9 чудових книг, які варто прочитати дітям різного віку

Звісно, що умістити дитячу літературу в якісь обрані 5-10 книжок неможливо. Нехай дитина читає різноманітне. Це можуть бути і комікси, і щось більш серйозне. У віці 8-10 років дитина може за інерцією обирати ще зовсім «малявські» книжки, а може пробувати читати й дорослу літературу. Не заважайте їй. Це не їжа, літературою важко отруїтися. Тим більше, що у дитини здатність до «перетравлювання» набагато вища, ніж у дорослих. Кількість і різноманітність книжок може стати якістю.

Не стану називати найбільш відомі твори – ані знаменитих «Тореадорів з Васюківки» Всеволода Нестайка, ані Карлсона, ані Мумі-Тролів – їх і так усі знають. Складу невеличкий список з маловідомої класики.

Для молодшого віку:

Дуже голодна гусениця Ерік Карл

Для найменших – «Дуже голодна гусениця» Еріка Карла. Ця нібито простенька ілюстрована історія для зовсім маленьких стала однією з перших інтерактивних книжок у світі, продається вже майже 50 років і перекладена на понад 60 мов світу. Віднедавна вона є й українською – дуже якісно видана харківським видавництвом «Читаріум», яке спеціалізується на світовій класиці. Ця книжка поза часом.


“Врятуй тварин” Патрик Джордж

Також для малечі – «Звільніть тварин» Патрика Джорджа. Сучасна книжка-іграшка, зі складною поліграфією, але з геніальною ідеєю. Описати важко, треба бачити. Вражає будь-кого.


“Там, де живуть диковиська” Моріс Сендак

Для молодшого шкільного віку – «Там, де живуть диковиська» Моріса Сендака. Легендарна ілюстрована книжка, що в оригіналі має лише 338 слів, але за якою зняті мультфільм, повнометражний фільм, поставлена опера. Також нещодавно з’явилася українською, й знову таки видав її харківський «Читаріум».


“Щедре дерево” Шел Сільверстейн

Ніби проста дитяча книжка, але містить історію-притчу філософського масштабу. До ювілею виходу цієї книжки був навіть організований симпозіум, де експерти з різних галузей давали свої інтерпретації тій історії, що розказана у книжці.


“Чарівник країни Оз” Лайман Френк Баум

Багатьом більш знаний «Волшебник изумрудного города» Волкова, але ж краще читати оригінальний твір, тим паче, що є чудовий український переклад.


Для середнього шкільного віку:

“Дивовижна подорож кролика Едварда” Кейт ДіКамілло

Історія, яка може зворушити будь-кого. До речі, ця сучасна авторка відома й іншими цікавими книжками та персонажами, зокрема мишеням Десперо та собакою Уін-Діксі. Історії Кейт читати цікаво й легко, хоча й насичені вони непростими соціальними темами.


“Пенрод і Сем” Бус Таркінтон

Стара, добра, але маловідома класика. Класна книжка про веселі пригоди хлопчаків з американської провінції – таких схожих на Тома Сойєра та Гека Фінна.


А ще можу назвати принаймні дві маловідомі дитячі книжки, що їх варто (і цікаво) було б прочитати дорослим.

“Вільям і вовки” Кетрін Кейв

Це все, що потрібно знати про дитячу уяву та дитячу впертість (пардон, наполегливість).


“Сни шовкопряда” Оса Ган Шведер

Елегійна фантазія про непросте життя «нетрадиційної» сім’ї, яка складається з мами, дівчинки та… китайського поета VIII ст. Досить незвична історія.

Загалом певну категорію літератури складно визначити як дитячу чи дорослу. Якщо є потужна історія, вона однаково цікава як дорослим так і дітям. Чи навпаки – дітям і дорослим. Вельми дорослий роман «Квіти для Елджернона» Деніела Кіза американські школярі вивчають ще у досить ніжному віці. Або «Убити пересмішника» Гарпер Лі – це ж, по суті, дитячі пригоди у дорослому світі. Але ж – класика дорослої світової літератури. Якщо я колись наважуся писати «дорослу літературу», вона також має буде цікава дітям, або буде про дітей.

 

Сергій Товстенко, журналіст, рекламіст, піарник, а віднедавна – дитячий письменник. Батько двох синів: Матвій (17 років) та Андрій (9 років), дає власні рекомендації щодо книжок, які мають бути на поличках дитячої бібліотеки.

Джерело

 

Mini-Rivne

Якщо у Вас є новини, питання, пропозиції щодо співпраці - пишіть на mini.rivne@gmail.com

Залишити відповідь