Батькам Рівного: що робити, коли дитину вкусив кліщ

Про те, як себе поводити, якщо дитину вкусив кліщ, куди звертатися і які аналізи можна зробити у Рівному, Mіні Рівне запитало у завідувача відділення особливо небезпечних інфекцій відділу дослідження біологічних факторів – Шуляренка Сергія Володимировича із «Рівненського обласного лабораторного центру Міністерства охорони здоров’я України».

Міні Рівне: “Що треба знати батькам про кліщів?

Шуляренко Сергій: “Перш за все, потрібно сказати, що у кліщів є два сезони активності: весна та осінь. Основний з них це – весна, як правило, кінець березня і квітень. Другий пік активності – вересень-жовтень. Зараз, у кінці травня, пік покусу кліщів вже минув.

Коли надворі стає тепліше, усі хочуть поїхати в ліс, відпочити, погрітися на сонечку, зробити пікнік. Звісно, брати із собою дітей у ліс потрібно, але при цьому треба уникати… кущів. Бо кліщі, як правило, люблять сидіти таким чином, щоб можна було стрибнути на істот, які ходять. Так, можна відпочивати на галявинах, водити дітей у ліс із високими деревами, проте потрібно уникати кущів. Треба намагатися, щоб дитина була захищена від нападу: одягати кашкет, сорочку або теніску, штани, одним словом – щоб тіло було захищене від кліщів. Після того, як ви побували у лісі, потрібно обов’язково обдивитися один одного, в тому числі й дітей: можливо, ви знайдете кліща, який присмоктався. Це має дуже важливе значення, оскільки чим довше сидить кліщ, тим більше шансів інфікувати людину.”

Міні Рівне: Що робити, коли дитину вкусив кліщ, як реагувати в цьому випадку?”

Шуляренко Сергій: “Якщо ви помітили кліща, його потрібно одразу видалити. На жаль, це не завжди вдається зробити грамотно, й окрім усього буває непростим завданням. А отже, потрібно їхати в найближчий травмпункт, де вміють їх видаляти. Причому вилучати так, щоб не залишати голову кліща. Бо коли ми видаляємо цих павукоподібних, то, наприклад, беремо пінцет, тягнемо і витягаємо тіло, а голова кліща залишається. Якщо ми порвемо кліща – виникатиме запалення і через деякий час гній, і, звісно, його рештки вийдуть, але буде більший ризик зараження різними інфекціями.

Кліщі переносять цілий ряд захворювань, у тому числі: кліщовий енцефаліт, гарячку Ку, і зараз вважається дуже актуальним для нашої території – хворобу Лайма або кліщовий бореліоз. Загалом кліщових бореліозів є декілька, найбільш поширеною є хвороба Лайма. У нашій області це захворювання відзначається в усіх її районах, немає жодного, який би був вільний від цієї недуги. Найкраще виявляють хворобу Лайма в Сарненському районі. Наш Центр проводить спостереження протягом невеликого проміжку часу, це близько 20 років, навіть менше, саме протягом стількох років ми займаємося даною проблемою. Треба сказати, що саме в Сарненському районі медики-ентузіасти вперше в області виявили хворобу Лайма й надалі займалися цим питанням. Враховуючи високий рівень інфікованості кліщів, у цьому районі поки що єдиному в області одразу після покусу призначають превентивне лікування.”

Міні Рівне: “Чи потрібен огляд лікаря дитині після укусу кліщем?”

Шуляренко Сергій: Враховуючи поширення інфекції, обов’язково потрібно звернутися до спеціаліста. Бо, приміром, хвороба Лайма – це небезпечна інфекція. Вона загрожує тим, що може переходити у хронічну фазу в деяких випадках і навіть призводить до інвалідності. А лікар роз’яснить, на що слід звернути увагу, і призначить дослідження або лікування.”

Міні Рівне: “Чи є на Рівненщині зони, де спостерігається висока активність кліщів (парки відпочинку, лісопосадки, зелені зони)?”

Шуляренко Сергій: На щастя, у нас такого немає. Відповім своїм прикладом: скільки років я проходив через парк Шевченка, при цьому ні разу не виявляв кліщів. Щоправда, для того, щоб дитину не вкусив кліщ, навіть власне у парку потрібно уникати кущів.”

Міні Рівне: Куди везти кліща на аналіз?”

Шуляренко Сергій: У Рівненській області дослідження кліщів не проводяться – проводяться дослідження крові. Проведенням досліджень займаємося ми, «Рівненський обласний лабораторний центр Міністерства охорони здоров’я України» (вул. Котляревського, 3). До нас з усієї області направляють матеріал для досліджень, де ми проводимо лабораторну діагностику. Хвороба Лайма – досить складне захворювання і, в тому числі, для лабораторної діагностики. Поки у нас не було діагностики методом імунофрагментного аналізу, як такої діагностики практично й не було. Зараз ми її проводимо, і досить результативно. Здійснюють  інші лабораторії, але всі поза межами області. В нашій лабораторії проводиться безпосередня діагностика, це дуже хороший, а головне – надійний метод. Він дозволяє побачити та відрізнити свіжі форми зараження від застарілих. Наприклад, людина ніколи не зустрічала хворобу Лайма, на пікніку в лісі її вкусив кліщ. Згідно з нашими дослідженнями ми зможемо побачити, чи особа вперше зустрілася з кліщем, чи, можливо, це вже в енний раз. Річ у тім, що коли людину кусає цей павукоподібний – не помітити його досить важко. У кліщів є багато форм, у тому числі й німфи. Якщо особу кусають німфи – це не завжди буває помітним і людина може й не знати, що колись десь її вкусив кліщ. Власне, цьому просто можна не надати значення.”

Міні Рівне: Де можна здавати аналіз крові на бореліоз у Рівному і скільки це коштує?”

Шуляренко Сергій:Здавати аналіз можна у будь-якій поліклініці, у будь-якому районі, це коштує біля 100 гривень.”

Міні Рівне: “Які симптоми хвороби Лайма?”

Шуляренко Сергій: “Підкреслюю, якщо людину вкусив кліщ, треба обов’язково звернутися до лікаря. Спеціалісти у цій сфері за останні 15-20 років є добре підготовленими, вони знають, що таке хвороба Лайма, яка може бути клініка тощо. Серед симптомів – температура, головний біль, біль у суглобах. Загалом їх може бути багато. Проте найбільш характерними ознаками є кільцева еритема, це – місце покусу, точка. Потім навколо цієї точки розвивається рожево-червоне кільце. Воно може бути різного діаметру, від кількох сантиметрів до пів метра, проте так буває не завжди (приблизно у 50% випадків). І коли таке кільце бачить грамотний пацієнт і медпрацівник, це для нього – величезна підказка. Інкубаційний період триває 5-10 днів, рідко більше. Коли людина підходить до лікаря і повідомляє, що її тиждень тому вкусив кліщ, називає місцевість, де вона відпочивала, у спеціаліста виникає підозра на відповідні інфекції. Чи була еритема, чи не було, чи потрібно здавати кров на аналіз, чи без цього можна обійтися, чи призначати превентивне лікування, чи цього можна уникнути.”

Також необхідно пам’ятати:
Якщо людину вкусив кліщ і з того часу пройшло досить багато часу (навіть місяці, роки), а ви не зверталися за медичною допомогою, потрібно про це не забувати. І коли людина чимось хворіє, повідомляє симптоматику й факт покусу кліщем лікарю, спеціаліст вже може відштовхуватися від цих факторів, через те, що існують хронічні форми, які можуть наштовхнути медика на той чи інший діагноз. Бо симптоматика є дуже різноманітною. Для того, щоб підтвердити або спростувати поставлений діагноз, потрібно провести спеціальні дослідження.

Anna Shpilevska

Музикознавець, журналіст.

Залишити відповідь