Графік канікул в 2017 – 2018 навчальному році

Скільки відтепер будуть тривати шкільні канікули, і скільки їх буде в році, а також що з цього приводу думають педагоги, психологи та батьки – про все без прикрас.
Коли починається навчальний рік, школярі майже відразу задаються питанням: «Коли канікули в школі?» Чому ж у більшості навчання відразу викликає апатію, втому і несприйняття? Як відзначають фахівці, одна з причин ситуації, що склалася полягає в нерівномірному розподілі навантаження, тобто діти перевантажені навчанням, а канікул мало. Чи так це? Поговоримо про графік канікул в 2017 – 2018 році і нововведення в ньому.

До 2017 року на всій території України працював єдиний графік канікул, і розподіл був наступні:

  • Початок навчання – 1 вересня.
  • Навчальний рік поділений на 2 семестри:
    1) 1 вересня – 25 січня;
    2) 10 січня – 31 травня. При цьому в середині кожного з семестрів існували одно тижневі канікули: осінні та весняні відповідно.

Такий графік навчального процесу видався застарілим і вимагав змін.

У зв’язку з завантаженістю навчального процесу і втомою школярів фахівцями Міністерства освіти був розроблений новий графік навчання в школах. Поки що нововведення має рекомендаційний характер, тобто виноситься на розгляд управління освіти на місцях або по окремій школі. Що ж собою являє новий графік? Новизна в організації навчального процесу в школі полягає в тому, що вводяться триместри, які ділять рівномірно навчальний рік на періоди навчання і канікул.

Тривалість триместру – до 6 тижнів, а канікул – тиждень, виняток становлять зимові канікули (2 тижні) і літні канікули (3 місяці).

Новий графік канікул:

  1. Перші осінні канікули з 2 жовтня – 8 жовтня.
  2. Другі осінні канікули з 17 листопада – по 23 листопада.
  3. Зимові канікули з 27 грудня – по 8 січня.
  4. Перші весняні канікули з 21 лютого – по 27 лютого.
  5. Другі весняні канікули з 10 квітня – до 16 квітня.

В цілому школярі відпочиватимуть 18 тижнів з 52. Чи не забагато? Якщо проаналізувати досвід західних країн, ні в одній європейській країні немає таких великих канікул – Україна, Росії, Італія, Туреччина – виняток. Виходить, що в інших країнах діти мають менше канікул і не втомлюються. Варто задуматися, чи не так? Нижче наведено малюнок країн із зазначенням кількості тижнів, виділених під канікули.

Канікулярна карта Європи

Не треба забувати і про вимушені канікули, які можуть виникнути в зв’язку з карантином, погодними умовами, форс-мажорними ситуаціями. Як показує досвід попередніх років, зима підкрадається непомітно і змінює плани навчання в корені.

Нові шкільні канікули 2017 – 2018 року: думка фахівців

Чому виникло взагалі бажання змінювати графік? Тому що діти в школі дуже втомлюються і на це впливає безліч факторів: велика кількість завдань, перенасичена програма, багато дітей в класі, мало фізичної активності та багато, багато іншого. Найпростіший спосіб, який бачать педагоги, психологи, педіатри – це більше відпочивати. Чи так це?

Деякі педіатри пишуть, що триместри – це відмінна ідея, так як відпочинок від школи допоможе зберегти здоров’я дитини. Але ніхто не пише, який відпочинок і як його організувати, якщо, наприклад, обоє батьків працюють повний робочий день. Де в цей час повинна знаходитися дитина? Вдома з планшетом, комп’ютером, телефоном?

Взагалі, період канікул для батьків – додатковий головний біль, коли треба подумати про відгули, оформленні відпустки та ін. Ні, ніхто не знімає з батьків відповідальність за виховання і організацію відпочинку їхніх дітей, але треба і честь знати. У європейських країнах, наприклад, так організований відпочинок (канікули), що школярі (особливо діти) можуть прийти до навчального закладу і проводити час в групах за інтересами, а не просиджувати час вдома над гаджетами.

Психологи впевнені, що новий графік дасть можливість дитині повноцінно відпочивати і вбереже її від стресу і перевтоми. Від чого дитина повинна відпочивати? Від пізнання світу? Проблема не в канікулах, а в самій системі освіти. Дещицею у вигляді збільшення канікул проблему не вирішити. Необхідно докорінно змінювати всю систему викладання на уроках та в позаурочний час.

Шкільні канікули – одвічний предмет суперечок

Думки вчителів розділилися. У зв’язку зі збільшенням часу канікул ніхто не сказав про зміну програми, яка залишилася колишньою. Тобто, за менший час діти повинні пройти той же матеріал. І що стресу і втоми у них не буде? За старим графіком вони працювали в школі, вдома виконували домашнє завдання як доповнення до пройдених уроку, тепер же більше буде даватися матеріалу на самостійне вивчення. Вчителі кажуть, що школа повинна навчити дитину вчитися, а не давати повний набір знань. Нагадаємо, що діти тільки вчаться самостійності, дисципліни, організації свого часу.

Батькам, бабусям, дідусям, няням доведеться контролювати виконання завдань подвійно. Деякі педагоги кажуть, що самостійне навчання дасть добрі плоди, а деякі схиляються до того, що успішність значно знизиться.

Думка батьків виходить зі стану дитини, але практично всі відзначають завантаженість уроками і домашнім завданням, звідси втома дітей, апатія, ненависть до школи.

Підсумуємо, проблема не в кількості канікул, а в системі освіти і в програмі навчання. Збільшення часу для відпочинку без створення відповідних умов, і кількості матеріалу на самостійне вивчення – це лише поверхневе і умовне рішення проблеми. Батьки сподіватися, що реформа освіти на цьому себе не вичерпала, а все-таки будуть кардинальні зміни радянської системи освіти.

 

Джерело

Mini-Rivne

Якщо у Вас є новини, питання, пропозиції щодо співпраці - пишіть на mini.rivne@gmail.com

Залишити відповідь