Які бувають мисливські ножі?
З давніх давен мисливський ніж є неодмінним атрибутом справжнього мисливця. Традиційно вважається, що він служить лише для добивання звіра. Але вдало підібраний мисливський ніж здатний вирішувати безліч завдань, що постають перед мисливцем.
Насправді, крім вже згаданого добивання звіра, мисливські ножі можуть застосовуватись для:
- Зняття шкіри з здобичі;
- Оброблення туші тварини, здобутої на полюванні;
- Облаштування табора;
- Приготування їжі та нарізання продуктів.
Деякі мисливці мають при собі по кілька хороших ножів, кожен із яких застосовується для своїх цілей. Інші все роблять переважно одним єдиним ножем. Кожен з підходів має свої недоліки та переваги, які розкриваються при різних умовах та стилів ведення полювання.
Часто мисливці крім великого фіксованого ножа, мають при собі допоміжний складаний ніж, який зручно використовувати для розкривання консервних бляшанок, нарізання їжі та інших побутових справ. Часто для цього використовуються багатофункціональні моделі, що значно розширюють можливості свого власника, але, при цьому займають дуже мало місця в кишені чи рюкзаку та дуже мало важать. І дійсно, ту ж консерву краще відкрити ключем швейцарського ножи, чим псувати о неї дорогий фіксований ніж.
Варто зазначити що, хоча складаним ножам притаманні такі вади, як більша чутливість до бруду, залежність від регулярного догляду та менш надійна фіксація клинка у робочому стані, в наш час на ринку можна знайти велику кількість складаних ножів, які позиціонуються саме як мисливські. Цей факт пов’язаний з тим, що прогрес не стоїть на місці, поява надійних замків-фіксаторів леза та спеціальних запобіжників, а також поява нових видів матеріалів дійсно надали змогу зробити міцний і надійний мисливський складаний ніж. Подібні моделі досить популярні серед мисливців на птаха та мілку дичину у західних країнах. Поступово поширюються вони і сред вітчизняних мисливців.
Також досить непогано у якості універсального похідного побутового ножа показують себе ножі фінського типу – пуукко. Справжня фінська фінка (а не ніж НКВС, який насправді не є фінкою) – дуже ефективний похідний та побутовий ніж історія та досвід вживання якого налічує століття. Тому він справді вартий уваги.
Що стосується типових мисливських ножів з фіксованих лезом, то іх популярність також має не менш багату історію. І це зрозуміло. Фіксований ніж хоча і є більш громідким, чим складаний має важливі переваги, пов’язані з його простотою, надійністю та міцністю.
Якщо ви працюєте ножем з фіксованим лезом, вам не варто побоюватися, що він раптом складеться вам на пальці. Він не має механізмів, які можуть забитися брудом чи вийти з ладу через корозію. Лезо мисливського ножа з фіксованим клинком може бути значно довшим, ніж у складаного. Все залежить лише від ваших уяв про міру та зручність.
За конструкцією серед сучасних мисливських ножів все ще є дуже популярним всадний монтаж, при якому вузький хвостовик клинка (так званий rat tail) входить у рукоять на 2/3 її довжини. При покупці такого ножа є сенс дізнатись, на яку глибину заглиблено хвостовика в рукояті. Можна, спробувати перевірити це магнітом. Але, це не самий надійний спосіб. Якщо хвостовик заглиблено не достатньо глибоко, або він сам конструктивно слабкий, ніж може не витримати навантаження і зламатись в самий неочікуваний момент.
Наскрізний монтаж клинка – це коли хвостовик проходить наскрізь через всю рукоять. Такий ніж зламати буде значно важче. Свідоцтвом наскрізного монтажу часто є спеціальна гайка на наверші рукояті, що загвинчується на хвостовику та стягує всі елементи конструкції в єдине ціле. Але треба зауважити, що деякі безвідповідальні виробники навчились імітувати цю характерну ознаку.
Найнадійнішим варіантом є хвостовик, що е повнорозмірним продовженням клинка, на який з двох боків закріпили накладки. Ви своїми очами можете бачити, що хвостовик йде на всю довжину рукояті. До того ж, такий хвостовик буде доволі великим та міцним. Звісно, якщо саму сталь використано якісну.
Ножі цього типу називаються фул танг. І це є самими міцними з усіх перелічених варіантів конструкції. На жаль, ці надійні та практичні ножі ще не так часто зустрічаються у вітчизняних мисливців. Головна причина – їх суто утилітарний зовнішний вигляд.
Але що у ножі є більш важливим – декор та дизайн чи практичність та надійність, вирішувати тільки вам.
автор статей, журналіст, копірайтер