5 трендів в освіті, які формують майбутнє Інфографіка

Тренд №1 – навчання стане головною активністю в повсякденному житті

Якщо в минулому ми витрачали на навчання невелику частину повсякденного часу, то в майбутньому, час, який нам доведеться виділяти на навчання, істотно виросте.

Саме навчання стане нашою домінуючою щоденною активністю (ДЩА). Зараз наша ДЩА – робота, телевізор, соціальні мережі, виживання, виховання дітей. До речі, за даними Р. Флорида, наведеними в його бестселері “Креативний клас“, середній представник цього класу вчиться близько 14 годин в тиждень *). Це було майже 10 років тому.

Частка часу, який ми витрачаємо на навчання, по відношенню до всіх інших занять, з 1900 року минулого століття і до 2031 року. Зверніть увагу, що після 2030 час, який ми щодня витрачаємо на навчання, можливо, різко впаде до 0. *)

Частка часу, який ми витрачаємо на навчання, по відношенню до всіх інших занять, з 1900 року минулого століття і до 2031 року. Зверніть увагу, що після 2030 час, який ми щодня витрачаємо на навчання, можливо, різко впаде до 0. *)

Тренд №2 – навчання стане довічним

Якщо в минулому ми вчилися тільки невелику частину життя, то в майбутньому нам доведеться вчитися все своє життя.

На інфографіці показано, як змінюється частка часу, який ми витрачаємо на навчання, по відношенню до решти активності. Ми можемо простежити, як ця частка збільшується за останнє сторіччя, і наростає в майбутньому. Також ми можемо бачити, як частка навчання змінюється з віком, захоплюючи все більше часу. Ми починаємо вчитися у все більш ранньому віці, не припиняємо в зрілості, і продовжуємо в літньому віці.

Різними кольорами показана частка часу, який люди витрачають на навчання, протягом життя, в різні періоди за 100 років і в майбутньому. Наприклад, червоний колір показує 2025 рік, і різні вікові категорії. Тут також видно Тренд №1 – навчання стане нашою основною діяльністю.

Тренд №3 – традиційне лекційне навчання поступиться місцем проектному і проблемно-орієнтованому

Проектне навчання повністю відповідає вимогам сучасності, тому його частка буде наростати, аж до повного витискування класичної університетської моделі.

Лекційне навчання домінувало впродовж 1000 років, як вдала модель масштабування, здатна задовольнити масовий попит на кваліфікованих фахівців. У той час як індивідуальне проектне навчання залишалося завжди дорогим, і мало доступним, так як засноване на менторстві. Менторство важко масштабується, тому завжди залишалося пляшковим горлечком, яке стримувало ринок. Наше рішення усунуло цю перешкоду.

На графіку показано, як змінювалося співвідношення проектного та лекційного навчання протягом історії, і до чого ця тенденція призведе в майбутньому.

Тренд №4 – зміна моделей масштабування освіти

Індивідуальне навчання, засноване на індивідуальному плані та доступності менторів для кожного, поступово замінить масову коробочну освіту.

На діаграмі показано розвиток і згасання різних підходів до масштабування освіти, протягом історії і в майбутньому:

  • Класичний лекційний аудиторний підхід в школах і ВУЗах
  • Персональне наставництво (менторинг)
  • Персоналізація та індивідуальна освітня траєкторія
  • Дистанційне навчання
  • Дистанційний менторинг

Розглянемо кожен підхід окремо.

Розвиток і згасання традиційного лекційного підходу, який видавлюється дистанційними форматами.

Жирна бежева лінія показує розвиток і згасання традиційного лекційного формату.

Згасання традиційного персонального менторингу через особисті зустрічі.


Жирна синя лінія показує згасання традиційного менторингового формату.

Стрімкий розвиток і згасання дистанційного навчання, заснованого на копіюванні традиційного лекційного формату, який буде видавлений персоналізованим навчанням і дистанційним менторингом.


Жирна червона лінія показує розвиток і згасання традиційного дистанційного навчання.

Згасання і відродження повністю персонального підходу до навчання, за рахунок сучасних технологій, AI/Big Data.

Жирна зелена лінія показує розвиток персоналізованого навчання.

Розвиток дистанційного менторингу, як домінуючого формату навчання, який замінить всі традиційні підходи, і задовольняє всім сучасним вимогам. Технології забезпечать доступний менторинг в режимі 24/7 будь-кому.

Жирна жовта лінія показує розвиток дистанційного менторингу.

Тренд №5 – зміна технологій, які змінюють освіту

Всі попередні тренди забезпечені розвитком технологій, які скасовують старі підходи і привносять нові можливості.

Тут можна ясно бачити, як більша частина звичайної освіти піде в онлайн і у віртуальне середовище, додасться персоніфікація, моделювання і прогнозування кар’єри, засноване на використанні штучного інтелекту, і підходів Big Data.

Нарешті, в перспективі світить повна симуляція віртуальної реальності, як у фільмі Матриця, а на закуску, мрія трансгуманістів – вдосконалення людини, її когнітивних здібностей і можлива кіборгізація.


Ці тренди демонструють технології, які забезпечать прорив в освіті:

  • масштабований, доступний, дистанційний, повноцінний менторинг для кожного;
  • моделювання і прогнозування індивідуальної навчальної траєкторії, яка стає синонімом кар’єри – по суті моделювання долі …
  • advanced training protocols (тренінгові протоколи), засновані на нейропластичності, здатні змінювати топологію нейронної мережі мозку і, тим самим, кардинально збільшувати швидкість і глибину навчання.

Саме ці напрямки я разом з партнерами скромно розвиваю в рамках проекту Serendipity University. Деякими напрямками я почав займатися майже 25 років тому, якимись значно пізніше, але так чи інакше, один період завершився, і починається наступний, коли я знову привертаю фінансові ресурси, щоб вивести на освітній ринок унікальний продукт.

* – Це означає, що нейрофізіологічні і психофізичні поліпшення людини досягнуть такого рівня, що кожен буде постійно підключений до загальної бази знань, а процес навчання буде відбуватися в реальному часі. Тобто з цього моменту людина “перестане” вчитися, і буде отримувати необхідні знання та навички негайно, як тільки в них виникатиме потреба. Це близько до того, що технічний директор Google Рей Курцвейл розуміє під технологічної сингулярностью.

** – Всі дані наведені на основі аналізу різних сигналів, спостережень, практики спілкування і величезного масиву джерел. Терміни і співвідношення можуть відрізнятися, але самі тренди добре підтверджені.

 

Alex Krol
Entrepreneur, writer, educator.
Джерело

Mini-Rivne

Якщо у Вас є новини, питання, пропозиції щодо співпраці - пишіть на mini.rivne@gmail.com

Залишити відповідь