Дитяче автокрісло: чому варто використовувати

Хоча в Україні про дитячі автокрісла стали активно говорити лише останні кілька років, перші автокрісла для дітей з’явились ще на початку ХХ століття. Однак їхньої метою був не захист під час ДТП, а щоб дитина не відволікала батьків, поки вони ведуть автомобіль. Такі крісла мали небезпечну конструкцію, а в літературі їх інколи називають «катапультами».

Так тривало аж до 1960-х років, коли британський винахідник Жан Еймс розробив дитяче крісло, яке з Y-ременем, яке нагадує сучасні автокрісла. Майже одночасно американець Леонард Рівкін розробив крісло з металевою рамою для захисту дитини.

Читайте також: Дитяче автокрісло: як вибрати?

Для чого необхідне автокрісло?

Головне призначення дитячого автокрісла — забезпечити безпеку дитини на випадок ДТП, при екстреному гальмуванні чи при різкому маневрі. Важливо, щоб дитяче автокрісло було правильно закріплено в салоні автомобіля, а дитина в ньому була правильно та надійно пристебнута. Тому ознайомлення з Інструкцією з експлуатації дитячого автокрісла перед його використанням є обов’язковим.

Дитячі автокрісла допомагають малюкам подорожувати з комфортом, тому що при розробці конструкції враховують антропометричні дані дитини. В більшості сучасних автокрісел передбачена можливість регулювання куту нахилу для комфортного сну дитини та використовуються системи вентиляційних отворів та каналів для кращого мікроклімату.

Чому варто використовувати автокрісло для дитини:

  • під час екстреного гальмування або іншого автомобільного маневру дитина, яка сидить на колінах дорослого, фактично виконує функцію подушки безпеки і приймає на себе всю масу тіла дорослого, який рухається за інерцією;
  • з дитинства формується безпечна поведінка у авто;
  • батько/мама-водій може цілковито зосередитися на дорозі;
  • дитяче автокрісло допомагає малюку комфортніше переносити тривалі подорожі.

Читайте також: Дитяче автокрісло: як встановити правильно?

Нововведення в українському законодавстві

В Україні за Правилами дорожного руху заборонено перевозити без автокрісел дітей віком до 12 років і зростом до 145 см ще в 2008 році. Однак аж до кінця жовтня 2019 року жодних штрафів за це не передбачалось.

Верховна Рада ухвалила закон України «Про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення щодо встановлення відповідальності за порушення правил перевезення дітей» (№ 1150). За це рішення проголосували 332 народних депутатів. Позафракційний депутат Дмитро Шпенов під час представлення проекту зазначив, що законом встановлюється адміністративна відповідальність за порушення правил перевезення дітей. Він наголосив, що за даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, використання дитячих автомобільних крісел знижує ризик отримання травм в ДТП на 70%, а смертності — на 54%. Також Шпенов зазначив, що законопроектом встановлюється штраф за порушення правил перевезення дітей у розмірі 510 грн, за повторне правопорушення — 850 грн.



У пояснювальній записці звертають увагу, що у Правилах дорожнього руху визначено: “забороняється перевозити дітей, зріст яких менш як 145 см або тих, що не досягли 12-річного віку, у транспортних засобах, обладнаних ременями безпеки, без використання спеціальних засобів, що дають змогу пристебнути дитину за допомогою ременів безпеки, передбачених конструкцією цього транспортного засобу; дітей до 16-річного віку – в кузові будь-якого вантажного автомобіля; організовані групи дітей у темну пору доби.


На сьогодні вимога використовувати автокрісла для перевезення дітей існує в багатьох країнах світу. Зокрема, у Білорусі за перевезення дітей до 12 років без автокрісел доведеться заплатити 3 тисячі білоруських рублів (36,4 тисячі гривень). У Німеччині порушники сплачують штраф у розмірі 60 євро, у Чехії — 78 євро, в Естонії — до 400 євро, тоді як у Польщі порушники зобовʼязані відрахувати працівникам поліції 35 євро за порушення закону. У Грузії неправильне перевезення дітей карається штрафом у 40 ларі (335 гривень), у Болгарії — 25 євро, а у Греції — 350 євро.

Залишити відповідь