Як перевірити ліки на сумісність з грудним вигодовуванням
Важко знайти маму, яка в період годування грудьми жодного разу не захворіла. Через відсутність професійної інформаційної підтримки щодо сумісності медичних засобів, у 6 випадках з 10, новоспеченій матусі рекомендують відмовитись від годування малюка тимчасово або й зовсім. Тоді страждає не тільки мама, бо до проблеми, що вже існує, є ризик виникнення проблем з грудьми (лактостаз, мастит), а й труднощів з організацією вигодовування та здоров’ям дитини (не завжди адаптовану суміш вдається підібрати відразу). Як дізнатися чи можна ліки для мами, яка годує грудьми, і чи є ризик для малюка розглянемо у статті.
“Годуєте груддю?” – ніяких ліків не можна…”
“Інфекційні хвороби, головний біль, нежить, алергія, підвищена температура тіла…Майже кожна мама в період лактації потрапляє у ситуацію, коли потребує лікування або ж полегшення симптомів. Мама-годувальниця не повинна героїчно терпіти усі ці стани, бо їй не можна ніяких медпрепаратів, – розповідає консультант з грудного вигодовування, доула, засновниця школи для батьків “Коло серця” Марина Попова-Веремчук.- Насправді, велика кількість сучасних лікарських засобів, особливо останнього покоління, є сумісними з ГВ (так часто скорочують – грудне вигодовування). Однак, в інструкціях до ліків, особливо вітчизняного виробництва, часто вказано, що ліки не рекомендують вживати під час вагітності і годування груддю (або варто вживати з обережністю, чи відсутні дослідження щодо ризиків при такому лікуванні). Саме відсутністю фармакологічних досліджень препарату в контексті грудного вигодовування і пояснюються застереження в інструкціях.
“Не рідко перестраховуються і лікарі, рекомендуючи завершити мамі годувати дитину під час лікування (часто навіть сумісними з ГВ препаратами). Якщо жінка зацікавлена в продовжити годувати малюка власним молоком, повинна наголосити на цьому лікарю. Скориставшись міжнародними довідниками, які містять науково обґрунтовану інформацію щодо проникнення лікарських речовин в грудне молоко і їх вплив на дитину, лікар зможе призначити медпрепарат з аналоговою дією, який безпечний під час годування грудьми, – рекомендує консультант з грудного вигодовування. – Мама може користуватися цими довідниками та сайтами самостійно, перевіривши призначення лікаря (але не займатися самолікуванням).
Одним з найвідоміших та найавторитетніших онлайн-ресурсів сумісності ліків є довідник іспанського госпіталю Марита Альта: www.e-lactancia.org
Інформація, на яку опирається ресурс у своїх рекомендаціях, базується на рекомендаціях педіатрів APILAM – (Асоціація по просуванню та культурному та науковому дослідженню грудного вигодовування), які грунтується на актуальних наукових публікаціях та дослідженнях. Популярність довідника зумовлена простотою алгоритму пошуку, а також оперативністю отримання інформації, що для мами дуже важливо, коли немає можливості сконтактувати з консультантом з грудного вигодовування чи треба полегшити симптоми до візиту до лікаря.
Також за допомогою цього сервісу можна знайти безпечну заміну медичному засобу.
Як перевірити сумісність ліків і грудного вигодовування довідником www.e-lactancia.org
- Заходимо на сайт і обираємо мову.
- Шукаємо міжнародну назву препарату або діючої речовини (не латинську) вставляємо у пошук сайту .
Візьмемо для прикладу перевірки, відомий усім знеболювальний і жарознижувальний засіб з найпопулярнішими торговими назвами – Панадол, Калпол, Парацетамол, Цефекон Д, Ефералган – усі ці антипіретики об’єднує те, що їхня основа діюча речовина – Парацетамол. За допомогою пошукової системи Google шукаємо міжнародну назву.
У нашому випадку це “Paracetamol”.
Вставляємо у пошук назву препарату або ж міжнародну назву діючої речовини ресурс сам пропонує варіанти. Тиснете “Search” чи “Enter”.
3. Дивимося на результати пошуку. Сайт пропонує інформацію про засіб згідно з шкалою лактаційного ризику (breastfeeding risk), який на сайті означений кольоровими індикаторами.
- Зелений колір (level 0) – речовина безпечна і для лактації, і для дитини;
- Жовтий колір (level 1) – відносно безпечна речовина, можливі побічні ефекти у дитини. Важливо враховувати дозу, час прийому та вік дитини. Бажано спостерігати за станом дитини.
- Оранжевий (level 2) – достатньо небезпечна речовина, є вірогідність наслідків середньої тяжкості, може провокувати дію помірної важкості на лактацію та дитину.
- Червоний (level 3) – високий рівень токсичності речовини, або відомо про шкідливий вплив на дитину чи передбачається шкідлива дія на лактацію. Потрібно підбирати альтернативні препарати або ж тимчасово припиняти годувати грудьми.
Повернемося до нашого прикладу. Отже, препарати, що містять у собі діючу речовину Парацетамол мають 0 рівень лактаційного ризику.
Давайте перевіримо відомі у народі знеболювальні та жаропонижуючі ліки – Аспірин (міжнародна назва діючої речовини – Acetylsalicylic acid).
У результват перевірки бачимо, що він має жовтий колір (level 1) лактаційного ризику.
Поряд у віконці ресурс пропонує безпечну альтернативу – Ібупрофен та Парацетамол.
Ще один популярний медпрепарат, що виявляє протизапальну, знеболювальну та жарознижувальну дію – Німесил (міжнародна назва діючої речовини – Nimesulide).
Рівень ризику 2, маркер – оранжевий. Вживати ці ліки небезпечно і для лактації, і для дитини.
“Іноді, на жаль, бувають випадки, коли годувати материнським молоком під час лікування не можна. Але, навіть тоді, якщо бажання, мама може зберегти лактацію, зціджуючи молоко до періоду виведення ліків з організму, – коментує консультант з грудного вигодовування Марина Попова-Веремчук.
Якщо прогорнути інформацію донизу, побачимо додаткові відомості про лікарський засіб: вказані інші назви (Other names) та торгові назви препарату (Tradenames), терапевтичну групу (Group), до якої належать ліки. Окремою колонкою вказані дані по фармакокінетиці, ці дані допоможуть орієнтуватися, яка швидкість засвоєння організмом діючої речовини, час виведення з організму тощо. Поряд вказані посилання на наукові статті та дослідження (References), що проводилися над медпрепаратом. Ці дані будуть корисні під час візиту до лікаря та підбору лікування.
До речі, на сайті також можна перевіряти харчові продукти, косметичні та медичні обстеження та процедури.
Гарна новина, що є український он-лайн довідник сумісності медичних препаратів та грудного вигодовування – https://mamapharma.org.
Автор проекту – Нійя Вус – хімік, консультант з грудного вигодовування, член ILCA, слінгоконсультант, автор Natrina Slings.
На сайті не багато інформації, оскільки він поступово наповнюється. Але рекомендую ознайомитися з двома статтями, щоб орієнтуватися у темі.
Доступно про фармакокінетику – процес засвоєння, виведення і взаємодію з організмом ліків.
Ліки та грудне вигодовування. Просто про складне (ч.1)
Ліки та грудне вигодовування. Просто про складне (ч.2)
Важливо розуміти, що ці сервіси не заміняють консультації лікаря, а допомагають отримати інформацію, що допоможе мамі швидко втамувати біль (зубний, головний чи збити температуру тощо) до консультації з лікарем.
І у разі потреби підібрати безпечну альтернативу лікуванню без припинення грудного вигодовування. 80% медичних препаратів, у яких зазначено, що застосування під час грудного вигодовування не рекомендується, насправді сумісніе.
Якщо сумніваєтеся, чи вірно перевірили медичний препарат, зверніться до грудного консультанта у своєму місті.
Читати більше: Консультанти з грудного вигодовування міста Рівного
Читати більше: Грудне вигодовування: 16 рекомендацій МОЗ, які повинна знати кожна новоспечена мама
Зберігайте собі у закладки та поширюйте у соціальних мережах!
автор статей, журналіст, копірайтер