Що потрібно знати про вакцинацію дітей з порушенням графіку
На разі багато батьків занепокоєні ситуацією, що склалася в Україні з щепленнями. Через відсутність вакцин велика кількість дітей не отримали рекомендовані “Календарем профілактичних щеплень в Україні” щеплення, тому ці діти вакцинуються за індивідуальним графіком. Індивідуальний графік складає дитині педіатр або ж імунолог.
Якщо ж дитина отримала частину щеплень від певної інфекції, після чого була пропущена доза – серію вакцинації не розпочинають спочатку, незалежно від того, скільки часу минуло. Необхідно ввести дози, яких не вистачає, за графіком з дотриманням мінімальних інтервалів.
Як лікар вирішує, які вакцини і в якій послідовності робити дитині, що не отримала їх вчасно? Це регламентується наказом МОЗ від 11.08. 2014 р. № 551.
Вакцинація дітей з порушенням графіку:
Щеплення від Hib-інфеції роблять дітям до 5 років. Потрібно зробити 3 щеплення з інтералом 1 і 6 місяців.
Якщо вакцинацію від Hib-інфеції розпочато в віці старше 1 року, робиться лише 1 доза вакцини.
Якщо 1-ша доза вакцини введена до 1 року, а 2-га — в віці від 1 до 5 років, 3-я доза вакцини не вводиться.
Щеплення від кашлюку, дифтерії і правця робиться комбінованою вакциною дітям до 7 років – потрібно зробити 4 щеплення з мінімальним інтервалом 1,1,6 місяців.
Щеплення від кашлюку не роблять дітям старше 7 років.
Щеплення від дифтерії і правця роблять раніше не щепленим дітям до 7 років, яким протипоказана вакцинація від кашлюку – потрібно зробити 3 щеплення з мінімальним інтервалом 1, 9 місяців. Раніше не щепленим дітям від 7 до 18 років – 3 щеплення з мінімальним інтервалом 1, 6 місяців.
Щеплення від полімієліту роблять дітям до 18 років. Дітям до 7 років потрібно зробити 4 щеплення з мінімальним інтервалом 1,1, 6 місяців. Якщо остання доза вакцинального комплексу (перша ревакцинація) проти поліомієліту збігається з віком проведення ревакцинації в 6 років або 14 років, перша ревакцинація зараховується як ревакцинація за віком у 6 років або в 14 років.
Якщо ж щеплення розпочато після 7 років – потрібно зробити до 18 років 4 щеплення з мінімальним інтервалом 1,1, 6 місяців.
Раніше не щепленим особам старше 18 років щеплення від полімієліту роблять лише за епідпоказаннями.
Щеплення від гепатиту В роблять дітям або дорослим — потрібно зробити 3 щеплення з мінімальним інтервалом 1 місяць. Для дітей, які були вакциновані в пологовому будинку, щеплення можна проводити з використанням комбінованих вакцин після 2-х місячного віку.
Щеплення від кору, краснухи, паротиту роблять дітям до 18 років – потрібно зробити всього 2 щеплення (1 рік і 6 років). Мінімальний інтервал – 1 місяць після введення попередньої вакцини.
При проведенні щеплень із застосуванням окремих вакцин або анатоксинів для профілактики різних інфекційних хвороб необхідно дотримуватися таких особливостей їх введення:
За потреби лікар має право ввести всі вакцини/анатоксини, що показані за цим Календарем (крім БЦЖ), за одне відвідування особою закладу охорони здоров’я. Ін’єкції можна робити в різні ділянки тіла за умови, що це не суперечить інструкції про застосування конкретної вакцини/анатоксину. В іншому випадку лікар планує такі щеплення з урахуванням мінімальних інтервалів між введенням вакцин/анатоксинів.
автор статей, журналіст, копірайтер