Про дитячу крадіжку та її неочевидні причини – Світлана Ройз

Тема дитячого злодійства наводить на батьків жах. Вони ж такого не вчили, не заохочували таку поведінку і всіляко намагалися ще з пісочниці навчити ділитися. Причини дитячої крадіжки далеко не завжди видно відразу, тому багатьом батькам незрозуміло, що робити в таких ситуаціях і де шукати причину.

Незважаючи на те, що дитяче злодійство здається катастрофою всесвітнього масштабу, це часта сімейна проблема. Психолог Світлана Ройз розповіла про можливі причини та методи профілактики, якщо ви помітили, що дитина бере чужі речі.

Про дитячу крадіжку та її неочевидні причини

Багато запитів було на тижні на цю тему. Хотіла написати щось універсальне. Але причин “злодійства” може бути така величезна кількість, що мені здалося коректніше – дати “точки входу” в їх пошук. За “непродуктивною поведінкою”, як правило, сигнал неблагополуччя. І “спостереження” за всіма пунктами може бути профілактикою “симптому”. Поодинокі випадки – не привід для хвилювання, у кожної дитини в житті є “проби”, але якщо ми помічаємо систематичне присвоювання чужого – важливо задуматися.

Дитина до 3-х років бере чуже (все, написане нижче, може бути профілактикою того, що може проявлятися в більш старшому віці):

 1. Лобові частки мозку, що забезпечують контроль над імпульсами, тільки-тільки включаються в роботу. Дитина вчиться зусиллям волі зупиняти своє “хочу”. (Ми можемо, коли бачимо, що дитина впоралася зі спокусою, підтримати його: “Я бачила, як тобі хотілося взяти чужу іграшку без дозволу. І так рада, що ти зміг стриматися”. Якщо дитина бере чуже: “Це чуже, коли ми беремо щось чуже без дозволу – це неправильно і називається крадіжкою. Давай запитаємо дозволу або пограємо чимось іншим “).
 2. Дитина вчиться тому, що існують “кордони”. Вона досліджує правила. Їй набагато легше освоїти знання про чужі кордони, коли ми шанобливо ставимося до її – запитуємо дозволу, чи можна взяти її іграшку, не примушуємо ділитися своїми, що не хапаємо її на руки і не змінюємо траєкторію її руху, як мінімум, попереджаємо про своє бажання. Не втручаємося в її малюнок без потреби. Після того, як дитина сказала про себе Я – намагаємося не вживати займенник МИ про дії дитини (ми пішли в садок, ми покакали та ін.). Якщо в сім’ї кілька дітей – не передаємо іграшки старшого без його дозволу молодшому.
 3. Єдиній дитині в сім’ї важливо знати, що все-таки не всі речі світу належать їй.
 4. Ми шанобливо ставимося до своїх кордонів. Дитині важливо знати, що є наш час, що не всі дотики приємні, що є наші особисті речі, і що нам іноді важливо побути одним.

Приклади причин злодійства, з якими стикалася в практиці з дітьми від 5 років і до … (звичайно, це все несвідомо у дітей (і дорослих) з гармонійним розвитком) і універсальних способів терапії, звичайно, – немає, важливо “точково” розбиратися з ситуацією.

Дитина часто краде іграшки в садочку (бере чужі речі в школі)

Бере речі постійно в однієї дитини або дітей одного “типу” – можливо, хоче “привласнити” собі якість цієї дитини (пам’ятаєте історії про те, як з’їдаючи печінку індіанця, одноплемінник набував його хоробрість?).

Хоче відчути близькість до неї (хоче дружити, але не знає, як побудувати відносини), вибирає такий обхідний спосіб контакту.

Мстить за образу (як правило, дитина тілесного типу – кінестетик – вибирає для “відповідних дій” канал тіла. Якщо боїться вдарити – може вибрати “матеріальний об’єкт”.

“Повертає” свій біль, свою вразливість тому, хто, на її думку, “несправедливо “отримує увагу і блага. Якщо дитина краде один і той же предмет (наприклад, тільки машинки), – можливо, втратила важливу для неї річ (як правило, якщо у неї відібрали або вкрали, або віддали – улюблену іграшку – якщо” зафіксувалася “на цьому, може “повертати” собі образ цієї речі з кожною “крадіжкою”).

Дитина привласнює постійно різні речі у різних людей

Можливо, таким чином відчуває себе” частиною групи”. Це може бути завуальованою формою агресії.

Рідко – способом залучення уваги.

Дитині важливий ефект новизни. Прочитайте, будь ласка, про дофамін, про ризик. і про те, що при пересиченні нам потрібно все більше стимулів і речей для “отримання задоволення”.

Дитина періодично краде гроші:

Попередні пункти + важливо дізнатися, на що дитина гроші витрачає. Гроші – це ресурс. На що вони витрачаються – на задоволення, на ласощі, на друзів (можливо, дитиною маніпулюють).

У дитини шкільного віку є потреба в кишенькових грошах. Важливо визначити суму і періодичність “виплат”, важливо вчити дитину “розподіляти бюджет” – сам факт крадіжки може бути знаком того, що прийшов час обговорювати тему бюджету і фінансів.

Можливо, дитині потрібні кишенькові гроші і вона боїться про них попросити.

Можливо, дитині потрібен драйв від самого факту “видобутку”, важливо проаналізувати її схильність до ризику.

Якщо вона бере гроші у конкретної людини:

Важливо зрозуміти, чому саме у нього.

Наприклад, чому саме у мами/тата?

 • мама/тато не помітить?
 • мама/тато не покарає?
 • у мами/тата гроші в доступі?
 • мама/тато не чутливі до порушення кордонів?
 • у мами/тата є почуття провини і дитина таким способом “компенсує” його?
 • це помста мамі/татові за неуважність або авторитарність? прояв конкуренції?
 • гроші замість уваги, тепла, турботи?
 • або – навпаки – прагнення бути схожим, “відщипнути” собі якусь частину?

Насправді – таких пунктів може бути дуже багато. І сімейні системні терапевти можуть запропонувати пошукати причину в тому, що бабусі й дідусі цієї дитини могли бути розкуркулені, позбавлені “ресурсу”, постраждати від крадіжки. І діти в такий дивний спосіб компенсують несправедливість.

І ми зараз виключаємо органічні порушення.

Нам важливо не просто прибрати симптом – сам факт крадіжки – нам важливо знайти причину.

Інакше “симптом” може просто змінити форму. За системною непродуктивною поведінкою дитини – сигнал неблагополуччя. І нам важливо бути уважними до сигналів і причин.

Доброго вам дорослішання.

 

Автор: Світлана Ройз

За матеріалами: www.facebook.com

Mini-Rivne

Якщо у Вас є новини, питання, пропозиції щодо співпраці - пишіть на mini.rivne@gmail.com

Залишити відповідь