Як привчити дитину спати окремо від батьків?
Мало хто знає, як правильно починати привчати дитину спати окремо від мами в своєму ліжечку, щоб випадково не нанести непоправної шкоди психіці малюка.
Читайте також: Чарівні українські колискові пісні для дітей (слова та музика)
У сучасному світі психічному здоров’ю дитини приділяється дуже багато уваги. Тому багато педіатри, а також фахівці з грудного вигодовування радять класти дитину спати біля матері, особливо в перші кілька місяців життя. Так і зв’язок емоційний міцнішає, і мамі немає необхідності вставати з ліжка, щоб подивитися, чи спить її скарб, чи не розкрився малюк, чи не замерз…
Але час йде і через якийсь час такого спільного сну стає зрозуміло, що потрібно з цим щось робити, адже повноцінно висипатися тепер непросто. І лише небагато мам знають, як правильно починати привчати дитину спати окремо від мами в своєму ліжечку, щоб випадково не нанести непоправної шкоди психіці малюка.
З чого почати привчання дитини?
Загальних рекомендацій з приводу того, в якому віці завершувати спільний сон, немає. Все залежить від індивідуальних особливостей дитини. Одні дітки з самого народження спокійно можуть засипати в своєму ліжечку, окремо від мами, іншим же і в 4 роки необхідно спати з мамою.
Однак є загальні рекомендації, які побічно будуть говорити про те, що малюк може перебиратися в особисте ліжечко:
- Дитина повністю відлучена від грудного вигодовування;
- Нічний сон малюка триває не менше 5-6 годин поспіль (коли дитина починає спати всю ніч);
- Вдень малюк проводить на руках у мами менше 1/3 всього часу (відучує дитину від рук);
- Якщо він прокинеться один в ліжку, це не викличе плач або істерику;
- З’явився власницький інстинкт ( «моє» або «не моє»);
- Дитина може провести одна в кімнаті хоча б десять-п’ятнадцять хвилин.
Коли не варто змушувати дитину спати окремо?
Відстрочити цей непростий психологічний момент потрібно, якщо ваш малюк:
- Народився недоношеним, раніше терміну;
- Народжений внаслідок кесаревого розтину;
- Їм була перенесена родова травма;
- Має ознаки підвищеного внутрішньочерепного тиску;
- Має ознаки відставання в розвитку;
- Має ознаки різних шкірних захворювань, таких як екзема, діатез, дерматит і т.п.
- Має високу збудливість, плаксивий, дратівливий.
Якщо ваш малюк має хоча б один з перерахованих вище ознак, варто подумати про те, щоб продовжити спільний сон з ним, адже ця потреба у нього більша, ніж у його однолітків.
Крім того, не варто «переселяти» дитину під час активної фази прорізування зубчиків, відразу після хвороби, якщо малюк тільки привчається до горщика або тільки почав відвідувати дитячий садок.
Всі ці події і так є дуже великим стресом для малечі. Не варто перевантажувати дитячу психіку ще більше.
Привчити дитину спати в своєму ліжечку окремо – непросто, але це посильне завдання. Потрібно бути заздалегідь готовим морально до того, що час від часу малюк все одно посеред ночі буде приходити (якщо ваш малюк вже ходить самостійно) в батьківське ліжко в пошуках заспокоєння, ласки і тепла. До всього цього необхідно ставитися з великим розумінням і терпінням.
Привчаємо спати окремо
Як би дивно це не звучало, але найперше, чого потрібно приділити увагу, – це щире бажання спати окремо від дитини самої мами. За тривалий період спільного сну мама могла дуже звикнути до цього, і тепер підсвідомо не бажає розлучатися. Це внутрішній опір і хвилювання може передатися і малюкові, і тоді привчити його спати окремо стане дуже складно.
Зніміть бічну сторону з дитячого ліжечка і підсуньте дитяче ліжечко до свого таким чином, щоб дитяче ліжечко було ніби продовженням вашого (можна купити спеціальне приставне ліжечко для новонароджених малюків). Це створить ілюзію того, що малюк як і раніше знаходиться з мамою. Після того, як малюк привчиться спати на своїй новій території, ліжечко можна поступово переносити все далі і далі від батьківського ліжка, аж до переселення в сусідню, дитячу кімнату.
Важливі моменти
1. Розмовляйте з малюком. Зазвичай, процес дорослішання подобається всім дітям. Купіть нове ліжечко і розкажіть донечці або сину про те, що з мамами сплять тільки маленькі дітки, дорослі ж сплять у власних ліжечках. Цей метод відмінно діє на 2-3-х літніх карапузів.
2. На перших порах, щоб дитині не було так страшно засипати одному, можна включати спеціальний нічник. Зараз у продажі є безліч ламп і проекторів, які зроблять процес відходу до сну не тільки комфортним, спокійним, а також дуже цікавим.
3. Щоб процес укладання малюка відбувався легше, можна виробити спеціальний ритуал: гігієнічні процедури – казка – сон. Якщо дотримуватися такої послідовності, то через місяць перед вами більше не виникне питання: «Як вкласти дитину спати в його особисте ліжечко?»
4. Якщо ви запланували народження другої дитини, тоді переселити в окреме ліжечко старшенького потрібно буде ще до народження молодшенького. В іншому випадку, зміна місця ночівлі може викликати бурю протестів і напади ревнощів з боку первістка.
5. Краще буде приурочити переїзд в власне ліжечко до якого-небудь приводу: Дня народження, Нового року, виконання круглої дати (наприклад, 2 роки і 6 місяців).
6. Дозвольте малюкові також взяти участь у виборі власного ліжечка. Візьміть його з собою в меблевий магазин. А якщо до його думки мама з татом прислухаються, тоді ця покупка буде ще ближча і звикнути спати в ній буде набагато простіше.
Тепер ви знаєте точно, як потрібно привчати дитину спати в своєму ліжечку. Сподіваємося, наші поради збережуть мир і лад у вашій родині.
Якщо у Вас є новини, питання, пропозиції щодо співпраці – пишіть на mini.rivne@gmail.com