Грудне вигодовування: це повинна знати кожна новоспечена мама

Міні Рівне рекомендує до вивчення цієї інформації майбутнім матусям, вагітним, татусям, бабусям, та усім, хто має відношення до матусь, що планують або вже годують груддю, та здійснюють догляд за новонародженим.

Нехай ваша підтримка та допомога буде грамотною. Ідеально роздрукувати та взяти з собою у пологовий. А також з допомогою цього  матеріалу зможете визначати адекватність та компетентність  дій медичних працівників.

Останнім часом мами вже не хочуть покладатися на неперевірену інформацію у питаннях грудного вигодовування, і все частіше звучить запит: «Допоможіть знайти для чоловіка (мами, свекрухи, дільничного лікаря …) перевірену інформацію, чому я роблю правильно».

Бабиля Оксана, консультант по грудному вигодовуванню, на сайті  Групи підтримки грудного вигодовування “Молочні Ріки” зібрала рекомендації Міністерства охорони здоров’я і Всесвітньої органаізації охорони здоровя для того, щоб мама могла, не нервуючи і не лаючись з родичами, не вишукуючи і не витягуючи з численних наказів і документів інформацію, відповідати на запитання на зразок: «А де це написано, що так треба робити?»

Читайте також: Як не втратити грудне вигодовування під час стресу? Поради консультантки з лактації

Правило №1

Для успішного початку грудного вигодовування дуже важливо як можна раніше прикласти дитину до грудей, упродовж першої години після народження.

 (Наказ №152 МОЗ від 04.04.2005р.: «п.1.5. За появи пошукового і смоктального рефлексу (дитина піднімає голову, відкриває широко рот, шукає груди матері) акушерка допомагає здійснити перше раннє прикладання дитини до грудей матері.»

«4) Грудне вигодовування. [A].Грудне вигодовування треба починати як можна раніше протягом першої години після народження, коли дитина проявляє ознаки готовності до початку годування та знаходиться з матір’ю в контакті «шкіра-до-шкіри». Не треба примушувати дитину розпочинати перше годування, якщо вона не проявляє цих ознак.»)

Правило 2

Для здорових матері та дитини необхідно створити умови спільного та цілодобового перебування разом.

(Наказ №152 МОЗ від 04.04.2005р.: «7) Цілодобове спільне перебування матері та дитини [A] За умови відсутності протипоказань новонароджена дитина повинна цілодобово перебувати разом з матір’ю в одному приміщенні. Спільне перебування матері та дитини забезпечує годування на вимогу, профілактику гіпотермії та профілактику внутрішньолікарняної інфекції.»)

Правило 3

Під час молозивного періоду і після прибуття молока дитина повинна отримувати виключно материнське молоко.

(Наказ №149 МОЗ від 20.03.2008р.: «Грудне молоко містить близько 90% води, що повністю задовольняє потреби дитини в рідині. Введення додаткової рідини підвищує ризик гострих кишкових інфекцій, зменшує потребу у грудному молоці та тривалість грудного вигодовування.»

Наказ №152 МОЗ від 04.04.2005р.: «13.7. Недостатнє забезпечення калоріями і (або) дегідратація, пов’язані з недостатнім споживанням грудного молока, можуть спричинити розвиток важкої гіпербілірубінемії, тому збільшення частоти годувань грудьми запобігає цьому. Мати дитини повинна знати про необхідність годувати дитину грудним молоком в перші дні життя щонайменше 10-12 разів [C]. 13.10. Напування новонароджених водою або глюкозою не запобігає розвиткові гіпербілірубінемії і не знижує рівень білірубіну сироватки [B]. »

Наказ №255 МОЗ від 27.04.2006р.: «Забезпечення частоти годування грудьми принаймні 8 -12 разів на добу без нічної перерви дозволяє знизити ризик розвитку дефіциту калорій та / або дегідратації дитини і, таким чином, посилення гіпербілірубінемії [B]. Водночас, оральне призначення новонародженим з жовтяницею води або глюкози не запобігає розвитку гіпербілірубінемії та не зменшує рівня білірубіну сироватки.»)

Правило 4

З перших днів мамі потрібно навчитися правильно тримати дитину біля грудей.

(Наказ №152 МОЗ від 04.04.2005р.: «7.3. Основні способи положення дитини біля грудей:

І. Як допомогти матері, яка сидить:

 • переконайтесь, щоб мати сиділа у зручному, розслабленому положенні (низьке сидіння зручніше, особливо при наявності опори для спини). Якщо сидіння досить високе, то варто мати підставку під ноги, але слідкуйте, щоб коліна не були підняті надто високо. Якщо мати сидить у ліжку, їй можна допмогти за допомогою подушки.
 • Якщо дитина лежить у матері на колінах, допоможіть підняти дитину вище, щоб їй не треба було нахилятись вниз, щоб прикласти дитину до грудей.

Інші позиції дитини біля грудей в положенні “сидячи”.

Положення “з-під руки” – голова дитини знаходиться на китиці руки матері.

Це положення може бути корисним для: 

 • годування близнюків;
 • якщо мати має певні проблеми при прикладанні дитини до грудей спереду;
 • для лікування лактостазу;
 • якщо для матері така позиція є просто зручною

 

 

 

Положення, при якому дитина знаходиться на руці, протилежній груді з якої годується – тулуб дитини лежить на передпліччі матері, китицею руки вона підтримує голову дитини на рівні вух або нижче, але не підштовхує її до грудей знизу.

Такий спосіб рекомендується у наступних випадках: • дитина з малою вагою при народженні;
 • дитина ослаблена або з вродженими вадами;
 • мати віддає перевагу цьому положенню

ІІ. Як допомогти матері, яка “лежить”

Мати годує дитину лежачи.

 

 

Мати повинна лежати у зручній розслабленій позі (в якій вона може спати), при цьому голова має лежати у дещо підвищеному положенні (краще використовувати високу подушку або класти руку під голову). Дитину при цьому вона підтримує іншою вільною рукою. 

Досить частою причиною того, чому дитину важко прикласти до грудей в положенні лежачи є те, що дитина знаходиться занадто високо і її голівці приходиться нахиляться вперед, щоб дотягнутися до соска.

Годування в положенні “лежачи” корисно у таких випадках:

 • після акушерських втручань, які ускладнюють здійснення годування в положенні сидячи (кесарів розтин, епізіо-, перінеотомія, акушерські щипці та ін.);
 • якщо матері хочеться спати, вона може годувати не встаючи з ліжка.

IІІ. Інші положення

 • мати може годувати стоячи (при неможливості сидіти чи лежати);
 • мати може годувати лежачи на спині (дитина зверху) – це положення зручне при лактостазі, а також при надмірній кількості молока у матері;
 • якщо дитині важко прилаштуватися до груді, то інколи може допомогти таке положення: мати лягає на живіт, спираючись на лікті, дитина під нею».

Правило 5

З перших годувань важливо навчитися правильному прикладанню дитини до грудей.

“Мастит: причини і тактика лікування. Документ ВООЗ «Молочний стаз ( примітка – значне уповільнення руху рідини) виникає тоді, коли молоко неефективно виводиться з грудей. Ця проблема може виникнути, якщо груди переповнюються незабаром після пологів або в будь-який інший час, коли дитина не висисає все молоко, що виділяється частиною або на цілою груддю. Причини цього можуть виникати через погане прикладання немовляти до грудей, неефективне смоктання, обмеження частоти або тривалості годувань, а також закупорка молочного протоку. »

 «4.3 Прикладання до грудей … На сьогодні неправильне прикладання розглядається як основна передумова для розвитку маститу через неефективне виведення молока   (5; 44).» «4.5 Інші механічні фактори:

Клінічні спостереження свідчать, що коротка під’язикова вуздечка у немовляти перешкоджає правильному прикладанню до грудей, викликає запалення і тріщини сосків. Це може також знижувати ефективність виведення молока із молочної залози і сприяти розвитку маститу.

Наказ №540 МОЗ від 04.08.2006р.: «5.3. З 10 випадково відібраних медичних працівників 100 % мають підтвердити, що вони навчають матерів правильному положенню/прикладанню немовляти до грудей і можуть це продемонструвати.»

Наказ №152 МОЗ від 04.04.2005р.: «7.1. Прикладання дитини до грудей матері.

Ознаки правильного прикладання дитини до грудей: 

            1) Підборіддя дитини торкається до груді.

            2) Рот дитини широко відкритий.

            3) Нижня губа дитини вивернута назовні.

            4) Дитина більше захоплює нижню частину ареоли.

7.2. Як допомогти матері правильно прикласти дитину до грудей:

1) Мати повинна сісти чи лягти у зручному положенні і розслабитись. Вона може сидіти, тримаючи дитину перед собою, або лягти поклавши дитину поряд. Якщо їй зручно, вона може покласти дитину на подушку.

2) Сядьте поряд з матір’ю на одному рівні так щоб вам було зручно. Покажіть їй, як тримати дитину, щоб вона була повернута до неї обличчям.

3) Голова дитини повинна знаходитись на одній лінії з тілом, а її живіт – навпроти живота матері. 

4) Якщо необхідно, підтримайте дитину ззаду за плечі, але не за потилицю. Її голова має бути злегка відкинута назад.

5) Матері слід підняти груди рукою і дати дитині всю молочну залозу, а не тільки сосок. Не потрібно защемляти пальцями сосок чи ареолу і намагатись заштовхнути сосок дитині в рот.

6) Мати може доторкнутись соском до губ дитини для стимуляції рефлексу захоплення. 

7) Зачекайте поки дитина широко розкриє рот і захоче смоктати. Швидко прикладіть дитину до грудей.

8) Прикладіть дитину до грудей так, щоб її нижня губа була під соском. Таким чином підборіддя дитини буде прилягати до грудей. В такому положенні сосок буде знаходитись трохи вище центру дитячого рота і зможе стимулювати піднебіння.

Мал.1. Дитина правильно прикладена  до грудей матері

 Мал.2.  Дитина неправильно прикладена до грудей матері

Правило 6

Дитину необхідно прикладати до грудей так часто, як вона того хоче (годування за вимогою).

(Наказ №149 МОЗ від 20.03.2008р.: «3.1.Загальні положення

У домашніх умовах, як і в пологовому будинку, необхідно рекомендувати матері дотримуватись вільного вигодовування «за вимогою дитини», тобто такого годування, при якому дитина сама визначає кількість та тривалість годувань залежно від індивідуальної потреби (без обмеження з боку матері). Просте правило для встановлення частоти годувань – годувати, коли дитина зголодніє: дитина повертає голову до матері, смокче свою руку. Плач дитини не завжди та не лише є ознакою голоду.»

Наказ №540 МОЗ від 04.08.2006р.: «8.1. З 10 випадково відібраних жінок 80 % повідомили про відсутність будь-яких обмежень частоти чи тривалості годування грудьми, якщо стан здоров’я дитини це дозволяє.

8.2. З 10 жінок не менше 80 % повідомили, що їм було рекомендовано годувати дитину завжди, коли вона голодна, чи стільки разів, скільки цього хоче дитина, і що їм слід будити немовля для грудного вигодовування, якщо дитина надто довго спить.

8.3. З 10 випадково відібраних медичних працівників 100 % підтвердили необхідність відсутності обмежень частоти і тривалості грудного вигодовування відповідно до клінічного стану та віку дитини.»)

Правило 7

Дитина самостійно визначає тривалість перебування біля грудей.

(Наказ №149 МОЗ від 20.03.2008р.: «3.1.Загальні положення

… У домашніх умовах, як і в пологовому будинку, необхідно рекомендувати матері дотримуватись вільного вигодовування «за вимогою дитини», тобто такого годування, при якому дитина сама визначає кількість та тривалість годувань залежно від індивідуальної потреби (без обмеження з боку матері)».Правило 8

Нічні годування важливі для достатньої та довготривалої лактації.

(Наказ №149 МОЗ від 20.03.2008р.: «3.2.3. …Дотримуватись принципів вигодовування на вимогу дитини, годувати вночі.»

Наказ №152 МОЗ від 04.04.2005р.: «7.3. Основні способи положення дитини біля грудей:

Годування в положенні «лежачи» корисно у таких випадках:

– після акушерських втручань, які ускладнюють здійснення годування в положенні сидячи (кесарів розтин, епізіо-, перінеотомія, акушерські щипці та ін.);

– якщо матері хочеться спати, вона може годувати не встаючи з ліжка»).

Правило 9

Щоб зберегти правильне прикладання, зменшити ймовірність відмови від грудей, формувати нормальний емоційний зв’язок між мамою і дитиною, що перебуває на  грудному вигодовуванні, важливо відмовитися від використання штучних замінників материнських грудей (годування з пляшечки, сосок, пустушок).

(Наказ №149 МОЗ від 20.03.2008р.: «3.2.3…Для збереження лактації та ефективного смоктання дитини важливо переконати батьків в доцільності відмови від пустушки (соски)».)

Правило 10

У здорової дитини, що перебуває на виключно грудному вигодовуванні, немає потреби у будь-які іншій додатковій їжі чи питті з перших днів життя до віку 6 місяців.

(Наказ №149 МОЗ від 20.03.2008р.: «3.2.1. Загальні положення.

Дитина віком до 6 місяців повинна отримувати тільки грудне молоко, немає фізіологічної потреби у введенні в її раціон додаткової рідини у вигляді води, чаїв (чорного, зеленого або трав’яного), соків, відварів тощо [A]. 

3.2.3. Якщо дитина отримує інші харчові продукти чи напої, необхідно порекомендувати матері частіше годувати грудьми, зменшити порції інших харчів або напоїв та відмовитись від них надалі»).

Правило 11

Постійне миття грудей милом чи без, до та після годування, є необов’язковим, може бути шкідливим.

(Наказ №620 МОЗ від 29.12.2003р.: «- один раз на добу приймати теплий душ або обполіскувати груди проточною водою»).

Правило 12

Зціджування молока з грудей – це медична процедура, яка потрібна у крайніх випадках (за медичними та соціальними показами).

(Наказ №620 МОЗ від 29.12.2003р.: «- зціджування молока здійснювати лише у разі тимчасового відокремлення від дитини»)

Правило 13

Здорова дитина не потребує зважування частіше, ніж один раз у місяць. Достатність отримання молока можна визначити по прибавці ваги, кількості і сечовипускань та дефекацій.

(Наказ №149 МОЗ від 20.03.2008р.: «3.2.2…Достовірні ознаки недостатнього отримання дитиною грудного молока:

 1. прибавка у масі менше ніж 500 за місяць;
 2. сечовиділення дитини менш як 6 разів на день, сеча жовта концентрована з різким запахом.»)

Правило 14

Якщо матір захворіла на застуду, дитину потрібно продовжувати годувати грудьми.

(Наказ №149 МОЗ від 20.03.2008р.: «3.2.3… У разі захворювання матері на гострі респіраторні хвороби годування грудьми необхідно продовжувати.»)

Правило 15

Для моральної підтримки та збагачення материнського досвіду молодим матерям, що годують, важливо спілкуватися з матерями, що мають позитивний довготривалий досвід успішного (більше ніж 1 рік) годування грудьми власних дітей.

(Наказ №540 МОЗ від 04.08.2006р.: «10. Створення груп підтримки грудного вигодовування і направлення до них матерів. 

 1. Створення груп підтримки грудного вигодовування і направлення до них матерів.

10.1. З 10 випадково відібраних жінок 80 % повинні описати одну з рекомендацій щодо зв’язку з групою підтримки грудного вигодовування або повідомити, що у закладі можуть надати допомогу з підтримки грудного вигодовування після виписки зі стаціонару.»

Наказ №620 МОЗ від 04.08.2006р.: «… Здійснюються заходи щодо організації волонтерських груп з підтримки грудного вигодовування та надання матерям інформації про їх діяльність під час виписки з акушерського стаціонару. »)

Правило 16

Всесвітня організація охорони здоров’я, керуючись результатами численних досліджень, вважає, що для правильного дозрівання фізичного та психологічного здоров’я  дитину необхідно годувати груддю до 2 років.

(Наказ №149 МОЗ від 20.03.2008р.: «3.4.1…Основні принципи здорового харчування дитини віком 1-3 роки 1. Продовжувати грудне вигодовування і на другому році життя…»)

Кому цікава та необхідна інформація про пологи, догляд за новонородженним, налагодження лактації та перебування породілі у пологовому, будуть корисні наступні джерела:

Глобальная стратегия по кормлению детей грудного и раннего возраста  – документ ВОЗ

Мастит: причины и ведение (2000 г.) – документ ВОЗ

 Наказ від 29.12.2003 № 620 «Про організацію надання стаціонарної акушерсько-гінекологічної та неонатологічної допомоги в Україні»

Наказ від 31.07.2006 № 529/49 «Про затвердження галузевої програми “Підтримка грудного вигодовування дітей в Україні на 2006-2010 роки»

Наказ від 20.03.2008 № 149 «Про затвердження Клінічного протоколу медичного догляду за здоровою дитиною віком до 3 років»

Наказ від 04.08.2006 № 540 «Про затвердження принципів підтримки грудного вигодовування, критеріїв та порядку оцінки закладу охорони здоров’я на відповідність статусу “Лікарня, доброзичлива до дитини»

Наказ від 03.11.2008 № 624 “Про внесення змін до наказу МОЗ України від 15 грудня 2003 року № 582 “Про затвердження клінічних протоколів з акушерської та гінекологічної допомоги”, наказу МОЗ від 31.12.2004 року № 676 “Про затвердження клінічних протоколів з акушерської та гінекологічної допомоги”

Наказ від 04.04.2005 № 152 «Про затвердження Протоколу медичного догляду за здоровою новонародженою дитиною»

Наказ від 29.08.2006 № 584 «Про затвердження Протоколу медичного догляду за новонародженою дитиною з малою масою тіла при народженні»

Наказ від 10.05.2007 № 234 «Про організацію профілактики внутрішньо лікарняних інфекцій в акушерських стаціонарах» (п. 4. Профілактичні та протиепідеміологічні заходи ст 11. в документі dodatok9.doc в rar. додатку)

Наказ від 08.06.2007 № 312 «Про затвердження клінічного Протоколу з первинної реанімації та післяреанімаційної допомоги новонародженим”»

Наказ від 27.04.2006 № 255  «Про затвердження клінічного протоколу надання неонатологічної допомоги дітям “жовтяниця новонароджених» 

Готліб Анна

автор статей, журналіст, копірайтер

Залишити відповідь