Чому ваша дитина не спить цілу ніч

Експерти розповідають про те, чому діти не сплять ночами. Якщо в двох словах, то вони “і НЕ ПОВИННІ цього робити”.

Усі батьки маленьких дітей переживають, чому ті не сплять ночами. Безперервний, “нормальний” нічний сон вже став Святим Граалем у питанні виховання дітей, зазначає Buzzfeed.

Так, деяким людям пощастило так само, як і Гвінет Пелтроу, і їхні діти сплять всю ніч як дорослі, але для більшості батьків така ситуація – далека мрія.

Можливо, саме тому тема дитячого безсоння – найпопулярніша на інтернет-форумах. Уся книжкова і журнальна індустрія експлуатувала людей, переконавши їх ідею: ви хороші батьки, якщо ваші діти міцно сплять ночами.

Прийшов час розвіяти ці міфи. Ось деякі факти про те, як насправді повинні спати діти.

1. Чому діти прокидаються вночі? Тому що так задумала природа.

Пітер Флемінг, професор-педіатр з Університету Брістоля, каже, що сама ідея, ніби діти повинні спати всю ніч, з’явилася тільки в XX столітті. Насправді, майже всі діти прокидаються по ночах, і це нормально.

“Наші діти не створені природою для того, щоб спати занадто довго. Коли вони багато сплять, це не дуже добре. Немає абсолютно ніяких доказів того, що добре спляча дитина – це обов’язково здорова дитина”, – говорить він.

І визнає: “Можливо, це не те, про що хотіли би чути більшість батьків”.

2. Насправді, ніхто не спить всю ніч, навіть дорослі.

Дарсі Нарваез, професор психології з Університету Нотр-Дама, каже, що безперервний восьмигодинний сон у дорослих – це міф. Люди можуть вірити в те, що вони сплять безпробудно всю ніч, але це не так.

“Люди рідко сплять всю ніч, не прокидаючись. Але наш мозок влаштований таким чином, що ми забуваємо про це. Подивіться на всю історію людства: чому люди до XX століття, до винаходу електрики, так часто працювали ночами? Люди, створені природою, щоб спати кілька разів на добу, короткими періодами. Якби ми продовжували жити в непрохідних лісах, так для нас було б безпечніше. Мисливці та збирачі до появи цивілізації спали кілька разів на добу по дві години “, – розповідає вона.

3. Людські діти повинні бути в набагато більш тісному контакті з батьками, ніж тварини. Їм найбільшою мірою потрібно відчувати маму поруч.

“Люди зазвичай відстають у розвитку після народження на 9-18 місяців від інших ссавців, – каже Нарваез. –інші Тварини вже починають ходити і харчуватися самостійно, а наші діти продовжують виглядати як майже нерухомий плід. Ви хочете, щоб ваша дитина була спокійною від народження, але її мозок розвинений в порівнянні з вашим лише на 25%. Він не може контролювати свої емоції та потребує постійного догляду та уваги “.

4. Діти, які частіше за інших прокидаються по ночах, зазвичай мають вищий рівень інтелекту та відрізняються кращим психічним здоров’ям.

Флемінг каже, що численні дослідження підтверджують тезу про те, що люди, які були дуже неспокійними в дитинстві, у міру дорослішання відрізняються більш високим рівнем IQ.

Нарваез додає: чим більше уваги з боку сонних батьків дитина отримувала в дитинстві, тим більш зрілою психологічно вона виросте. Вона з більшою ймовірністю буде доброю людиною, здатною співпереживати іншим, але при цьому залишиться дисциплінованою та відповідальною.

Одне дослідження навіть показало, що діти, які “гірше” інших спали, мали великі когнітивні здібності та рідше страждали від депресії в зрілому віці, ніж “тихі”.

5. У дітей набагато коротший цикл сну, ніж у дорослих.

Сон дорослих людей має, як правило, 90-хвилинний цикл. Ви спочатку спите “швидким”, потім – “глибоким” сном “. А через півтори години – знову “швидким”.

У дітей все не так, каже Флемінг. У новонароджених цей цикл – 60-хвилинний. Тому коли вони без кінця вовтузяться в ліжку і прокидаються – це абсолютно нормально.

6. Батьки завжди повинні реагувати на плач дітей. Навіть якщо вони плачуть тихо.

Одне дослідження, проведене в 2011 році, показало, що своєчасна батьківська реакція на дитячий плач дуже важлива для її психічного і навіть фізичного здоров’я. Батьки, які завчасно починають “привчати” дитину до того, щоб вона не плакала, повинні знати: істерика для неї – стрес неймовірної величини.

Нарваез пояснює: “Ви можете вважати, що вчите дитину не плакати як попало, не звертаючи на неї увагу. Але поки вона кричить, в її маленькому тільці швидко нагромаджується рівень гормону стресу під назвою кортизол. Щоб заспокоїтися, їй потрібна правильна реакція на стрес: вид мами поруч та відчуття її тіла “.

Якщо батьки не з’являються вчасно в полі зору дитини, нервова система дає мозку сигнал: “Бийся або біжи”.

Це така глибинна, якщо не сказати, первинна реакція на відчуття відсутності безпеки. Мозок сприймає це так: “Треба починати кричати голосніше. Якщо ні до кого не докричусь, то помру “. Тому якщо в наступний раз задумаєтеся над тим, що відчуває дитина, коли кричить “без причини”, знайте: вона відчуває себе так, як якщо б ви знали, що скоро помрете.

Деякі діти кричать так сильно, що “стають синіми”. Це вже реакція тіла на накази парасимпатичної системи: потрібно економити енергію, а значить – знизити температуру тіла. Це крайня реакція – коли організм мобілізується для того, щоб не померти.

7. Діти можуть спати вдень і прокидатися ночами, тільки щоб переконатися, що ви поруч.

“Як правило, діти люблять спати протягом дня, а з шостої вечора до півночі, коли вони знаходяться під пильною увагою батьків, не спати з великим задоволенням”, – говорить Флемінг.

“Мова йде про природне програмування. Коли діти перебувають під увагою відразу двох батьків, то отримують біологічну перевагу: коли годувальників два, шанс вижити набагато вище. Дитина вибирає собі такий графік неспання усвідомлено і правильно. А те, що такий режим не вписується у ваш розклад, її не хвилює”.

8. Діти не повинні спати окремо від батьків, і тим більше – в іншій кімнаті.

Флемінг пропонує повернутися до еволюційної історії людини. Тисячі років тому діти завжди перебували в тісному контакті зі своїми батьками: спали між їх тілами в печері, а вдень мами носили їх на собі.

“Я провів багато часу в Африці та інших місцях, де заведено носити немовлят на собі. Вони поруч з матір’ю весь час. Вони сплять, коли повинні спати, і не сплять, коли повинні пильнувати. Їжа з маминих грудей у них теж завжди під рукою. І це найправильніший та найбільш безпечний спосіб ростити дітей. Необов’язково завжди сидіти з малюком вдома”.

Флемінг також додає: є докази, що синдром раптової дитячої смерті найчастіше наздоганяє дітей, які спали в окремих від батьків кімнатах.

9. У всьому світі багато дітей на першому етапі свого життя сплять разом з батьками. І це абсолютно логічно: вони потребують в постійного контакту з батьками і дуже засмучуються, коли не отримують його.

Флемінг стверджує, що звичка спати в одному ліжку разом з дітьми зустрічається в світі набагато частіше, ніж вважають жителі великих європейських і американських міст.

“Ідея, ніби у немовляти повинно бути своє окреме ліжко – це досить ненормально, це взагалі-то нонсенс”, – говорить він. І додає: “500 тис. Років тому 90% людських дітей спали, притулившись до батьків”.

Звичайно, постійний тактильний контакт батьки, яким потрібно ходити на роботу, своїм дітям забезпечити не можуть. Звичайно, без компромісів тут ніяк. Але Флемінг наполягає: поки ви вдома, приділяйте своїм дітям стільки уваги, скільки зможете приділити.

Це кращий спосіб виростити розумних, самостійних і високоорганізованих дітей.

Це може виявитися для вас істиною яка розчаровує, але процес, коли дитина випробовує вас на міцність ніч за ніччю, день за днем, природний для дітей.

Немовлята налаштовані на те, що всі їхні потреби будуть миттєво задоволені їх основним опікуном (мамою). Вона повинна бути поруч протягом всієї ночі. І це саме менше з того, що ми можемо для них зробити.

Флемінг резюмує: “Потрібно пам’ятати, що наше суспільство змінюється і розвивається набагато швидше, ніж біологія. Біологічна модель життя, яку використовували наші предки півмільйона років тому, працювала в справі виховання дітей набагато краще, ніж її сучасний аналог. Пам’ятайте про те, що коли ви ігноруєте свою дитину, то не будете приносити їй в цей момент нічого, крім безглуздого болю і страждань “.

Джерело

Mini-Rivne

Якщо у Вас є новини, питання, пропозиції щодо співпраці - пишіть на mini.rivne@gmail.com

Залишити відповідь