

МагазинGnomiki

Сподіваємось вам сподобалась добірка сучасних дитячих коміксів, діліться нею з друзями!

Використані джерела:
http://www.chytomo.com/
wikipedia.org

Maruna

Насолоджуюсь материнством, обожнюю читати, фотографувати та ділитись корисною інформацією з іншими:)

Залишити відповідь